Skupština o prosvetnim zakonima

Skupština Srbije završila načelnu objedinjenu raspravu o predlogu dva prosvetna zakona, sednica se nastavlja u ponedeljak raspravom o četiri zakonska predloga.

Izvor: B92, Beta

Subota, 18.07.2009.

10:41

Default images

Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je da je osnovni cilj predloženih izmena prosvetnih zakona unapređenje kvaliteta sistema obrazovanja, povećanje njegove efikasnosti, sprečavanje diskriminacije i nasilja u školama i povećanje kvaliteta udžbenika.

Sednica će biti nastavljena u ponedeljak, 20. jula, u 10 časova načelnom objedinjenom raspravom o predlozima zakona o uređenju prostora u izgradnji, o državnom premeru i katastru, o socijalnom stanovanju i o fondu za zaštitu životne sredine.

Poslanici Skupštine Srbije raspravljali su danas o Predlogu zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i o Predlogu zakona o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima.

Ministar prosvete Žarko Obradović izjavio je da ima "puno razloga" da se prosvetni zakoni menjaju i istakao da je osnovni cilj predloženih izmena unapredjenje kvaliteta sistema obrazovanja, povećanje njegove efikasnosti, sprečavanje diskriminacije i nasilja u školama i povećanje kvaliteta udžbenika.

Obrazlažući predloge zakona u Skupštini Srbije, Obradović je rekao da "ima puno razloga" da se prosvetni zakoni menjaju, a ta potreba je naročito izražena u oblasti izdavanja udžbenika.

Posle "male mature" učenici će dobiti potvrdu o stečenom osnovnom obrazovanju. Predlogom zakona o udžbenicima uređuje se izdavaštvo u toj oblasti.

Prvi put će biti izjednačen staus privatnih izdavača i državnog Zavoda za izdavanje udžbenika.

Ministar Obradović je naveo da je potrebno da se ta dva zakona usaglase sa Ustavom Srbije, standardima Evropske unije, ali i da postoji potreba da se uvedu neka bolja rešenja do kojih se došlo na osnovu dosadašnjeg iskustva.

"Želeli smo da ovim izmenama otklonimo probleme koje smo identifikovali u prethodnih nekoliko godina", rekao je Obradović.

Ministar je rekao da u društvu postoji utisak da su građani u Srbiji veoma obrazovani ali da činjenice i brojna testiranja pokazuju da je potrebno da se uloži mnogo rada da bi to zaista i bilo tako.

On je rekao da u Srbiji postoji oko 350.000 nepismenih i oko milion nedovoljno obrazovanih ljudi, što kao rezultat ima nedovoljno iskorišćene potencijale tih ljudi, njihovo teško zapošljavanje i uvećanje troškova koje država ima za unapređenje njihovog socijalnog statusa.

Obradović je rekao da obrazovanje u Srbiji nema adekvatan status i da nema dovoljnu finansijsku podršku jer se za tu oblast troši oko četiri odsto bruto društvenog proizvoda, dok nove članice EU za te potrebe troše oko šest odsto.

Ministar je naveo da i od tih nedovoljnih sredstava više od 96 odsto odlazi na plate prosvetnih radnika, dok je u EU taj procenat oko 73 odsto.

Poslanici o predlozima

Poslanici opozicije u Skupštini Srbije kritikovali su u današnjoj raspravi predloge dva zakona iz oblasti obrazovanja i ocenili da je sporna procedura u kojoj se oni donose, ali i veliki broj konkretnih rešenja u tim predlozima.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Zoran Šami je ocenio da zakoni nisu prošli dovoljnu javnu raspravu i da bi, zbog toga, njihovo usvajanje trebalo da se odloži do jeseni.

"Ovo su izuzetno važni zakoni koji ne treba da se donose u subotu na 40 stepeni. Stvarno ne vidim razlog da se tako postupa", rekao je Šami.

On je predložene zakone kritikovao i sa stanovišta jezika kojima su pisani i ocenio da su predlozi nepismeni i ideološki, jer su pojmovi marksizma i lenjinizma samo zamenjeni pojmovima Evrope i evropskih vrednosti.

Poslanik Srpske radikalne stranke Momir Marković ocenio je da maturski ispit nije neophodan na kraju osnovne i srednje škole, jer je ocenjivanje tokom školovanja mnogo bolji pokazatelj da li je učenik savladao gradivo nego ispit koji polaže pred tri profesora i pod velikom tremom i stresom.

S druge strane, poslanica Liberalno demokratske partije Vesna Pešić ocenila je da je najveći doprinos predloženih prosvetnih zakona sistem vrednosti koji oni sadrže i da je posebno važno što se njima rešavaju problemi nasilja u školama i slučajevi diskriminacije.
Sednica Narodne skupštine Srbije (FoNet, arhiva)
Poslanik Socijaldemokratske unije Žarko Korać, koji je u skupštini na listi Liberalno-demokratske partije, negodovao je zbog toga što se u državi ne poklanja dovoljno pažnje značaju obrazovanja i ocenio da predloženi zakoni ne uređuju samo sistem obrazovanja već i budućnost države.

Korać je podsetio na podatke sa poslednjeg popisa prema kojima 44 odsto građana Srbije starijih od 15 godina nema potpuno obrazovanje i naveo da je situacija u romskoj populaciji još nepovoljnija.

Poslanik PUPS-a Nikola Krpić najavio je da će članovi tog poslaničkog kluba podržati predloge zakona iz oblasti prosvete, a o zakonu se pohvalno izrazio i Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara koji je rekao da se radi o modernom zakonu koji doprinosi decentralizaciji obrazovanja.

Pastor je, kao pozitivna rešenja, naveo odredbe o obrazovanju pripadnika nacionalnih manjina na sopstvenom jeziku i naveo da očekuje da će amandmani te partije na zakon biti usvojeni.

Poslanica G17 plus Snežana Stojanović-Plavšić je ocenila da postojeći sistem obrazovanja nije dovoljno dobar i da ne omogućava svim ljudima da se razviju do nivoa svojih kapaciteta.

Prema njenim rečima, zbog toga je potrebno da se predloženi zakoni usvoje kako bi obrazovanje uredilo na sistemski način i tako postavio stabilan sistem celog društva.

Poslanik kluba “Za evropsku Srbiju” Jon Magda ocenio je da zakoni imaju veliku podršku stručne javnosti i da se tim predlozima sistemski uređuje ta oblast, u skladu sa principima Evropske unije.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: