IAEA: 27.000 atomskih bombi u svetu

Međunarodna zajednica ne čini dovoljno u borbi protiv nuklearnog oružja jer na svetu postoji još 27.000 nuklearnih bombi, upozorava generalni direktor IAEA.

Izvor: B92

Petak, 12.06.2009.

09:55

Default images

"To vodi ka cinizmu. Ne može se govoriti da je nuklearno naoružanje opasno i nije dobro za nekog i istovremeno tvrditi da je svet opasan i da ćemo dalje razvijati sopstveno nuklearno naoružanje, posebno na Bliskom istoku“, rekao je odlazeći generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Mohamed el Baradej.

“Kada delujemo protiv Irana i Sirije, stalno se pojavljuje pitanje, a šta je sa Izraelom", rekao je on u intervjuu bečkom dnevniku "Standard".

El Baradej je, s tim u vezi, ocenio da je strategija prema Iranu u poslednjih šest godina doživela neuspeh.

"Glavna stvar je bila da Iran ne dobije znanje. Imamo niz otvorenih pitanja sa Iranom i Teheran mora dopustiti proširene inspekcije. Međutim, 2005. smo napadnuti kada smo rekli da ne vidimo nagoveštaje da postoji program za izradu nuklearnog naoružanja.

Danas su se SAD vratile tamo gde smo bili. Mi ne znamo da li postoji program za izradu nuklearnog naoružanja. Ali čak i u najgorem slučaju i da izbace IAEA i napuste sporazume, Iran ima materijala samo za jednu bombu", istakao je on.

"Ne može se od jedne zemlje tražiti da nema neko znanje. Meni je bilo uvek jasno da su jedini put sveobuhvatni razgovori za razvoj novog bezbednosnog sistema na Bliskom istoku", zaključio je El Baradej.

On je pozvao zemlje članice na dogovor o tome ko će biti novi generalni direktor Agencije, a to što još nije postignut dogovor o novom šefu IAEA, on, kako je rekao, prati sa velikom zabrinutošću.

U maju, pri prvogm pokušajau izbora novog šefa IAEA Japanac Jakija Amano, a ni Južnoafrikanac Abdul Sabad Minti nisu osvojili potrebnu dvotrećinsku većinu u Savetu guvernera.

Sada se pet kandidata bori za mesto generalnog direktora IAEA.

"Nadam se da ćemo uskoro pronaći pravu osobu. Vlade bi trebalo da se sastanu i dogovore oko kandidata", rekao je El Baradej, koji posle 12 godina napušta funkciju u novembru ove godine.

Novi generalni direktor IAEA mora uživati poverenje kako severa, tako i juga, jer trenutno postoji veliko nepoverenje između tih strana, objasnio je on.

Japanac Amano uživa poverenje zapadnih zemalja, dok Minti ima podršku zemalja u razvoju.

"Osoba koja bude preuzela ovu funkciju mora da deluje ujedinjujuće. Nezavisnost je ključ. Mnoge zemlje me zbog toga ne vole, ali sam poštovan. Niko nam ne može prebaciti da smo pristrasni ili da imamo skrivenu agendu. Verodostojnost je naša snaga", naglasio je El Baradej.

"Na mene se svakog dana vrši pritisak i potrebno je moći reći 'pusti me na miru'", dodao je on.

Kada je reč o budućoj ulozi IAEA, El Baradej je kazao da je vidljiv novi fenomen koji bi mogao da se proširi, a to je da zemlje ne nabavljaju odmah naoružanje, već "idu do granica toga".

"Iran je učinio vidljivim taj problem, iako to postoji već dugo kod drugih država da su još uvek deo sporazuma o zabrani širenja nuklearnog materijala, ali svako zna da za par meseci mogu imati naoružanje ", istakao je on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: