Utorak, 26.09.2006.

17:22

Uskoro učešće u mirovnim misijama

Učešće vojnika Srbije u Avganistanu dovedeno je u pitanje jer Skupština Srbije još nije o tome raspravljala.

Izvor: B92

Default images

Ipak, zastupnik načelnika Generalštaba Zdravko Ponoš očekuje da će se taj birokratski problem rešiti tako što će predsednik Boris Tadić iskoristiti ustavna ovlašćenja i odobriti, za početak, jednom lekaru da se priključi mirovnoj misiji u Avganistanu. U Avganistan treba da ide sanitetska jedinica Vojske Srbije.

Trenutno je u mirovnim misijama angažovano 15 vojnika - u Liberiji i u Kongu šest i u Obali Slonovače tri. U Kongu je saniteski tim, dok su u  Liberiji i Obali Slonovače vojnici posmatrači. Oni nisu naoružani i nadgledaju sprovođenje rezolucija Ujedinjenih nacija.

Inače, učešće u mirovnim misijama deo je spoljne politike. Na taj način se stvaraju partnerski odnosi s drugim zemlja.

U Vojsci navode da je Srbija daleko iza  zemalja u okruženju po angažovanju u misijama. Albanija, na primer, ima 200 vojnika angažovnih u mirovnim misijama, Makedonija 210, Bugarska 800, a Rumunija čak  2.000 vojnika.

Potpukovnik Jovan Jovanović proveo je godinu dana u Liberiji i objašnjava kako je to izgledalo: "Poslednjih mesec dana radili smo pripremu pred izbore. Popisivali smo stanovništvo, radili na obrazovanju. Tamo je većina stanovništva nepismena. Kada su izbori završeni i kada je izabrana prva žena predsednica u Africi, bilo je vreme da se vratimo kući."
Osim u Kongu, lekari iz Srbije trebalo bi da budu agažovani i u Avganistanu. Već oktobru trebalo bi da ode jedan lekar anestezilog, a krajem godine i jedan hirurg.  Lekari iz Srbije su traženi zbog visoke stručnosti, ali - nažalost - i zbog iskustva.

"Iskustvo iz ratne hirugije, koju mnogi lekari iz drugih zemalja nisu imali prilke da praktikuju, velika je prednost. Oni na svojim vežbama određene operacije vežbaju na životinjama", kaže Petra Ćornjakov, načelnik Centra za mirovne operacije.

Odlazak  u Avganistan je pod znakom pitanja jer Skupština Srbije to još uvek nije odborila. Zastupnik načelnika Generalštaba  Zdravko Ponoš veruje da je to samo birokratsko pitanje.

"Mislim da kada govorimo u tim okvirima, predsednik države može da iskorisiti svoja ustavna ovlašćenja kada je u pitanju angažovanje vojske. Ipak verujem da će predsednik, predsednik Skupštine i ministar odbrane naći rešenje. Ipak, govorimo o jednom lekaru anestezilogu. Mislim da ne treba da propustimo ovu priliku", kaže Ponoš.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Nemačka na udaru Rusije: "Uzimamo svoje"

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

13:07

19.5.2024.

1 d

Svet

Rusi prešli severnu granicu: Harkov pada?

Ofanziva ruskih snaga na harkovskom pravcu pokazala se toliko brzom i snažnom da im oskudne odbrambene strukture Ukrajine nisu postale prepreka, a osiromašeni redovi ukrajinskih oružanih snaga nisu bili spremni da brane svoje položaje, piše Njujork tajms.

8:12

19.5.2024.

1 d

Podeli: