Potvrđeno za B92: Srbija do kraja godine punopravni član CERN-a

Do kraja godine Srbija će postati punopravna članica Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN), potvrđeno je za B92.net.

Život

Izvor: B92

Utorak, 23.10.2018.

09:51

Potvrđeno za B92: Srbija do kraja godine punopravni član CERN-a
Foto: EPA / Salvatore Di Nolfi

Od 2012. godine, kada su predstavnici Srbije potpisali ugovor, Srbija je postala pridruženi član najprestižnije naučne ustanove na svetu.

Tokom prethodnih šest godina Centar za promociju nauke i Komisije za saradnju sa CERN-om, organizovali su razne manifestacije, na kojima su građani mogli da se upoznaju ne samo sa aktuelnim pitanjima savremene fizike već i sa tim šta članstvo u CERN-u znači za Srbiju.

Zalaganja su bila mnoga, a nedavno je u ovoj ustanovi boravila i visoka delegacija naše države sa premijerkom Anom Brnabić na čelu kada je potpisan ugovor o saradnji između CERN-a i Srbije u oblasti edukacije i promocije nauke.

Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) istakla je svojevremeno da je "veoma zadovoljna saradnjom sa srpskim naučnicima kao i da veoma ceni podršku srpske vlade njenoj misiji".

Da je sve išlo dobrim tokom, nakon brojnih angažovanja i međusobne saradnje, potvređeno je da će Srbija u narednih nekoliko mesec postati 23. stalna članica Evropske organizacije za nuklearna istraživanja.

Ujedno, Srbija će prva postati punopravna članica CERN-a od zemalja bivše SFRJ, a biće jedna od retkih članica CERN-a koja nije istovremeno i članica EU, ako se izuzmu Švajcarska, Norveška i Izrael.

Punopravno članstvo pružiće nove mogućnosti, prava, ali i odgovornosti, posebno naučnicima, inženjerima, studentima, ali i drugi stručnjacima, koji bi mogli da dobiju šansu za angažovanje. Na taj način bi se usporio odlazak visokoobrazovanih kadrova iz Srbije.
Foto: Getty
CERN je osnovan 1954. godine da bude centar vrhunskih istraživanja u oblasti fizike, a njegova misija je podsticanje saradnje zemalja Evrope u nauci, tehnologiji i obrazovanju.

Akronim CERN je izveden iz francuskog naziva "Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire" (Evropski savet za nuklearna istraživanja) za telo sastavljeno od predstavnika 11 evropskih zemalja sa zadatkom da izgrade laboratoriju za istraživanje elemetarnih čestica.

Po raspuštanju privremenog saveta (1954), organizacija je dobila trajno ime - Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire (Evropska organizacija za nuklearna istraživanja) pošto se zaposlenima nije previše svidela nova skraćenica OERN, odlučeno je da se zadrži stara - CERN.

Među prvobitnim osnivačima 1954. godine je bila i Jugoslavija, kada je pri osnivanju u ime Jugoslavije stavio svoj potpis Pavle Savić, jedan od najznačajnijih srpskih fizičara. Ipak, Jugoslavija je napustila organizaciju 1961. godine.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

38 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

20 h

Podeli: