Ispovest otetog mornara: Jeli smo pacove

Jedan od 26 mornara koji su u oslobođeni nakon što su četiri godina bili u zatočeništvu pirata govorio je za BBC o strašnim uslovima u kojima su preživljavali.

Izvor: B92

Ponedeljak, 24.10.2016.

10:53

Ispovest otetog mornara: Jeli smo pacove
Foto: Gettyimages

Arnel Balbero kaže da su bili prisiljeni da jedu sve što bi dohvatili, čaki pacove, a pirati su im davali veoma malu količinu vode.

“Jedi sve, čak i ako ti se ne sviđa, gladan si pa pojedeš. Jedeš pacove, kuvaš ih“, rekao je on.

Balbero kaže da se nakon oslobađanja oseća kao “hodajući mrtvac“ i da mu je vrlo teško da se vrati u život. Kaže, pirati su ih tretirali kao životinje.

Mornari su pušteni nakon što je plaćena otkupina, a međunarodni pregovarači koji su bili uključeni u celu priču kažu da to "predstavlja kraj ropstva za posljednje mornare koji su oteti u Somaliji za vrhunca piratskog razdoblja."

Zatočeni mornari plovili su na FV Naham 3, tajvanskom ribarskom brodu otetom i zaplenjenom u martu 2012. Brod je kasnije potopljen, a posada zadržana radi isplate otkupnine. Oni pak većinom dolaze iz Vijetnama, Tajvana, Kambodže, Indonezije, Kine i Filipina.

Bil Husein, somalijski pirat, kazao je da je isplaćeno 1,5 miliona američkih dolara kao otkupnina za puštanje mornara, prenosi Gardijan. Ta tvrdnja ipak nije potvrđena.

Mornari, njih 26, nakon četiri godine u zatočeništvu, vratit će se kućama, rekao je Džon Stid, američki koordinator za podršku otetih. Zanimljivo, samo jedna grupa taoca provela je duže vremensko razdoblje u piratskom zatočeništvu i to - 1672 dana, kaže Stid.

"Njihovo stanje je razumljivo, s obzirom na to šta su sve prošli ... Proveli su preko četiri i po godine u zastrašujućim uslovima i daleko od svojih porodica," kaže Stil. Jedan član posade poginuo je za vreme napada otmičara na brod, a dvoje su preminuli od bolesti u zatočeništvu.

Piratstvo na somalijskoj obali smatralo se ozbiljnom pretnjom međunarodnoj pomorskoj saobraćajnoj industriji, ali napadi su se značajno smanjili poslednjih godina nakon što je na brodovima angažovana oružana straža, a i EU je uključila svoje pomorske snage i povećala patrole na tom području. Ni jedan trgovački brod nije otet od 2012., ali pretnja piratstva i dalje ostaje, kaže Stil.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: