Grčka balansira na ivici bankrota i narednih mesec dana će provesti u očekivanju novih parlamentarnih izbora.
Izvor: Tanjug
Neki ekonomisti smatraju da su dani Atine u evrozoni već "odbrojani" i da se treba ozbiljno pozabaviti posledicama takvog razvoja događaja .
Ekonomisti i analitičari već gotovo i ne sumnjaju da će se evrozona morati rastati s Grčkom, ili obrnuto - Grčka s evrozonom. Sada već nije pitanje da li će se to desiti, nego kako će se to desiti i kakve će biti posledice.
Prema procenama, izlazak Grčke iz evrozone neminovno bi doveo do daljeg slabljenja vrednosti evra i ta valuta bi se "srozala" na oko 1,10 dolara, što je približno 18 centi niže nego sada.
Analitičar Volfgang Minhau iz londonskog "Fajnenšel tajmsa" (FT) predlaže četiri moguće varijante za budućnost Grčke - 10 godina depresije, ekonomski bankrot, odustajanje od svih sporazuma i neodložni izlazak iz evrozone.
U okviru prve varijante, desetogodišnje depresije sve će se, prema mišljenju analitičara FT, odvijati po planiranom scenariju - vlada će sprovoditi reforme i smanjivati rashode u skladu sa zahtevima EU i MMF.
Grčka će se naći u recesiji i dužničkoj klopci, budući da će se potencijal njene ekonomije smanjivati brže od oporavka njenog rasta. Mada bi to na papiru moglo biti uspešno u ekonomskom smislu, takva taktika će gotovo sigurno pretrpeti neuspeh i okončati se trijumfom radikalnih partija.
Na taj način će Grčka, ispunjavajući programe EU i MMF, dobiti 10 godina depresije, neizbežni izlazak iz evrozone i verovatno rušenje demokratije, što je najgori od svih mogućih scenarija, piše FT.
Najbezbolnija varijanta je ekonomski bankrot
Najbezbolnija varijanta je ekonomski bankrot. Prema tom scenariju, vlada Grčke bi štedela i sprovodila reforme sve dok njen budžet do isplata kamata na dug ne dospe u suficit.
Vlada bi zatim objavila bankrot ili bi, u krajnjem slučaju, počela pregovore s EU i MMF o izmeni uslova o ukazivanju pomoći za spasavanje. Grčka bi u tom slučaju čak mogla i da ostane u evrozoni, a njeni dugovi bi bili otpisani.Treća varijanta predviđa da se Grčka odrekne svih postignutih sporazuma, na šta bi EU i MMF odgovorili prekidom finansiranja.
Ako bi Grčka jednostrano izašla iz programa pomoći, čekao bi je bankrot po svim njenim dugovima, vlada bi svejedno i dalje morala da štedi jer bi budžetski deficit ostao veliki, a ako bi pri tom želela da i dalje ostane u evrozoni, pitanje je da li bi druge članice mogle da je primoraju da napusti monetarnu uniju.
U sporazumima EU nije precizno predviđena situacija kada se neka zemlja isteruje iz zone evra. Sa tehničke tačke gledišta, Evropska centralna banka (ECB) bi mogla da odluči da ne prihvata grčke obveznice kao bankarsku garanciju ili da odbaci molbu za hitno ulivanje likvidnosti. Tada Grčka ne bi imala drugi izbor, do da "dobrovoljno" napusti evrozonu.
Poslednja, četvrta varijanta, predviđa neodložan izlazak iz zone evra. Ta zemlja bi objavila bankrot i napustila evrozonu u najskorije vreme. Njena konkurentnost bi u početku rasla, ali bi ubrzo sva dostignuća potonula u političku krizu.
Evropu u slučaju izlaska Grčke iz evrozone takođe teško da čeka zavidna budućnost, uvereni su analitičari. Po izlasku Grčke iz evroregije počela bi da se snižava vrednost evropskih aktiva i dužnici bi bili primorani da ih rasprodaju kako bi namirili dugove.
Izlazak Grčke iz evrozone bi uticao na svetsku ekonomiju na isti način kao i bankrot američke investicione banke "Liman braders" 2008. godine i mogao bi čak da označi početak nove Velike depresije.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Ruski diskontni lanac Fix Price ulazi na tržište Srbije. Kompanija je već pokrenula lokalni sajt na kojem su predstavljeni prvi proizvodi i njihove cene, što nagoveštava skori početak poslovanja.
Pustinjska biljka agava potpuno je promenila život Masapalija Venkateša, poljoprivrednika sa visoravni Dekan, koja se prostire velikim delom južne i centralne Indije.
Sjedinjene Američke Države postale su najveći izvoznik nafte na svetu, čime su prekinule višedecenijsku dominaciju Saudijske Arabije i Rusije na globalnom energetskom tržištu.
Kubanski predsednik Migel Dijaz-Kanel neočekivano je danas najavio širok paket ekonomskih reformi, dok raste pritisak Sjedinjenih Američkih Država na tu zemlju.
Polaganjem kamena temeljca u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine danas je zvanično počela izgradnja deonice auto-puta Bijeljina – Brčko, duge 17 kilometara.
Odluka Evropske centralne banke da podigne referentnu kamatnu stopu sa 2 na 2,25 odsto odraziće se i na korisnike kredita u Srbiji, pre svega na one koji otplaćuju stambene kredite sa promenljivom kamatnom stopom, kaže profesor ekonomije Dragan Đuričin.
Sajber napad je poremetio usluge u četiri glavne iranske banke, ali podaci o klijentima nisu ugroženi, saopšteno je danas iz iranskog Saveta za bankarsku koordinaciju.
Besplatne studijske posete Ekspu 2027, koje predstavljaju višedecenijsku međunarodnu praksu u zemljama domaćinima, omogućiće učenicima iz cele Srbije da na jednom mestu upoznaju nauku, inovacije, kulture sveta i zanimanja budućnosti.
Sukob na Bliskom istoku – 107. dan. SAD i Iran se još uvek nisu usaglasile oko datuma potpisivanja sporazuma, iako je Donald Tramp naveo da će do toga doći u roku od 24 časa, iranske vlasti su demantovale te tvrdnje navodeći da rokovi stvaraju tenziju.
Liban je u žalbi Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija optužio izraelske snage da su koristile hemijski herbicid kao oružje i da su ubile tri libanska vojnika u odvojenim incidentima.
Rat u Ukrajini – 1.572. dan. Predsednik Vladimir Putin ističe da ruske trupe održavaju stratešku prednost i samouvereno napreduju, dok Kijev, nekontrolisan napadima, pribegava otvoreno terorističkim metodama.
Predsednica Narodne skupštine, Ana Brnabić ocenila je da opozicija iznosi kontradiktorne tvrdnje o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, navodeći da ga čas predstavlja kao izolovanog, a čas kao "potrčka svetskih sila".
Mladi hrvatski pevač Jakov Jozinović objavio je svoj prvi album koji nosi naziv "Ja za čuda letim", a pored ranije objavljene dve doneo je osam novih pesama.
Zabrana letenja dronova za posmatranje ajkula iznad plaže Kudži u istočnom delu Sidneja, uvedena zbog blizine aerodroma, privremeno je danas ukinuta nakon najnovijeg napada ajkule.
Norveška javnost očekuje da Okružni sud u Oslu u ponedeljak izrekne presudu Mariusu Borgu Hojbi, sinu princeze Mete-Marit, koji je optužen za silovanje.
Više od trećine stanovnika Južne Koreje patilo je od gojaznosti u 2024. godini, pokazali su zvanični podaci, a stopa gojaznosti među muškarcima u 30-im i 40-im godinama bila je iznad 50 procenata.
Demencija nije jedna bolest. To je naziv za skup simptoma koji utiču na pamćenje, razmišljanje i svakodnevni život, a najčešći tip je Alchajmerova bolest.
Iako se kalcijum najčešće povezuje sa zdravljem kostiju, njegova uloga u organizmu je mnogo šira. Ovaj mineral je neophodan za pravilan rad mišića, nerava i srca. Ipak, mnogi ljudi ga ne unose u dovoljnim količinama.
Klint Istvud jedna je od najvećih živih legendi Holivuda. Tokom gotovo sedam decenija karijere radio je kao glumac, reditelj i producent, te je bio svedok uspona i padova brojnih filmskih zvezda.
HBO, koji je decenijama gradio identitet nedeljnog večernjeg termina kao svog najjačeg programskog aduta, ovog puta donosi odluku koja jasno pokazuje promenu pristupa u eri globalnog striminga i drugačijih navika gledanja sadržaja.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
The Air Force of the Armed Forces of Ukraine warned on Friday, June 12, about a high probability that Russian forces will use “Oreshnik” medium-range ballistic missiles.
The European Migration Pact, a comprehensive legislative package establishing common rules for migration management, border control, and asylum procedures, begins to apply today in all member states.
The U.S. website Axios reported that four aircraft of the United States Air Force have taken off for Europe as part of preparations for a possible signing ceremony of an agreement between the United States and Iran to end the war.
Sada već davnog 15. novembra 2001. godine, Bil Gejts je svetu predstavio prvu "Xbox" gejming konzolu. Povodom 25. rođendana, Microsoft je za ovu godinu spremio ograničeno izdanje.
Peugeot je ove nedelje zvanično predstavio E-208 GTi, prvi potpuno električni model sa legendarnom GTi oznakom, a sada su poznati svi tehnički detalji, kao i cena ovog automobila.
Komentari 6
Pogledaj komentare