"Srpske firme plasiraju robu na KiM samo ako moraju"

Za sedam dana od kako su prištinska administracija povećala takse na uvoz robe iz Srbije smanjen je plasman robe srpskih kompanija na Kosovu i Metohiji.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 15.11.2018.

09:13

Foto: Thinkstock

To je izjavio predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež, koji je ponovio da je uvođenje taksa suprotno svim sporazumima koje su institucije u Prištini prihvatile i istakao da su tom odlukom ugrožene i kompanije sa teritorije južne pokrajine.

"Naše kompanije plasiraju robu na KiM samo ukoliko moraju, odnosno ako su ugovorom obavezane na određeni rok. Trude se da prvo prodaju robu koju imaju u magacinima i skladištima na KiM, jer očekuju da će se ovo rešiti, da će se taksa povući", kazao je Čadež za TV Pink.

Istakao je da su takse šteta za celu privredu u regionu, te da su proizvod političke iracionalne odluke u kojoj nema ni trunke ekonomskog razmišljanja.

Čadež je naveo da je PKS reagovala prve večeri kada su uvedene takse, te da je poslala pisma predstavnicima EU zaduženim za to pitanje sa argumentima šta je sve prekršeno uvodjenjem takse.

"Ne možete preko noći da se odlučite da ne poštujete nešto na šta ste se obavezali. To govori da ste neodgovorni neozbiljni i da na vas ne može da se računa ni u jednom smislu", kazao je Čadež i dodao da predstavnici međunarodne zajednice tvrde da su u svakodnevnom kontaktu sa prištinskim institucijama i da pokušavaju da reše problem, koji vide kao kršenje svega što je potpisano.

On kaže i da poništavanje CEFTA ugovora nije rešenje za bilo koga i dodaje da su u ovom slučaju ekonomisti jednoglasni da to nije rešenje i da takve stvari ne treba da se dogadjaju.

Čadež je istakao da je jedino rešenje da se taksa ukine i da se svi vrate na ono na šta su se obavezali.

Dodao je da je posetu Beču i Berlinu iskoristio da razgovara o toj temi i naveo da austrijski i nemački privrednici ne mogu da shvate da se neko ne pridržava ugovornih obaveza.

Povod njegovog boravka u Nemačkoj i Austriji, kako je rekao, bio je i dualno obrazovanje, te je razgovarao sa austrijskom Agencijom za razvoj, a rezultat je podrška Austrije u implementaciji i uvodjenju dualnog obrazovanja u Srbiji na nivou srednjih škola.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Oni su sada jedini vlasnici Knjaz Miloša

Mattoni 1873, najveći proizvođač mineralne vode i bezalkoholnih napitaka u Centralnoj Evropi, preuzeo je od kompanije PepsiCo manjinski udeo (46,43 odsto) u Knjaz Milošu, postavši jedini vlasnik.

18:20

26.4.2024.

1 d

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Svet

Preuzeće kontrolu? Putin: Setite se 90-ih...

Ruski predsednik Vladimir Putin najavio je mogućnost nacionalizacije kompanija u interesu nacionalne odbrane, napominjući da je prelazak preduzeća u državnu svojinu opravdan samo ako radnje vlasnika štete bezbednosti zemlje.

15:15

27.4.2024.

1 d

Svet

Stvara se gigant nad gigantima?

Australijska rudarsko-metalska grupa BHP objavila je nameru da preuzme britansku rudarsku kompaniju "Anglo ameriken", koju je procenila na oko 36 milijardi evra.

11:00

27.4.2024.

1 d

Podeli: