Sastanak G7: U žiži nejednakost, svetska privreda, ugrožena planeta, Rusija - i razdor lidera?

Ishod susreta vođa zemalja Grupe 7 ovog vikenda u Bijaricu neće biti uobičajeno "saopštenje koje niko i ne čita", izjavio je francuski predsednik Emanuel Makron

Izvor: B92

Petak, 23.08.2019.

14:47

Sastanak G7: U žiži nejednakost, svetska privreda, ugrožena planeta, Rusija - i razdor lidera?
Samit G-7 FOTO: EPA, CAROLINE BLUMBERG

On je naglasio da u žiži mora biti istinska razmena viđenja ključnih problema nejednakosti, slabosti svetske privrede, bezbednosti, velike ekološke pretnje planeti.

Makron je na spektakularan način upozorio da "pluća naše planete gore" i posebno ukazao na ogromne požare u Amazoniji, što je brazilski predsednik Žair Bolsonaro protumačio kao "neokolonijalizam…i uplitanje u unutrašnje stvari amazonskih zemalja" i optužio nevladine organizacije da su to namerno izazvale.

Na zasedanje Grupe 7 se posredno "pozvala" i Rusija, jer se u zapadnoj javnosti postavilo pitanje mogu li se ključna bezbednosna, ekonomska i politička pitanja rešavati bez Moskve, što je američki predsednik Donald Tramp i predočio zatraživši da Rusija bude ponovo prihvaćena kao bitan sagovornik najmoćnijih zapadnih zemalja.

Francuski predsednik Makron, koji se s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom sastao uoči zasedanja Grupe 7, ipak je preneo stav, izgleda ne samo Pariza već i nekih članica EU, da Rusija može ponovo da se priključi Grupi 7 tek kad se napravi ozbiljan zaokret u ukrajinskoj krizi.

Izjave Putina posle susreta s Makronom su protumačene kao "oprezno prihvatanje" ponude ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da se o ukrajinskoj krizi hitno razgovara i sagleda put ka rešenju u "Formatu Normandija", u kojem učestvuju Ukrajina, Rusija, Francuska i Nemačka.

Naklonjenost Velike Britanije predsedniku SAD Donaldu Trampu rizik je koji može otežati put ka pronalasku zajedničkih stavova i dogovora na samitu G7, koji je već opterećen prekoatlantskim razdorima zbog trgovine, Irana i klimatskih promena, ukazuje agencija Rojters.

Ne zna se kako će se britanski premijer Boris Džonson pozicionirati, ističe agencija, naročito dok uticaj Velike Britanije u Evropi opada, a njena zavisnost od SAD raste. Mnogi analitičari smatraju da će se zbog potencijalnih trgovinskih sporazuma sa SAD on oprezno otuđiti od ostalih lidera koji imaju multilateralni pristup svetskoj politici.

S druge strane, ocenjuje Rojters, Makron će kao nepokolebljivi branilac multilateralizma računati na napredak u područjima gde se može uspostaviti ujedinjeni front Savet ministara Evropske unije je u internoj analizi pred sastanak Grupe 7 preneo da je Pariz objasnio da će na temu "nejednakosti" biti zatražena mišljenja kako se boriti protiv "nejednakosti u prihodima i mogućnostima, ravnopravnosti muškaraca i žena", kao i "digitalne nejednakosti", ogromnih razlika u korišćenju informatike, posebno u privredi. To se tiče i oprečnih stavova i politika među ključnim zemljama kad je reč o odbrani prirodnih bogatstava i sprečavanju zagađenja i zagrevanja planete, pitanja bezbednosti.

Na početku samita G7 u subotu na večeri će početi razmena mišljenja o spoljnoj politici i bezbednosnim pitanjima, u nedelju o svetskoj privredi, tačnije pretnji pada ekonomskog rasta u vodećim privredama sveta, uključujući Nemačku, trgovinskim ratovima koji prete daljim posustajanjem svetske ekonomije, opasnosti od ratnog sukoba Amerike i Irana.

Makron je u razgovoru s novinarima akreditovanim pri Jelisejskoj palati, predsedništvu Francuske, naročito podvukao da svet jeste u krizi i rekao da "mi danas živimo u istorijskom razdoblju našeg svetskog poretka, obeleženog veoma dubokom krizom demokratija, i to kad je u pitanju kako su one u stanju da zastupaju (društvene slojeve) tako i kad je reč o njihovoj delotvornosti".

Takav svetski poredak i posebno takvo stanje demokratija, stavio je do znanja francuski predsednik, su "u velikim teškoćama da odgovore na strahove našeg doba, klimatski strah, tehnološke bojazni, strah od migracija".

Makron je zato zatražio da Evropa iz svojih budžeta pokrene obnovu i preokret i, kako je upozorio, "to se mora postaviti kao pitanje za zemlje koje su za to sposobne, posebno za Nemačku".

Francuska je 2019. predsedavajuća Grupi 7 najrazvijenijih zemalja, koja uključuje još i SAD, Veliku Britaniju, Kanadu, Nemačku, Italiju i Japan.

Sedište samita, francusko otmeno letovalište Bijaric, pretvoreno je u pravu bezbednosnu tvrđavu koju štiti 13.000 policajaca i žandarma, a očekuje se i veliki skup protivnika ovakvih samita. Trodnevni samit G7 nad kojim se nadvio oblak mnoštva globalnih problema verovatno će prvi put biti okončan bez usaglašene zajedničke deklaracije učesnika, što ukazuje na sve dublji razdor među liderima sedam najvećih svetskih privreda, pa čak i mogući početak kraja današnjeg svetskog poretka, pišu svetski mediji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: