"Odnosi Srbije i NATO su bolji nego što izgleda"

Zamenik pomoćnika generalnog sekretara NATO Džejms Apaturaj izjavio je da su odnosi Srbije sa Alijansom bolji nego što izgleda.

Izvor: B92

Ponedeljak, 12.11.2018.

21:47

EPA-EFE Toms Kalnins

On je istakao i da politika vojne neutralnosti i dobri odnosi sa Rusijom ne predstavljaju prepreku za dalje produbljivanje saradnje.

"Iskreno, odnosi Srbije i NATO bolji su nego što se to čini prosečnom čoveku. Puno toga radimo zajedno, imamo dobar politički dijalog i mislim da ljudi u Srbiji vide kako se slažu generalni sekretar (Jens Stoltenberg) i presednik Vučić, ali imamo i dosta i praktično zajedničkog rada", rekao je Apaturaj za N1.

Govoreći o vojnoj neutralnosti Srbije, Apaturaj je rekao da nema kontradiktornosti između dobrih odnosa sa NATO-om i dobrih odnosa da Rusijom.

"Mi ništa ne namećemo partnerima. I ja za primer uvek uzimam Jermeniju koja je vojni saveznik Rusije, ima ruske baze, ali je dobar je i solidan partner sa NATO-om, bez ikakvih problema. Vojna neutralnost nije u suprotnosti sa saradnjom sa NATO-om, Austrija i Švajcarsku su vojno neutralne, ali su bliske sa nama, Finska i Švedska takođe. Zaista, to nije problem za NATO. Ni neutralnost, niti odnosi sa Rusijom", rekao je Apaturaj.

Kako je naveo, NATO nema interes da se širi na Zapadni Balkan.

"Nemamo interest da se širimo bilo gde. Ono što jeste naš interes je da odgovorimo na interese zemalja koje žele da (nam) se pridruže. To je drugačija stvar. Mi ne tražimo, naša vrata su otvorena u slučaju da one hoće. Zato poštujemo to što Srbija ne želi da uđe u NATO. To je odluka Srbije i mi s tim nemamo problem. Možemo da radimo u partnerstvu, kao sa Švedskom", objasnio je on.

Upitan da li Srbija može biti članica EU, a da prethodno ne postane članica NATO, zvaničnik te Alijanse je odgvorio potvrdno.

"Moj najkraći odgovor je – da. Mislim da ako Srbija želi samo da postane članica EU i EU odluči da je prihvati, to nema nikakve veze sa NATO-om. To može ići bez ikakvih problema", kazao je.

Na pitanje da li NATO podržava formiranje Vojske Kosova, on je rekao da NATO nema zvaničan stav o tome.

"Ono što mogu da kažem, a što ste već čuli, mnoge vlade (zemalja) NATO su prilično javno o tome govorile o imale različite stavove, ali ono što je nama važno jeste da sve što bude urađeno uz maksimalno moguće konsultacije. Generalni sekretar je rekao da sve ono što zahteva ustavne promene mora da prođe ustavni proces. Trenutno razumem da ima nekih nejasnoća na Kosovu, ali ono što je apsolutno sigurno je da ako dođe do ovih promena u NATO-u će se sigurno razgovarati o tome da li i kako će podrška tim snagama biti modifikovana. Mi imamo imamo mandat Saveta bezbednosti (rezolucija) 1244, svi to znaju", kaže.

KFOR je pod tim mandatom i nastaviće da ima tu ulogu po čtavom Kosovu kako bi osigurao bezbednost na celom Kosovu sve dok se taj mandat ne promeni. Mandat određuje šta će KFOR raditi i taj mandat će ostati kakav jeste, dodao je.

"Dok sve zemlje članice NATO-a ne priznaju Kosovo, ne vidim kako bi to bilo moguće. Tako da proces normalizacije između Beograda i Prištine nije ključan smo za Beograd, ključan je i za Prištinu ukoliko želi da ostvari svoje ambicije. Tako da mora da dođe do normalizacije. I Beograd i Priština su sad "zaključane" i nema napretka zbog nedostatka normalizacije", naveo je Apaturaj.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: