NS: Železnička stanica u višenedeljnom mraku

Železnička stanica u Novom Sadu već nekoliko nedelja je u mraku, a jedini izvor svetlosti su osvetljenja na objektima unutar zgrade.

Izvor: B92

Četvrtak, 31.12.2015.

21:37

Default images
Ilustracija: Freeimages.com

Osim što unutrašnjost zgrade stare pola veka nije osvetljena, celokupan izgled stanice ruže i pokvareni reflektori na svetlima koja joj ispisuju ime.

Kako za 021 potvrđuju u Železnicama Srbije, svetla su morala da budu isključena iz bezbednosnih razloga - naime, dolazilo je u nekoliko navrata do kratkog spoja na instalacijama za osvetljavanje unutrašnjosti, a koje su povezane zajedničkim vodom na svaki pojedinačni transformator na slovima. Kako bi osvetljenje ponovo bilo uvedeno i u stanici i na slovima, potrebno je uložiti značajna sredstva u popravku, ali i razdvajanje vodova. Novca za ulaganje nema dovoljno.

Kako za 021 kaže šef za infrastrukturu čvora Novi Sad Ranko Vukobrat, ulaganje u celokupnu srpsku železnicu, pa i u objekte, zakočeno je zbog restrukturiranja "Železnica Srbije". Svake godine se, ipak, planiraju ulaganja, ali jedva nešto od planiranog bude izvedeno. "Zbog novonastale situacije u ovoj godini nije bilo većih ulaganja u staničnu zgradu Novi Sad. U dosadašnjem periodu svake godine se planiraju i ulažu određena sredstva u ovaj objekat. U prethodnom periodu izvršena je popravka dela ravnog krova koji je prokišnjavao, rekonstrukcija grejanja u delu gde su bile dotrajale instalacije, popravka perona kao i druge hitne intervencije", kaže Vukobrat. Boljitak za zgradu novosadske Železničke stanice može da se očekuje s remontom pruge Beograd - Subotica. "Remontom, koji je izvestan, predviđeno je značajno ulaganje i u stanične zgrade na celoj pruzi. U sklopu tih radova će biti otklonjeni svi nedostaci sa kojima se sada susrećemo. Svakako će se u planu radova za 2016. godinu naći i stanica Novi Sad", dodaje Vukobrat za naš portal. Prioriteti na stanici su popravka svetleće reklame, nadstrešnice na ulaznoj strani objekta, rešavanje problema čišćenja i popravka sata. Čitavu deceniju sat je pokvaren, a za njegovu popravku potrebno je izdvojiti oko 400.000 dinara. Dodatni problem je status objekta, koji je zaštićen kao spomenik kulture. Da bi se, u suštini, išta menjalo na spoljnom izgledu objekta, potrebno je pribaviti dozvole Zavoda za zaštitu spomenika kulture i ostalih institucija, što je proces koji može da traje godinama.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 8

Pogledaj komentare

8 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: