"Budžet sa manjim javnim rashodima"

Piter Dojl iz MMF-a smatra da produžavanje privremenog finansiranja omogućava dovoljno vremena za formiranje nove vlade.

Izvor: B92

Subota, 31.03.2007.

12:51

Default images

"Produžavanje privremenog finansiranje za još tri meseca omogućava dovoljno vremena da se formira nova vlada koja bi napravila bolji budžet za 2007. godinu", kazao je šef misije MMF-a za Srbiju za magazin "Bankar". To bi, prema rečima Dojla, bilo najbolje rešenje, da na kraju marta ne dođe do prekida svih plaćanja iz budžeta, ali i da se finansiranje rashoda ne nastavi u "polupravnom okviru".

On je kazao da postoji opasnost po makroekonomsku stabilnost zemlje ako bi se nastavio rast javne potrošnje, ali i da bi prvo trebalo osigurati nastavak nesmetanog funkcionisanja države stvaranjem uslova za zakonit nastavak isplate penzija i plata u javnom sektoru.

"MMF ohrabruje što brže formiranje nove vlade, a ona bi trebalo da usvoji nov budžet sa pravim nivoima rashoda", naveo je Dojl, kao i da usvajanje postojećeg Predloga budžeta sa prevelikim deficitom ne bi bila dobra makroekonomska odluka za Srbiju.

Najveći izazovi za novu vladu Srbije biće, kako ocenjuje, nastavak snažnog privrednog rasta i održavanje niske inflacije, koje otežavaju visok spoljnotrgovinski deficit i visoka stopa nezaposlenosti.

Dojl je naveo da je ključna mera za prevazilaženje tog izazova restrukturiranje državnih i društvenih preduzeća, kroz privatizaciju i stečajeve.

EBRD savetuje Srbiji ubrzavanje privatizacije

Ekonomska banka za obnovu i razvoj ocenila je da je Srbija sprovela impresivne reforme, imala snažan ekonomski rast i rekordne strane investicije.

"Inflacija u Srbiji je na kraju 2006. pala ispod sedam odsto sa 17,5 odsto u 2005. Uprkos dobrim rezultatima, mnogi izazovi su ostali i Srbija mora da napreduje dalje na putu tržišne ekonomije, ocenio je EBRD u najnovijoj strategiji za Srbiju objavljenoj na sajtu tog kreditora.

EBRD u strategiji navodi da bi Srbija trebalo da ubrza privatizaciju i programe restrukturisanja, posebno u sektoru srednjih i velikih preduzeća, kako bi privukla preko potrebna ulaganja i unapredila konkurentnost.

Vlasti pak treba da primenjuju nove zakone podsticajne za biznis, poput zakona o konkurenciji i bankrotsvu usvojenih poslednjih godina.

"Na finansijskom sektoru Srbija bi trebalo budno da prati rast kredita, kao i da razvija nebankarske finansijske institucije, posebno osiguranje, privatne penzijske fondove i investicione fondove", navodi se u izveštaju EBRD.

EBRD je najveći institucionalni investitor u Srbiji, do sada investirao oko 550 miliona evra u gotovo 70 projekata i mobilisao ukupnog 1,1 milijardu evra vredna ulaganja.

U cilju dalje podrške procesu tranzicije u Srbiji EBRD će pomagati razvoj korporacijskog sektora, energetiku i infrastrukturu, kao i razvoj finansijskog sektora.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

18 h

Podeli: