Svaki sagovornik Tuzilastva je potencijalni svedok

Izvor: B92

Nedelja, 14.07.2002.

14:55

Default images
Kako saznaje specijalni izvestac RTV B92 iz Haga Ljubica Gojgic, bivsi jugoslovenski predsednik Zoran Lilic i bivsi nacelnik Resora drzavne bezbednosti Rade Markovic mogli bi da se u sudnici Haskog tribunala pojave u poslednjoj nedelji prvog dela sudjenja Slobodanu Milosevicu. Osim toga, u Hagu im se uskoro moze prikljuciti i aktuelni zvanicnik MUP-a Srbije Dragan Karleusa, buduci da je i za njegovo svedocenje iz Tribunala poslat obavezujuci nalog. Kako saznajemo, i taj nalog je, kao i nalog koji se odnosio na Lilica, Beogradu prosledjen u utorak, po saveznom ministru pravde Savi Markovicu, koji je u Hagu potvrdio garancije jugoslovenske vlade za privremeno oslobadjanje Momcila Grubana.
U vezi sa ovih dana ucestalim tvrdnjama bivsih i sadasnjih funkcionera da ce u Hag putovati protiv svoje volje, treba podsetiti na proceduru Haskog tribunala. U Tribunalu potvrdjuju da je razgovor sa istraziteljima dobrovoljan i da oni ne mogu nikoga prisiliti da sa njima razgovara niti da im u procesu prikupljanja dokaza daje bilo kakve izjave. Medjutim, stvar se bitno menja ukoliko neko pristane na razgovor sa istraziteljima, pa onda jos potpise i izjavu koju im je dao. Tim potpisom dotadasnji sagovornik istrazitelja prakticno prihvata mogucnost da se i pred sudom pojavi kao svedok, ukoliko bude pozvan. Na ovoj instanci vise nije na potencijalnom svedoku vec na vec na Tuzilastvu ili Odbrani da odluce hoce li se neko ili nece pojaviti u sudnici. U tom smislu svako ko je do sada pricao sa istraziteljima, a po nasim saznanjima spisak onih koji su do sada vec nesto govorili nije zanemarljiv, a neke od njihovih izjava broje i vise stotina stranica, vrlo dobro zna ili bi trebalo da zna da na njegovu adresu moze stici poziv za svedocenje pred Tribunalom, bez obzira sto se neko od njih, mozda, u medjuvremenu pokolebao.
Sto se tice obavezujuceg naloga za svedocenje, takozvanog naloga sub poena rec je o odluci Suda, a ne Tuzilastva (upucuje se drzavi, a ne pojedincu), koji ima "tezinu" optuznice i koji je obavezujuci za drzavu koja saradjuje sa Tribunalom. Medjutim, nije ispravno verovati da se takav nalog izdaje samo u slucaju kada neko odbija da svedoci. Naprotiv, u Tribunalu podsecaju da tu ima vise scenarija, a jedan od njih je da se sudski nalog za obavezno svedocenje moze izdati i na zahtev svedoka, ukoliko on sudu, recimo, saopsti da bi neko mogao da ga spreci da svedoci ili da postoji neki druga prepreka svedocenju koja se moze otkloniti obavezujucim nalogom.
Konacno, pred Tribunalom je u toku jedan pokusaj da se ospori obavezujuci nalog za svedocenje. Zalbu je pokrenuo novinar Vasington Posta Dzonatan Rendal koji je pozvan da svedoci na sudjenju bosanskom Srbinu Radoslavu Brdjaninu, a koji to uporno odbija. Rendal, koji je takodje prethodno dao izjavu istraziteljima, i njegov advokat sada vode postupak kojim osporavaju sudsku odluku da novinar bezuslovno mora svedociti pred sudom.
Podsecamo i da je zasticeni svedoka K12 pokusao da u samoj sudnici izbegne obavezu da svedoci protiv Slobodana Milosevica. To je izgleda i varijanta sa najtezim posledicama, jer je svedok optuzen za nepostovanje suda, pa se sada i protiv njega vodi proces pred Haskim tribunalom. Kazne za nepostovanje suda krecu se od godine do 7 godina zatvora ili/i od 20 do 100 evra novcanog dela kazne.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

20 h

Podeli: