SAVEZNA VLADA SAOPSTILA SPISAK OPTUZENIH ZA RATNE ZLOCINE

Izvor: B92

Sreda, 17.04.2002.

20:00

Default images
Jugoslovenska vlada pozvala je u sredu 23 osobe optuzene pred Haskim tribunalom da se dobrovoljno predaju Tribunalu i da se s tim u vezi u naredna tri dana obrate Saveznom ministarstvu pravde. Vlada je objavila i imena tih optuzenih, medju kojima su i desetorica jugoslovenskih drzavljana. Njima je upucen poziv da u naredna tri dana "ostvare saradnju" sa Saveznim ministarstvom pravde - Sektorom za pravosudje i postignu sporazum oko nacina dobrovoljne predaje. "Po isteku roka od tri dana, Savezno ministarstvo pravde dostavice nadleznim sudovima optuznice Medjunarodnog krivicnog tribunala, cime ce zapoceti procedura, koja je predvidjena zakonom", navodi se u saopstenju.

Poziv za dobrovoljnu predaju Tribunalu upucen je desetorici jugoslovenskih drzavljana optuzenih pred Haskim tribunalom. Pozvani su predsednik Srbije Milan Milutinovic, bivsi nacelnik Generalstaba Vojske Jugoslavije Dragoljub Ojdanic, bivsi potpredsednik Vlade SRJ Nikola Sainovic, nekadasnji komandant Ratne mornarice VJ admiral Milan Zec, nekadasnji oficiri VJ Veselin Sljivancanin, Mile Mrksic i Miroslav Radic. Medju pozvanim jugoslovenskim drzavljanima su i Milan Lukic, Sredoje Lukic i Vladimir Kovacevic.

Poziv na dobrovoljnu predaju Haskom tribunalu upucen je i sledecim optuzenim, koji nisu jugoslovenski drzavljani: Stojan Zupljanin, Ranko Cesic, Savo Todovic, Gojko Jankovic, Mitar Rasevic, Radovan Stankovic, Dragan Zelenovic, Zeljko Meakic, Momcilo Gruban, Vinko Pandurevic, Radovan Karadzic, Ratko Mladic i Milan Martic. Vecina imena onih koji nisu jugoslovenski drzavljani a koje je savezna vlada pozvala da se dobrovoljno predaju Haskom tribunalu, manje su poznata javnosti i uglavnom su iz Republike Srpske. Kako prenosi dopisnik Radija B92 Zoran Zuza, mnogi sa spiska se nalaze na javnim ili u prethodnim godinama otpecacenim optuznicama Tribunala: Pored Radovana Karadzica i Ratka Mladica, na spisku se nalazi i bivsi zamenik nacelnika generalstaba Vojske Republike Srpske, general Vinko Pandurevic, ratni komandant Zvornicke brigade cija je optuznica za zlocine u Srebrenici otpecacena krajem prosle godine. Na spisku je i ratni nacelnik banjalucke policije Stojan Zupljanin, kao i Zeljko Meakic, komandant logora "Omarska" i prvooptuzeni za ubistva i zlostavljanja oko 3.000 Muslimana i Hrvata iz Prijedora i okoline. Na istoj optuznici na kojoj se nalazi Meakic stoji i ime Momcila Grubana, zvanog Ckalja, jednog od komandanata straze u logoru "Omarska". Radovan Stankovic, Gojko Jankovic i Dragan Zelenovic takodje su na javnim optuznicama zbog zlocina pocinjenih nad muslimanskim civilima i zenama u Foci i okolini, dok je Ranko Cesic na javnoj optuznici zajedno sa, za zlocine u Brckom vec osudjenim, Goranom Jelisicem, zvanim Adolf.

Zanimljivo je da se na ovom spisku ne nalazi general Dragomir Milosevic, ratni komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske RS protiv koga je optuznica Tribunala, kao i u slucaju generala Pandurevica, otpecacena krajem prosle godine. Ovdasnja stampa pominjala je mogucnost dobrovoljne predaje Pandurevica i Milosevica, za koje se veruje da su u Jugoslaviji, ali takve vesti nisu zvanicno potvrdjene, javlja Zoran Zuza.

S obzirom da je Savezna vlada pozvala na predaju i optuzene koji nisu jugoslovenski drzvaljani, ministra inostranih poslova Gorana Svilanovica, novinarka Radija B92 pitala je da li to znaci da se vecina njih krije u Srbiji: "Ja mislim da to nije razlog. Razlog je sto je nama dostavljen jedan ukupan spisak, na kojem se nalaze i drzavljani i nedrzavljani za koje se pretpostavlja da mogu da imaju imaju vise poverenja u garancije koje bi dala nasa vlada, ne mislim samo na saveznu, vec i na dve republicke, kako je zakonom predvidjeno. Dakle, to je konkretni razlog.Ja ne verujem da su te osobe koje su na tom spisku uopste u nasoj zemlji i da su dostupne nasim organima gonjenja", rekao je Svilanovic.

U saopstenju Savezna vlade precizira se da se imena optuzenih nalaze na spisku Medjunarodnog krivicnog tribunala, koji je do dana stupanja na snagu Zakona o saradnji sa Haskim tribunalom dostavljen Saveznoj vladi.

"Savezna vlada spremna je da posreduje i pruzi garancije Medjunarodnom krivicnom tribunalu i za lica sa navedenog spiska, koji nisu drzavljani SRJ da se brane sa slobode, ukoliko se dobrovoljno predaju Tribunalu", navodi se u saopstenju.

Savezna vlada odlucila je i da bude formiran Nacionalni savet za saradnju SRJ sa Tribunalom, a clanovi Saveta u ime Vlade SRJ bice ministri spoljnih poslova, unutrasnjih poslova i pravde Goran Svilanovic, Zoran Zivkovic i Savo Markovic. Navodi se i da je ta odluka prosledjena vladama Srbije i Crne Gore, koje ce imenovati svoje predstavnike u Savetu.

Ministar pravde Srbije Vladan Batic izjavio je da ce se nakon saopstavanja spiska optuzenih za ratne zlocine pred Haskim tribunalom poceti sa primenom zakona. "Primena zakona ne podrazumeva pozivanje u sud, vec hapsenje i pritvor, dok se ne zavrsi sudska procedura, a nakon toga i transfer", kaze Batic: "Ako pocne procedura onda nema dobrovoljne predaje. Do tada i tada mozete da se javite Ministarstvu unutrasnjih poslova koje ce kontaktirati kancelariju Haskog tribunala i koje ce omoguciti transfer u Hag. Posle toga vise to nije dobrovoljna predaja, to je ulazenje u proceduru koja, kao sto sam rekao, podrazumeva hapsenje. Za sve one koji se dobrovoljno predaju Haskom tribunalu, bez obzira na stranacku i politcku pripadnost, to je jedna beneficija za sve one koji nece da budu na tretu drzave i njenih gradjana, a neki ce da sad pokusavaju da svoj licni problem podignu na nivo drzavnog problema".

Savezni ministar za etnicke i nacionalne zajednice Rasim Ljajic izjavio je za Radio B92 da postoje indicije da ce se dvojica optuzenih dobrovoljno predati. "Imamo indicije da ce se dva optuzena sasvim sigurno prijaviti Haskom tribunalu, a razgovarace se, ako budemo imali priliku i sa ostalim optuzenima, tako da, u svakom slucaju postoji jedan pravni mehanizam za punu implementaciju Zakona o saradnji sa Haskim tribunalom i ukoliko se ovi optuzeni dobrovoljno prijave iz toga ce proisteci odgovarajuce beneficije", rekao je Ljajic.

Advokat Nikole Sainovica, Toma Fila, kaze za Radio B92 da nakon odluke Savezne vlade nije razgovarao sa svojim klijentom: "Ja jos nisam razgovarao sa njim niti znam za tu vest, samo sam je cuo. Osnovna postavka nasa jeste da se postuju zakoni ove zemlje. Dakle, kada gospodin Sainovic bude pozvan od istraznog sudije on ce otici u sud, a dalje je to problem suda". S obzirom na to da je rekao da se Sainovic nece sam javiti sudu radi predaje, Tomu Filu pitali smo da li treba ocekivati da ce njegov klijent onda dobiti garancije Vlade: "Mora da dobije garancije zato sto se odaziva pozivu svoje zemlje, kako i normalan gradjanin treba da radi. Postoji zakon koji jeste protivustavan, ali je bar zakon. Po tom zakonu su duzni da se ponasaju svi gradjani Jugoslavije, ukljucujuci i Nikolu Sainovica. Kada ga istrazni sudija pozove, on ce otici u sud i dalje se desava ono sto pise u zakonu".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: