Na pomolu rešenje za crnogorski "put u nigde"?

Ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović tvrdi da je Crna Gora na nekoliko nedelja od postizanja dogovora sa evropskim i američkim bankama.

Region

Izvor: B92

Sreda, 07.07.2021.

16:06

Na pomolu rešenje za crnogorski
Foto: Depositphotos/xload

Sa bankama se pregovara o zameni ili refinansiranju gotovo milijardu dolara duga prema Kini, a crnogorski ministar nada se da će smanjiti kamatnu stopu na dug ispod jedan odsto.

Crna Gora je 2014. godine pozajmila 944 miliona dolara od Kine za finansiranje deonice puta duge 41 kilometar, koju su oponenti tadašnjeg premijera Mila Ðukanovića prozvali "put u nigde", rekavši da pokazuje tipično rasipništvo tokom njegove vlasti.

Ðukanović je, dodaje se, te optužbe negirao.

"Kina na račun duga može preuzeti veći deo obale Crne Gore"

"Pregovaramo sa jednim brojem zapadnih banaka iz Evrope i Sjedinjenih Država. Zasigurno je da će dogovor biti sklopljen sa zapadnim bankama", rekao je Milatović u izjavi za Rojters.

Dodao je da traži kamatnu stopu od "manje od jedan odsto" za dug.

"Postoje dve mogućnosti: prva je refinansiranje, a druga zamenjivanje zajma, dok je treća opcija kombinacija prethodne dve“, rekao je ministar i kaže da je optimističan po tom pitanju, kao i da veruje da Crna Gora može dobiti i mnogo boje uslove.

Crna Gora postaje prva evropska žrtva "kineske dužničke diplomatije"

Milatović je, prenosi agencija, odbio da kaže koje su evropske ili američke banke u pitanju, ali je na pitanje kada bi moglo doći do rešenja rekao: "Uskoro - mislim da su nedelje u pitanju“.

Kineski zajam je podignut 2014. godine kod državne Kineske izvozno-uvozne banke (EXIM) sa šestogodišnjim grejs periodom i dodatnim rokom dospeća od 14 godina.

Glavnica već počinje da se otplaćuje.

Neimenovani izvor, za koji Rojters kaže da je upoznat sa pregovorima, izjavio je da će Crna Gora verovatno zameniti dug i nastaviti pregovore o refinansiranju, a zatim prekinuti zamenu kada se pregovori o refinansiranju uspešno završe.

Najveći dug na svetu: Crnogorci u društvu Egipta i Jamajke, pogodite ko je na prvom mestu

U podnaslovu "Zarobljena država", Rojters piše da je Crna Gora vekovima bila suočena sa promenama velikih sila, mada se, kako navode, nakon raskida državne zajednice sa Srbijom 2006. godine pridružila NATO-u 2017. godine i gaji nade da cće postati članica EU u ovoj deceniji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: