Nigerija – BiH

Verovatno duel za plasman u osminu finala, pa je ispred obe selekcije veliki imperativ pobede. Nigerija je u prvom kolu napravila kiks odigravši bez golova sa Iranom, dok je solidna BiH poražena od Argentine.

Pred nama je poslednji meč desetog dana Svetskog prvenstva, duel Nigerije i Bosne i Hercegovine.
Laku noć
Hvala vam što ste i danas bili uz nas. Sutra nas očekuju nova uzbuđenja, dueli Belgija – Rusija (18h), Južna Koreja – Alžir (21:00) i SAD – Portugal (00:00).
Nigerija i Meksiko su jedini timovi koji nisu primili gol na SP, za sada.
BiH je prvi put od 2009. doživela dva uzastopna poraza u takmičarskim mečevima.
KRAJ!
Nigerije je pobedila BiH 1:0 i prošla u osminu finala iz Argentinu iz ove grupe.
Stativa!
Nema BiH ni sreće. Edin Džeko pogodio je stativu u 93. minutu nadoknade. Sjajno je primio loptu i okrenuo se pored čuvara, ali opet brani Enjeama, a lopta pogađa okvir gola i odbija se u polje.
Džeko
Najbolja šansa za BiH na utakmici u nadoknadi vremena. Pjanić je sa leve strane ubacio loptu na peterac, Džeko je sjajno skočio i šutirao golavom, ali pravo u Enjeamu.
Osramotio se Misimović. Pjanić je dobio loptu u kaznenom prostoru, nije uspeo da šutira, odigrao je povratnu, ali je jedan od najboljih igrača BiH u poslednjih 20 godina promašio ceo fudbal.
Nego šta
Da sudi Karla del Ponte Bosna bi sigurno pobijedila.
Vremenski uslovi su očigledno jači od igrača BiH, 30 je stepeni u Kujabi i 55% vlažnost vazduha. Svakako je Nigerijcima lakše da se nose sa tim uslovima.
Opet BiH zavisi od Begovića, novi dobar šut Nigerijaca sa distance, Uzeoni je tukao snažno, opet golman spasava "Zmajeve".
Loše BiH u ovom momentima, Nigerijci su potpuno neutralisali igru "Zmajeva".
Nepotizam?
Safet Sušić je na teren poslao i svog bratanca, Tina Svena Sušića, koji igra za Hajduk Split. Na klupi je ostao Kolašinac, starter protiv Argentine, strelac nesrećnog auto-gola.
Taktika Nigerije
Nigerija je golom Odemvingija postala najefikasnija afrička selekcija na svetskim prvenstvima sa 18 golova, jednim više od Kameruna.
Novi nalet BiH, ali veoma organizovana igra Nigerije u odbrani. Džeko i Ibišević su veoma dobro pokriveni, lopta ne može da stigne do njih.
Begović junak
Begović spasava BiH katastrofe. Serija opasnih napada Nigerije, njegovi saigrači lako ispadaju iz igre, ali golman Souka brani dva dobra šutarivala u roku od nekoliko sekundi, prvo Babatundea sa ivice kaznenog, a onda i pokušaj Emenikea iz peterca.
Apsolutna ofanziva BiH, Sušić uvodi i Sejada Salihovića, umesto takođe lošeg Senada Lulića.
Oko plavo
Kao što se i očekivalo Sušić reaguje, uvodi Vedada Ibiševića u igru, umesto očajnog Izeta Hajrovića.
Emenike opet dobije duel sa Spahićem, ali ovaj put nije imao kome da asistira u kaznenom. Nigerija se oslobodila pritiska.
Begović opet na mukama, Bamatunde pokušava sa distance, snažan i nizak šut, ali je siguran golman BiH.
Na ovom meču četvorica igrača su saigrači, Odemvingi i Begović u Stouk Sitiju, a Onazi i Lulić u Laciju.
Sušić bi već mogao da razmišlja o ovođenju Ibiševića. Džeko ne može sam da se nosi sa štoperima Nigerije.
Odemvingi je kompletirao svih 27 pasova u prvom poluvremenu. Okončao je niz od devet sati Nigerije bez gola iz igre na Svetskim prvenstvima.

Inicijativa BiH na startu drugog poluvremena, Nigerija u totalnoj defanzivi.
RESTART
Počelo je drugo poluvreme duela Nigerij i BiH.
U prvom poluvremenu ekipe su uputile 19 šuteva, koliko je bilo na celom meču između Nigerije i Irana (0:0) u prvom kolu.
POLUVREME
Kraj prvih 45 minuta. Nigerija vodi 1:0 golom Pitera Odemvingija u 29. minutu. Nekoliko minuta pre toga BiH je oštećenja jer su sudije svirale nepostojeći ofsajd i tako poništile regularan gol Edina Džeka.
Dobar napad BiH preko desne strane, lopta u kazneni za Džeka, ali loša završnica napadača Mančester Sitija.
Nigerija je dala tek peti gol na poslednjih osam mečeva na mundijalima.
BiH ima terensku inicijativu već nekoliko minuta, ali nema rešenje ispred kaznenog prostora Nigerije. Ukoliko Pjanić ne 'povuče' u nastavku, biće teško "Zmajevima" da izjednače.
Pakao
Igrači koriste svaku šansu da se osveže, u Kujabi je preko 30 stepeni.
E-one
Èim vidim sudije van Evrope samo èekam grešku...
Nigerija je bez pobede na Mundijalima u poslednjih devet mečeva.
Da li je bio faul?
Igrači BiH su prilikom postizanja gola rivala protestovali kod sudije O'Lirija. Bosanci smatraju da je Emenike faulirao njihovog kapitena prilikom proboja po desnoj strani, iako je Nigerijac prethodno uz mnogo sreće izbegao da od Spahića dobije lakat u nos.
GOOOOOL!
Nigerija vodi 1:0. Piter Odemvingi je gurnuo loptu kroz noge Asmiru Begović.

Njegov saigrač iz napada Emenike je sjano prošao po desnoj strani, izdržao duel sa Emirom Spahićem, a onda pronašao Odemvingija na petercu kojem nije bilo teško da postigne 11. gol za Nigeriju.
Nova sjajna šansa za Džeka, utrčao je u kazneni prostor, dobro šutirao iako je imao rivala 'na leđima', ali Enjeama brani.
Sudije oštetile BiH!
Novozelandske sudije su oštetile BiH. Svirale su nepostojeći ofsajd Edinu Džeku i poništile mu čist gol.
Nigerija je bila najneefikasniji tim u kvalifikacijama za Mundijal, postigla je samo 11 golova.
Nova dobra šansa za Nigeriju, Onazi je dobro gađao, konačno šut u okvir gola, ali je Begović siguran.
Traže prvi bod za BiH u istoriji mundijala.

Beta/AP Photo
Nigerija konkretnija, novi pokušaj sa distance, ovaj put Mikel gađa pored gola.
BiH uzvraća polukontrom, Besić je na ivici kaznenog, ali šutira preko gola.
Dobar pokušaj Odemvingija iz slobodnog udarca, lopta prolazi za malo pored desne stavive.
U prethodnom meèu na Mundijalu Nemaèka i Gana su remizirali 2:2, a Miroslav Kloze se izjednaèio sa Ronaldom na listi najboljih strelaca SP svih vremena (15 golova).
Uvodni minuti najavljuju ofanzivnu igru oba tima, ali još uvek ništa konkretno nismo videli.
BiH traži svoj prvi istorijski bod na svetskim prvenstvima, a Nigerija prvu pobedu od 1998. godine.
START
Počeo je duel Nigerije i BiH u Kujabi.
 Odemvingi 29
  NGA   BIH
  1 : 0
BiH je u prvom kolu poražena od Argentine 2:1, dok je Nigerija remizirala sa Iranom 0:0. Ovo je prvi međusobni duel dve selekcije.
Sastavi:
Nigerija (4-4-2): Enjeama – Ošaniva, Omeru, Jobo, Embrouz – Mikel, Onazi – Babatunde, Musa – Odemvingi, Emenike

BiH (4-2-3-1): Begović – Besić, Spahić, Sunjić, Mujdža – Medunjanin, Pjanić – Lulić, Hajrović, Misimović – Džeko
Sudije
Pravdu će deliti arbitri sa Novog Zelanda, glavni sudija je Piter O'Liri, a pomoćnici Jan Hendrik Hinc i Mark Rul, dok je četvrti sudija Roberto Moreno iz Paname.