Sećate li se konvertibilne marke? Čestitajte joj ovaj dan

Konvertibilna marka obeležava 20 godina od puštanja u opticaj kao zakonskog sredstva plaćanja u Bosni i Hercegovini.

Izvor: B92

Petak, 22.06.2018.

15:40

Sećate li se konvertibilne marke? Čestitajte joj ovaj dan
Foto: Thinkstock

Prve novčanice KM izdate su 22. juna 1998. godine, nepunih godinu dana nakon početka rada Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH).

Od tog dana, građanima su na raspolaganju novčanice u apoenima od 50 feninga, 1 KM, 5 KM i 10 KM. Mesec dana kasnije, 27. jula 1998. godine, u opticaj su puštene novčanice u apoenima 20 KM, 50 KM i 100 KM, piše Klix.

Iako po dužini vremena tokom kojeg je u opticaju, ne slavi ovaj jubilej, neophodno je spomenuti i novčanicu u apoenu 200 KM koja je u opticaju od 15. maja 2002. godine.

Prvi kovani novac konvertibilne marke pušten je u opticaj 9. decembra 1998. godine. Tokom godina, neke od prvih novčanica KM, apoeni od 50 feninga, 1 KM i 5 KM, povučene su iz opticaja i prestale biti zakonsko sredstvo plaćanja, a zamenjene su kovanim novcem.

U doba kada je KM puštena u opticaj, u BiH su korišćene valute stranih zemalja, od kojih je nemačka marka bila prihvaćena na celoj teritoriji države. Vrlo brzo, KM je postala dominantno sredstvo u gotovinskim transakcijama, a do kraja 1999. godine postala je i jedino sredstvo plaćanja.

Konvertibilna marka je prvobitno bila vezana za nemačku marku po kursu 1 KM = 1 DEM. Povlačenjem nemačke marke iz opticaja, KM je preuzela kurs nemačke marke prema evru - jedna konvertibilna marka za 0,51129 evra, odnosno jedan evro za 1,95583 konvertibilnih maraka.

Tokom svih ovih godina, jedno je bilo sigurno: vrednost konvertibilne marke, izražena u evru, nikad nije dovedena u pitanje. Centralna banka Bosne i Hercegovine novčanice domaće valute stavlja u opticaj i povlači iz opticaja pridržavajući se strogo pravila valutnog odbora utvrđenog Zakonom o CBBiH. Uvođenje konvertibilne marke bio je ne samo dobar, nego i odlučujući korak u kreiranju monetarnog sistema i održavanja stabilnosti valute.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: