Ko čuva ljubimca dok ste vi na letovanju?

Obzirom da je sezona godišnjih odmora još uvek u toku, mnogi vlasnici imaju dilemu kome da ostave ljubimca dok su na odmoru. Ukoliko niste u mogućnosti da sa sobom povedete svog mezimca jedino rešenje je da se naviknete da ćete tih desetak dana biti na iglama i sve vreme razmišljati šta vaš mališan radi dok ste vi na putovanju.

Izvor: B92

Utorak, 25.08.2015.

08:49

Default images

Kako bi stres od odvajanja bio što manji, ostavite ljubimca kod prijatelja ili rođaka kome bezuslovno verujete ili se odlučite se za neki od proverenih pansiona za privremeni smeštaj životinja.

Opcija ostavljanja ljubimca na čuvanje osobi od poverenja je svakako najbolja varijanta. Izaberite nekoga ko je ranije imao iskustva u čuvanju životinja, jer ćete na taj način izbeći detaljno davanje instrukcija o ishrani i navikama vašeg ljubimca. Naravno, moći ćete da se opustite jer ćete biti uvereni da je vaš mezimac u dobrim i sigurnim rukama. Poželjno je da to bude osoba koja je inače u čestom kontaktu sa vašim ljubimcem. Osvrnite se i dobro razmislite ko je osoba na koju ćete se osloniti i koja će pružiti bar upola pažnje vašem prijatelju, kao što vi to svakodnevno činite.

Ako ste prinuđeni da svog psa ili mačku ostavite u pansionu, onda se bar uverite da oni zadovoljavaju sve neophodne sanitarne, zdravstvene, higijenske i sigurnosne zahteve. Vlasnici kojima je ovo jedina varijanta privremenog čuvanja ljubimca prvobitno bi trebalo da obiđu prihvatilište kako bi se sami uverili da smeštaj ispunjava potrebne uslove, ali i da je osoblje stručno i iskusno. Veoma je važno posetiti nekoliko pansiona, a onda izabrati najpogodniji. U Beogradu ih ima nekoliko, međutim većina njih nije registrovana zbog problema sa komplikovanom zakonskom regulativom.

Pri obilasku prihvatilišta obratite pažnju na sledeće stavke:

-Adekvatan prostor za fizičke aktivnosti i odmor svih životinja.

-Prostorije moraju biti provetrene, dobro osvetljene i da imaju odgovarajući sistem klimatizacije.

-Sigurnost je jako važna i šanse da ljubimac pobegne moraju biti ravne nuli.

-Uvek sveža hrana i voda.

-Čistoća mora biti na visokom nivou. Dakle, bez mrlja od hrane, dlaka, neprijatnih mirisa, prljavih prostirki…

-Uverite se da su životinje koje već borave u pansionu potpuno zdrave, ne boluju od zaraznih bolesti i nemaju parazite. Raspitajte se na koji način se kontroliše prisustvo buva, krpelja i drugih parazita u objektu.

Ipak, najbolji savet i preporuku daće vam neko ko je već ranije ostavljao ljubimca u određenom pansionu.

Odluku o tome ko će brinuti o vašem prijatelju dok ste odsutni nije laka, ni jednostavna. Zato je morate doneti pažljivo i sa mnogo argumenata za i protiv. Ove godine je možda kasno, ali već sledeće razmotrite i opciju letovanja u društvu sa svojim ljubimcem. Pa, i njemu je potreban odmor od gradske vreve.

foto: flickr.com/Randi Deuro

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

11 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: