Obnovljen Istorijski muzej Srbije

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić svečano je 12. aprila otvorio obnovljeni Istorijski muzej Srbije i poručio da kao narod moramo da znamo ko smo, da ne klonemo duhom ni pred naizgled nepremostivim teškoćama i da se ponovo okupimo oko jasnih ciljeva i da krenemo napred.

Kultura

Izvor: B92

Petak, 12.04.2013.

18:11

Default images

"Zadatak Istorijskog muzeja je da čuva sećanje naroda, što moramo da činimo bez obzira na iskušenja sveopšte globalizacije i pokušaja brisanja svih narodnih baština i osobina. To ne znači da srpsko društvo nije otvoreno za najbolje uticaje savremenog sveta, ali mi uvek moramo da znamo ko smo", rekao je Nikolić na ceremoniji otvaranja postavke "Karađorđevići i Obrenovići u zbirkama Istorijskog muzeja Srbije".

Prema njegovim rečima, nedostatak sredstava ne može da bude opravdanje za lenjost, birokratsku nespremenost za veće poduhvate niti za neodgovoran odnos prema istoriji, izato Narodni muzej, kao i muzeji širom Srbije, moraju biti što pre obnovjeni kako se ne bi dozvolilo da se kolektivno sećanje i istorija iskorene i obrišu.

"Sa ponosom moramo da se podsetimo da su, neretko nepismene, srpske vodje i vladari znali da je neophodno da se narod prosveti, da je potrebno da se u Srbiju dovedu svi najumniji Srbi svog vremena ali i drugi prijatelji koji su u borbi naroda Srbije videli uzor i svetionih za mnoge porobljene evropske narode", rekao je Nikolić.
Foto: Tanjug, Rade Preliæ
On je podsetio da su srpski monarsi otvarali u najtežim vremenima osnovne škole, liceje i veliku školu, da su usvojili demokratski ustav i otvorili prvi istorijski muzej Srbije, jer su znali da je istorijsko pamćenje i prosvećivanje naroda preduslov za uspeh društva pa i sam opstanak srpske države.

"Stvarnog napretka Srbije neće biti sve dok ne budemo uspeli da u duhvni, javni, kulturni i privredni život uključimo sve najbolje što Srbija ima i da tako stvorimo uslove za demokratski i uspešan razvoj našeg društva i države", zaključio je predsednik Nikolić.

Ministar kulture i informisanja Bratislav Petković rekao je da je, u vremenu nesigurnosti i neizvesne budućnosti, danas dan ponosa i radosti, jer je država sa relativno malo novca i još manje vremena stvorila trajno dobro.

"Za samo mesec i po dana otvorili smo novi dragulju centru Beograda, mesto u kome ćemo pokazati i pripovedati o našoj kulturnoj tradiciji i baštini", rekao je Petković, i dodao da će muzej u punom sjaju dočekati obeležavanje stogodišnjice početka Prvog svetskog rata, kao i da sledi otvaranja Konaka kneza Miloša, Muzeja SPC, zgrade Kinoteke, Narodnog muzeja i ostalih kulturnih dobara.
Na svečanoj ceremoniji otvaranja predsednik Srbije uručio je Sretenjski orden trećeg stepena Istorijskom muzeju Srbije za naročite zasluge u oblasti kulturnih delatnosti, a povodom 50 godina postojanja i uspešnog rada.

Nakon završetka prve faze rekonstrukcije, Istorijski muzej Srbije otvorio je za javnost izložbeni prostor od oko 1.500 kvadratnih metara,i sledeće godine biće privedena kraju i druga faza rekonstrukcije, čime će celokupan prostor muzeja biti stavljen u funkciju.

U okviru izložbe "Karadjordjevići i Obrenovići u zbirkama Istorijskog muzeja Srbije" izloženi su vrlo vredni eksponati: više od 400 predmeta koji su pripadali rodonačelnica novovekovnih srpskih dinastija, Karadjordju i Milošu, i njihovim naslednicima.

Medju eksponatima se umetničkim kvalitetim i istorijskim značajem izdvajaju kraljevske insignije Petra I Karadjordjevića, voždov jatagan sa raskošnim ornamentima, sablja Aleksandra Obrenovića i nakit porodice Obrenović.

Izložba će biti otvorena svakog dana osim ponedeljka, do septembra, a tokom njenog trajanja biće organizovana svakodnevna stručna vodjenja kroz postavku za zainteresovane posetioce.
Direktor Istorijskog muzeja Srbije Miroslav Živković najavio je da će, povodom sto godina od početka Prvog svetskog rata, ta kluturna institucija prirediti veliku izložbu u saradnji sa drugim muzejima.

Današnjoj ceremoniji su prisustvovali patrijarh SPC Irinej, brojni kulturni poslenici i predstavnici diplomatskog kora.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: