"Srbija ne sme da bude džak za udaranje u SB"

Srbija ne sme da dozvoli da bude džak za udaranje i potkusurivanje velikih sila u Savetu bezbednosti UN, izjavio je bivši ambasador u Turskoj Dušan Spasojević.

Izvor: B92

Subota, 04.07.2015.

10:45

Default images

"Velike zemlje, pogotovo stalne članice, oko ovog pitanja kalkulišu svoje vitalne interese. Srbija ne sme da dozvoli da bude džak za udaranje, niti da Srbi i Bošnjaci budu moneta za potkusurivanje onih zemalja koje suštinski ne zanima stabilnost u ovom regionu", rekao je Spasojević za RTS.

On je rekao da u ovom trenutku niko ne može da predvidi šta se dešava iza zatvorenih vrata u Savetu bezbednosti, ali je teško oteti se utisku da sadašnja situacija ne podseća na vreme od pre 140 kada su se velike sile raskusuravale o važnim pitanjima i to po cenu "Istočnog pitanja".

Prema njegovim rečima, ovo nije ni malo laka situacija i treba pažljivo pratiti šta se dešava u Savetu i aktivnije učestvovati.

"Ovo je definitivno jednačina sa više nepoznatih i izazov za diplomatsku službu da broj nepoznatih smanji na najmanju meru. Ovo je stvar koja se itekako tiče naše zemlje, regiona, regionalne stabilnosti", ukazuje Spasojević.

Spasojević je na RTS-u podsetio na devizu legendarnog šefa srpske diplomatije Jovana Ristića koji je govorio "misli šta misliš, drži šta imaš".

U ovom slučaju, rekao je on, Srbija ima Rusiju na svojoj strani, ali ne bi trebalo sve prepustiti njihovoj pomoći.

"Treba da se okrenemo ka drugim članicama. Tu su brojne zemlje koje su nama tradicionalno naklonjene i da probamo da tekst što više približimo našim interesima", ističe bivši srpski diplomata.

Srbija zato, kazao je on, mora da predvidi aktivne korake i da računa da, ako dođe do teksta rezolucije, on biti značajan.

"U slučaju da bude negativan i od nas zahteva činjenje ili nečinjenje, možemo da računamo da će zemlje koje su bile 'za' postaviti neku uslov za naše članstvo u Evropskoj uniji", smatra Spasojević.

Govoreći o poseti Angele Merkel, Spasojević kaže da je on po tom pitanju umereni optimista i nada se da neće biti neprijatnih iznenađenja.

"Nemačka je najznačajnija zemlja u EU i nije poznata kao zemlja koja vodi spoljnju politku duplih aršina. Ono što misle to kažu, šta kažu to urade, situacija je jasna", ukazuje on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: