Oslobođen oteti Nemac u Avganistanu

Oslobođen je Nemac koji je otet sredinom aprila u Avganistanu, izjavila je portparol nemačkog Ministarstva inostranih poslova, prenose mediji.

Izvor: B92

Petak, 29.05.2015.

18:20

Default images

Oteti Nemac, koji je sinoć oslobođen, nalazi se u odgovarajuće dobrom stanju i u generalnom konzulatu Nemačke u Masar-i-Sćarif, prenose mediji, navodeći da su tog čoveka oteli radikalni islamistički Talibani.

Šef nemačke diplomatije Frank Valter Štajnmajer je, kako je rekla portparol, pozdravio oslobođenja Nemca koji je radio u nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju, GIZ.

Oteti čovek, star 45 godina, bio je žrtva Talibana koji su ga oteli u aprilu, prilikom jedne vožnje taksijem u provinciji Kundus.

Portparol GIZ-a Tanja Gener zahvalila je svima onima koji su doprineli oslobađanju.

Poznati po tome što često putuju, ali i rade u inostranstvu, Nemci su često bili na udaru otmičara u Abganistanu, Čadu, Iraku, Iranu, na Filipinima, Jemenu...

Jedan od najpoznatijih slučajeva otmice u Jemenu, prema pisanju štampe, bio je nestanak nemačkog karijernog diplomate Jirgena Kroboga krajem 2005. godine.

Njega su tada, zajedno sa ženom, kćerkom jednog egipatskog pisca, i tri sina, oteli pripadnici jemenskog plemena "Al Abdalah", koji nisu tražili novac, već su od svojih vlasti zahtevali da, u zamenu za Nemce, oslobode pet njihovih saplemenika iz zatvora.

Jedna od najkontroverznijih priča je, međutim, otmica Nemice Suzane Osthof, prvog nemačkog državljana, otetotg u Iraku posle prada režima Sadama Hueseina.

Slučaj Suzane Osthof, arheologa sa perfektnim znanjem arapskog, koja je posle udaje za jednog Jordanca prešla u islam, za čiju slobodu iz Iraka je nemačka država, prema medijskim spekulacijama, platila pet miliona evra, jedan je od najspektakularnijih, pošto se, kasnije, u njenom džepu našao deo tog novca.

Nemačka je činila mnogo za oslobođenje svojih građana, ali je s njima ponekad vodila i pravni "rat", a jedan od njih je izgubila na sudu.

Reč je o Nemici Rajnhilt Vajgel, otetoj u Kolumbiji 2003. godine, koja je tužila svoju državu neposredno pošto je iz Berlina dobila "ceh" od 12.640 evra za helikopter kojim je, po oslobođenju, prevezena iz džungle.

Sud u Berlinu je tada presudio da Ministarstvo inostranih poslova ne sme da otetim nemačkim državljanima ispostavlja račun za trošak njihovog oslobođenja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: