Julija Timošenko: 7 godina zatvora

Nekadašnja premijerka Ukrajine Julija Timošenko osuđena na 7 godina zatvora za zloupotrebu položaja. EU pozvala članice na „preispitivanje odnosa“ s Ukrajinom.

Izvor: B92, RT

Utorak, 11.10.2011.

09:18

Default images

Julija Timošenko je proglašena krivom za zloupotrebu javne funkcije i položaja prilikom ugovaranja isporuke gasa sa Rusijom 2009.

Sud u Kijevu je izrekao presudu od 7 godina zatvora nekadašnjoj premijerki Juliji Timošenko, zbog zloupotrebe službenog položaja.

Sudija Rodion Kirejev (Родіон Кірєєв), predsedavajući sudskog veća, objasnio je da je stavljanjem svog potpisa na ugovor, zbog kojeg je nastao spor, stvorila uslove da se izazove šteta u vrednosti 200 000 dolara nacionalnoj energetskoj kompaniji Naftogaz Ukrajini (Нафтогаз Україні).

„Sud nije pronašao nikakve dokaze koji bi povećali ili umanjili kaznu. U obzir je uzeta i ozbiljna šteta šteta javnim interesima, koje je [Julija] Timošenko izazvala, kao i njena ličnost, odsustvo želje da se pokaje, zbog čega sud ne vidi razlog za ublažavanje kazne“, objavio je sudija Kirejev.
Julija Timošenko reaguje u toku èitanja presude (Foto: Beta - 11.10.2011.)
Odmah posle izricanja presude, Julija Timošenko je dala svoju presudu toj presudi:

„Nisam saglasna s presudom. Branićemo naše interese u Evropskom sudu pravde. Izgubila sam veru u sudski sistem naše zemlje“, rekla je ona članovima sudskog veća. U sudnici su tada bili brojni novinari, dok su proces prenosila dva ukrajinska TV kanala.

Njen advokat je bio kraći: „Ovo je apsurdno. Odluka suda mora da se obori.“

Sudija Kirejev je govor s obrazloženjem presude počeo da čita na samom početku radnog vremena, da bi presuda usledila odmah posle pauze.

Ceo kraj procesa direktno su prenosila dva ukrajinska TV kanala. Ulaz u sudnicu bio je dopušten samo onima koji su učesnici procesa i reporterima.

Slučaj Julije Timošenko

Presuda: Julija Timošenko reaguje posle izricanja kazne (Foto: Beta - 11.10.2011.)
Bila je jedan od vođa „Narandžaste revolucije“. Bila je prva na pravim demokratskim izborima izabrana za premijerku Ukrajine. Sada je proglašena krivom zbog zloupotrebe položaja i prekoračenja nadležnosti - 2009. godine stavila je svoj potpis na ugovor s Ruskom Federacijom o uvozu gasa iz te zemlje, za koji su sudije utvrdile da je štetan za interese Republike Ukrajine.

Julija Timošenko (Юлія Тимошенко) je u sudnicu dovedena iz pritvora u kojem je od privođenja i početka procesa avgusta 2011. godine.

Sud ju je proglasio krivom posle sudskog procesa koji je uzburkao javnost u zemlji i pokrenuo debatu u Evropskoj uniji.

Julija Timošenko je sve vreme tvrdila da je žrtva osvete koju protiv nje vodi sadašnji predsednik Ukrajine Viktor Janukovič (Віктор Янукович).

Kazna prema presudi je sada izrečena, onako kako su tužioci i tražili - 7 godina zatvora.

Zavisno od dužine očekivane kazne, ona će kao političarka morati da odustane od parlamentarnih izbora 2012. godine i predsedničkih izbora 2015. godine.

Napetost na ulicama Kijeva

Policajci zaustavljaju pristalicu Julije Timošenko (Foto: Beta - 11.10.2011.)
Pristalice i članovi partije Julije Timošenko su nestrpljivo ispred zgrade suda očekivali izricanje presude, u nadi da će njihova omiljena političarka biti oslobođena svih optužbi.

Verujući da je suđenje „namešteno“, njeni sugrađani su i ranije bučno i agresivno ispoljavali nezadovoljstvo.

Tokom prepodneva, dok su čekali presudu, deo njih je pokušao da uđe u zgradu suda. Tada su izbili manji sukobi, jer policija nije popuštala ranije postavljen kordon na ulazu u zgradu. Oko 1.000 policajaca u opremi za razbijanje nereda čuva zgradu od procenjenih 2.000 građana ispred suda: polovinu njih čine pristalice, a drugu - protivnici nekadašnje premijerke.

Nekoliko članova Rade (parlamenta) iz njene stranke pokušalo je da na silu uđe u sudnicu, ali su ih zaustavili sudski službenici.

Policija je prethodno pojačala brojno stanje na ulicama Kijeva, kao što je i veći broj njenih pristalica izašao na ulice. U jednom trenutku je nastala i blokada saobraćaja, a pojedini izvori govore da je tokom sukoba s policajcima uhapšeno nekoliko osoba.

Zbog toga se opravdano strahuje od izbijanja većih nereda.

Julija Timošenko: „Političko suđenje“

Julija Timošenko maše pristalicama iz policijskog vozila (Foto: Beta - 26.08.2011.)
Pre ulaska u sudnicu izjavila je da „presudu neće doneti sudija Kirejev, već predsednik Ukrajine Viktor Janukovič. Presuda neće ništa promeniti u mojoj sudbini, niti u mojoj borbi“.

Kratku pauzu u sudnici, nekadašnja premijerka Ukrajine je iskoristila da se obrati novinarima. Tvrdi da joj nikakva presuda neće naneti štetu.

„Niko na svetu, ni u Ukrajini ne veruje u ovde izneta navodna nedela. Zato ni [Viktor] Janukovič ni [odion] Kirejev ne mogu da ukaljaju moje ime“, direktna je bila Julija Timošenko. „Radila sam za dobro Ukrajine, i to i danas radim, i nastaviću da to radim“, dodala je Julija Timošenko.

Političarka koja je s bivšim predsednikom Viktorom Juščenkom (Віктор Ющенко) predvodila „Narandžastu revoliuciju“ posebno je kritikovala svog najljućeg političkog protivnika:

„Današnje politički motivisano suđenje, koje je orkestrirao [Viktor] Janukovič, pokazuje njegovu slabost kao predsednika, slabost njegovog autoriteta. Oni se plaše, a njihov strah izaziva ovakve političke presude“, kaže Julija Timošenko.

I njeni politički saveznici tvrde da je proces „montiran“ i da će učiniti sve da obore ovu presudu.

„Suđenje je očigledno namešteno da bi je proglasili krivom i zato sada imamo nekoliko mogućnosti“, objašnjava potpredsednik Rade i član partije Sveukrajinski savez „Otadžbina“ Nikolaj Tomenko (Николаï Томенко).

„U Radi ćemo kao opozicija podneti amandmane, koji će ukinuti inkriminišuće članove zakona. Takođe ćemo podneti žalbu u Ukrajini i izneti slučaj pred evropske sudove“, kaže potpredsednik Tomenko.

Žestoka osuda iz EU

Ukrajinska Rada: Ugroženi odnosi s EU (Foto: Arhiv B92)
Evropska unija predvodi niz država u oštroj osudi sudskog procesa protiv Julije Timošenko.

EU i SAD su ranije proces protiv Timošenkove ocenili kao selektivno gonjenje političkih protivnika. Evropska unija je proteklih dana pojačala pritisak na zvanični Kijev, od kojeg traži oslobađanje bivše premijerke, a državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Austrije Volfgang Valdner (Wolfgang Waldner) izjavio je, uoči izricanja presude, da će EU oštro reagovati ukoliko kazna bude previsoka.

Sada su počele da se ispunjavaju pretnje, koje su dan ranije bile samo upozorenje: portparolka Evropske službe za spoljne poslove Maja Kocijančič objavila je poziv Komisije državama-članicama da preispitaju svoje odnose s Ukrajinom.

Prema ranijim najavama poteza, ukoliko Julija Timošenko bude poslata u zatvor, treba očekivati da zvanični Brisel vlastima u Kijevu uskrati vrlo željeni i očekivani Sporazum o pridruživanju EU. (Detaljnije o stavu Evropske unije u tekstu: EU razočarana presudom Timošenkovoj)

U kancelariji Državnog tužilaštva Ukrajine su presudu Juliji Timošenko podržali kao legitimnu i razumnu.

Pretnje da će se zamrznuti pregovori o intergraciji Ukrajine u evropski savez nisu toliko realistične, tvrde pojedini stručnjaci.

„Mislim da će Evropska unija reagovati loše. S druge strane, iskreno: nema nikakve šanse da Ukrajina uđe u EU u narednih 10 do 15 godina. Ti pregovori su samo formalni. Nemaju uticaja na stvarnost“, ocenjuje Džon Lalfland (John Laughland) iz Instituta za demokratiju i saradnju u Parizu.

„Nisam pristalica Julije Timošenko, ali mislim da je vrlo opasno da se krivično pravo koristi za ocenu aktova države.To se u ovom slučaju dogodilo. Njoj se sudi zbog zloupotrebe položaja. To je politička optužba. Istorija pokazuje da su takva suđenja vrlo retko model za normalan proces“, objašnjava Džon Lafland, koji još tvrdi da se pokazalo da je suđenje Juliji Timošenko, makar i obična, ozbiljna greška.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

36 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Snažno nevreme stiže u Srbiju

U većem delu Srbije će danas pre podne biti pretežno sunčano, toplo, suvo i vetrovito, uz olujnu košavu u Beogradu, na jugu Banata, u Pomoravlju i donjem Podunavlju, a već u poslepodnevnim satima biće kratkotrajne kiše ili pljuskova.

7:13

1.5.2024.

1 d

Podeli: