Menjali ste adresu - zato je dupli porez

Najveći broj pritužbi građana koji su dobili uvećana rešenja za porez na imovinu odnose se na slučajeve kod kojih se adrese nekretnine i vlasnika ne poklapaju.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 04.06.2015.

14:28

Default images
Foto: Thinkstock

To znači da vlasnik ne živi u toj nekretnini i zbog toga je izgubio pravo na poresku olakšicu, izjavio je gradski sekretar za finansije Slobodan Milosavljević.

Oko 100.000 građana, od ukupno 700.000 poreskih obveznika u Beogradu promenilo je adresu stanovanja, ili se odselilo i time je izgubilo pravo na poresku olakšicu od 50 odsto, rekao je Milosavljević i dodao da poreska olakšica po novom zakonu ne može da iznosi više od 20.000 dinara. "To je najveći broj slučajeva i žalbi koje dobija Uprava javnih prihoda grada", rekao je Milosavljević i dodao da je poreska stopa ista kao i prošle godine, ali je u medjuvremenu povećana cena nekretnina za oko osam odsto.

"Porez se plaća u dinarima, a ne u evrima kako se određuje cena kvadrata i zbog oscilacija kursa cena u evrima ostaje ista, ali se porez u dinarima menja i to je otprilike tih osam odsto", pojasnio je Milosavljević.

On je dodao i da ima slučajeva da su građani dobili enormno visoka poreska rešenja, i da su to slučajevi kada poreska prijava nije bila u redu, odnosno da nekretnina koja je prijavljena odstupa u kvadraturi od one koja je na terenu.

"Terenska kontrola utvrdila je u nekim slučajevima da je nekretnina nekoliko puta veća nego što je prijavljeno u poreskom rešenju ili nije ni prijavljena, ili je dograđena... U tom slučaju i porez je veći i obračunava se na pravu površinu", objasnio je Milosavljević.

On je podsetio da je od 1. januara 2014. na snazi novi Zakon o porezu na imovinu, a koji je izmenio način oporezivanja imovine, tako da je doprinos na građevinsko zemljište ukinut.

Prema njegovim rečima, promenjen je način utvrđivanja vrednosti nekretnine tako što se vrednost sada utvrđuje na osnovu prometne vrednosti ostvarene za najmanje tri ugovora o prometu nepokretnosti u prethodnoj godini, u jednoj zoni.

"Mi smo takvu vrstu metodologije koja je propisana zakonom morali da primenimo i to je razlog zbog kog je prošle godine porez značajno više povećan. Ove godine na statisitičkom uzorku od svih 700.000 poreskih obveznika, to je oko 8,01 odsto i mi smo sa tim ušli u budžet u planu prihoda i za toliko je povećan prihod od poreza na imovinu, tako da ove godine povećanje oko osam odsto", rekao je Milosavljević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

26 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: