Beograd: Jak "taksi lobi"

U poslednjih pet godina malo je urađeno da se taksi služba dovede u red. Broj taksista nije smanjen, ulicama i dalje krstari više od 1.000 nelegalnih, a kada se potegne priča o fiskalizaciji taksisti odmah najave protest. Priča o uvođenju licenci samo je jedno u nizu praznih obećanja gradske uprave dok država odlaže uvođenje fiskalnih kasa u taksi vozila.

Automobili

Izvor: B92

Petak, 27.08.2010.

08:51

Default images

Protest nezadovoljnih taksista najavljen je za 1. septembar. Ukoliko Ministarstvo trgovine i usluga ne promeni odluku o uvođenju obavezne fiskalizacije za taksi vozila, taksisti najavljuju generalni štrajk. Predstavnici taksi vozača traže da fiskalizacija zaobiđe njihovu branšu. Takođe, traže i da se nelegalni taksisti sklone sa ulica pa i da Grad uvede jedinstvenu cenu za sva udruženja.

Iza ovih zahteva zvanično stoji Granski sindikat taksi vozača i autoprevoznika „Nezavisnost”, a nezvanično jak „taksi lobi” koji poslednjih godina neprestano vrši pritisak na nadležna ministarstva i gradsku vlast. Rezultat svega je nepoverenje građana u taksi službu izgrađeno tokom poslednje decenije.

U tom periodu ni gradska vlast, ni sama taksi udruženja nisu uspeli da ubede Beograđane da žele red u ovoj službi. Ako se zaviri u ne tako davnu prošlost, i sagleda današnja situacija, zaključak je da od 2005. godine gotovo ništa ozbiljno nije urađeno da bi taksi služba u Beogradu bila ponos grada.

Večiti zahtevi

Još je bivši gradonačelnik Nenad Bogdanović insistirao na izdavanju računa posle svake vožnje. Međutim, od tada građani imaju samo proteste na gradskim ulicama, kada se najavi fiskalizacija, ali i strepnju da će im taksista naplatiti više. Sa druge strane, priča o uklanjanju nelegalnih taksista sa ulica nikada nije otišla dalje od zajedničkog zaključka predstavnika taksista i Grada da se tome mora stati na put. Svi pokušaji da se ova pojava iskoreni za sada ne daju rezultate. Gradska uprava je pokušala i uvođenjem nalepnica za legalne taksiste.

- Priča oko nalepnica još nije završena. Sad je inspekcija dobila i barkod čitače, tako da planiramo ozbiljnu akciju uklanjanja nelegalnih sa ulice - kaže Aleksandar Đukić, iz Direkcije za javni prevoz.

Bilo je najava i da će legalni imati i posebne tablice, ali ni to nije prošlo. Javna je tajna da u Beogradu radi više od 1.000 taksista bez dozvole koji „deru” mušterije, naročito goste iz inostranstva, i zarađuju ne plaćajući porez državi.

Licence i kartelni sporazum

Da je bilo prema najavama, svi legalni taksisti bi danas imali licence. Već godinu dana pričaju se samo priče kako je za uvođenje licenci neophodno promeniti Zakon o drumskom saobraćaju. Kada će izmena zakona, niko ne zna. Koliko košta taksi, niko sa sigurnošću danas u Beogradu ne zna.

To što Grad Beograd određuje cenu taksi usluge za pojedine ekonomiste predstavlja, kako kažu, „ordinarnu budalaštinu”.

Podsetimo, krajem 2006. godine Komisija za zaštitu konkurencije otkrila je postojanje kartelnog sporazuma o nedozvoljenom zajedničkom formiranju cena na tržištu. Nešto slično i danas postoji. Kako neko udruženje ukine ili uvede popust na telefonski poziv, to urade i ostali. Stručnjaci kažu da bi se slobodnim određivanjem cena napravio red, ali taksisti ne žele da cenu određuje tržište pravdajući se da bi to izazvalo, kako kažu, pljačku građana.

Ništa ni od kamera

Taksisti su često mete napada pa se govorilo i o neophodnom uvođenju kamera i panik tastera u vozila. Međutim, vozači neće da to bude njihova investicija, već da im Grad to plati.

Bolna tačka je i Aerodrom „Nikola Tesla” gde se otimaju za mušterije, tvrdeći da neko ima, a neko nema pravo da vozi ljude sa srpske vazdušne luke. Podsetimo, grupa taksista blokirala je prilaz taksi stanici na aerodromu početkom jula 2010. godine, protestujući zato što su pojedina taksi udruženja dobila dozvolu da imaju sopstvenu stanicu. Najnoviji pokušaj da se uredi situacija na Aerodromu uslediće za nekoliko dana.

- Od 1. septembra počeće da funkcioniše nova rampa na Aerodromu. Na dolazni peron moći će da siđu samo taksisti koji imaju dozvole i koji su na estetskom pregledu dobili visoke ocene koje su ih svrstale u luks kategoriju sa naznakom da mogu da rade na Aerodromu - najavljuje Đukić.

500 taksista manje

U sektoru za taksi delatnost Direkcije za javni prevoz očekuju, kako kažu, prirodno smanjivanje broja taksista do kraja godine.
- Mi nemamo metod da smanjimo broj taksista. Imamo samo prirodni odliv zbog odlazaka vozača u penziju kao i onih koji su prestali da se bave ovom delatnošću. Do kraja godine biće 500 taksista manje - kaže Aleksadnar Đukić iz Direkcije za javni prevoz.

Ciljevi u poslednjih pet godina

1. Smanjenje broja taksista / nije urađeno
2. Skloniti nelegalne taksiste sa ulica / nisu sklonjeni
3. Uvesti fiskalne kase u taksi vozila / nisu uvedene
4. Uvesti kamere i panik tastere u vozila / nije urađeno
5. Licence / nisu uvedene
6. Nove tablice za taksiste / nije urađeno
7. Obnoviti vozni park* / urađeno
*Samo su pojedina udruženja drastično obnovila vozni park. Grad dozvolio da se rok za kupovinu vozila sa euro 3 motorima produži do početka 2011. godine

Izvor - BlicOnline (Goran Svilar)

Prevaranti ponovo voze

"Turbina" pumpa cene

Low-cost taksi: mala cena, veliki problem

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

10 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Podeli: