Božićna trpeza u Nemačkoj

Advent, vreme kada se vrše pripreme za Božić, počinje prve nedelje posle 26. novembra i označava početak crkvene godine. Kuća se ukrašava granama jelke, tu je i adventski venac, peku se prvi božićni kolači.

Recepte ustupio "Deutsche Welle"

Izvor: B92

Utorak, 23.12.2008.

11:00

Default images

Adventski venac je napravljen od borovine i u njega su zabodene četiri debele sveće. Često je dodatno ukrašen orasima, jabukama i malim drvenim figurama. Četiri sveće predstavljaju nedelje pred Božić. Prve nedelje se zapali jedna, druge nedelje druga sveća i tako redom. Na kraju treba da gore sve četiri sveće.

Deca naročito vole adventski punjeni kalendar. Nastao je u Minhenu i sada je popularan širom sveta jer pomaže deci da izbroje 24 preostala dana do Božića. Ovi dani su tako "slatki" da svaki dan u kalendaru iza vratašca od kartona ili drveta krije neko iznenađenje – najčešće čokoladu.

U vreme pred Božić jede se puno specifičnih slatkiša. Tipični sastojci za tradicionalne božićne kolače su orasi, lešnici, bademi, med, cimet, đumbir i marcipan. Često je pecivo u obliku meseca i zvezda.

Pravi nemački specijalitet je Štolen, vekna od slatkog testa, s orasima, cimetom, suvim voćem, ponekad punjena marcipanom - posuta sa mnogo šećera u prahu.

Često se pravi ili kupuje veštičija koliba, kuća od medenjaka. Ova kuća veoma podseća na kolibu u koju je veštica namamila Ivicu i Maricu u čuvenoj bajci braće Grim.

U Nemačkoj je najvažniji događaj za vreme Božića – Badnje veče, 24. decembra. Provodi se uglavnom u krugu najuže porodice. Prodavnice se zatvaraju u 13-14 časova tako da ostaje dovoljno vremena za pripremu ove posebne večeri. Jedan od najvažnijih zadataka je ukrašavanje jelke. To u većini porodica, iza zatvorenih vrata, rade otac ili majka kako bi pripremili iznenađenje za decu. Pod jelku se, naravno, stavljaju pokloni.

Ali, pre nego što se pokloni otvore, porodica obično ide u crkvu na misu u 18 časova. Posle toga se otvaraju pokloni. Obično jedan član porodice zazvoni malim zvončićem, svi dolaze u sobu sa jelkom i potom se čitaju ceduljice zakačene na malim i velikim lepo zapakovanim kutijama. Kada se uzbuđenje zbog poklona stiša, sledi svečana večera.
Božić kod kuće, a ni u crkvi, ne može da prođe bez svima dobro poznate pesme "Tiha noć, sveta noć." Pesma je nastala nekoliko sati pred Badnje veče 1818. u malom mestu u blizini austrijske granice. Slučajno, pesmu su čuli tirolski pevači, dopala im se, pa su počeli da je pevaju na svojim turnejama po Nemačkoj. Druge grupe tirolskih pevača prenele su je u SAD, gde i danas uživa veliku popularnost. U međuvremenu, "Tiha noć, sveta noć" prevedena je na 44 jezika.

U Nemačkoj se, po tradiciji, odlazi i na ponoćku - misu u ponoć.

U katoličkim područjima u Nemačkoj, dakle više u južnoj i centralnoj Nemačkoj, na Badnje veče se jede jednostavna hrana, kao na primer čorba, hladna salata od krompira ili sutlijaš. Prava svečana božićna večera služi se 25. decembra, na prvi dan Božića. Servira se šaran ili punjena pečena guska. Porodice čuvaju ukrase za Božićnu trpezu generacijama, posebne stolnjake, svećnjake, figurice…

25. i 26. obično su mirni dani - to je vreme porodičnih poseta i druženja. Prodavnice ne rade, samo u popodnevnim i večernjim satima vide se svečano obučene porodice koje kolima ili gradskim prevozom odlaze u posete.

Božićno pečenje

Pečena guska se servira za svečanu večeru na Badnje veče ili prvog ili drugog dana Božića. Kako je guska postala deo božićnih običaja?

Po tradiciji, 11. novembra, na dan svetog Martina jede se pečena guska. Posle toga počinje božićni post koji se završava na Badnje veče, pa je to bio povod da se ponovo jede masno guščije pečenje. U srednjem veku je i na Badnje veče važio strogi post, guska se jela na prvi dan Božića.

Legenda kaže da je na Božić 1588. engleska kraljica Elizabeta I upravo jela gusku kada je stigla vest da je njena vojska porazila Špance. Od radosti zbog ove pobede i kao znak dobre sreće, proglasila je guščije pečenje za božićno jelo. Taj običaj se ubrzo proširio Evropom. Danas, međutim, tradicionalno božićno pečenje u Velikoj Britaniji nije više guska, nego ćurka. Druga legenda kaže da je uticajnim gurmanima dosadio Božić sa tradicionalnim šaranom na trpezi, pa su odlučili da se isto tako mogu servirati i guske i patke, te ptice koje žive na vodi – jer se faktički mogu smatrati ribama.

Kako se sprema guščije pečenje?

Guska se očisti od svih nečistoća, opere, istapka kuhinjskim papirom i pripremi za punjenje. Obično se guska puni jabukama, kestenjem i lukom. Tipični začini, pored soli i bibera, jesu majoran i pelin. Punjenje se isecka na sitne komade, stavi u unutrašnjost guske i zatvori – tako što se ušije ili zakači čačkalicama. Guska se peče 2-3 sata, u zavisnosti od veličine i zaliva mašću koja se polako otapa.

Po tradiciji, uz guščije pečenje se kao prilog servira dinstani crveni kupus i njoke, kroketi, knedle od krompira ili jednostavno kuvani krompir.

Tvrda štrudla sa marcipanom

Tvrda štrudla (Stollen) je u Nemačkoj neizostavni deo božićne trpeze. Prvi put se pominje još 1329. godine i po predanju trebalo bi da podseća na bebu – Hrista u pelenama, zbog gusto posutog belog šećera u prahu.

Najpoznatiji „štolen“ se proizvodi na istoku Nemačke u Drezdenu i na jugu u Nirnbergu. U međuvremenu su se odomaćile razne varijante – sa kandiranim voćem i marcipanom, koje su bogatije od osnovnog recepta. Štolen se pripremao mesecima pre Božića i držao u metalnim kutijama kao bi vremenom omekšao i razvio aromu.

Sastojci:

* 100 g kvasca
* 125 ml mleka
* 120 g meda
* 1 kg brašna
* 400 g putera
* 1 ravna kašičica kardamona
* 1 ravna kašičica muskatnog oraščića
* malo mlevenih karanfilića
* 400 g suvog grožđa
* 100 g korijandera
* 100 g suvih kandiranih pomorandži u kockicama (može i tvrđe žele bombone)
* 1 naribana kora limuna
* 200 g iseckanih badema
* 200 grama marcipana
* 100 g šećera u prahu
* 50 g putera (za premazivanje)

Priprema:

Kvasac, mlako mleko, malo meda i kašiku brašna umutiti i ostaviti da stoji 10 minuta. Brašno staviti u veliku vanglu i napraviti udubljenje u sredini. Mešavinu sa kvascem sipati unutra i dodati ostatak meda, meki puter i začine. Sve dobro izmesiti dok ne postaje glatko testo.

Testo ostaviti oko 30 minuta na toplom mestu da se digne.

Posle toga dodati suvo grožđe, suve kandirane kockice pomorandže, koru od limuna i seckani badem i sve dobro umesiti u testo. Ostaviti još 15-20 minuta da se ponovo digne.

U međuvremenu, izmešati marcipan i šećer u prahu. Testo razvaljati oklagijom da bude 5 cm debelo i formirati ga ovalno. Napraviti udubljenje u sredini i tu staviti marcipan u obliku rolnice. Preklopiti sa jednim delom testa, malo pritisnuti i napraviti oblik kao malo pljosnati rolat. Staviti ga na pleh na kome je papir za pečenje i ostaviti oko 15 minuta da se digne. Posle toga staviti pažljivo aluminijsku foliju na štolen i peći ga u prethodno zagrejanoj rerni na 190°C, oko 70-80 minuta. Kada je gotovo, premazati ga puterom i posuti šećerom u prahu.

Zvezdice od cimeta

Sastojci za 60-80 komada:

6 belanaca
500 g šećera u prahu
500 g mlevenih badema
2-3 kašičice cimeta

Potrebno još:

oko 200g mlevenih badema za posipanje radne površine
puter za mazanje pleha

Priprema: 2 sata plus hlađenje tokom noći
Pečenje: oko 7-8 minuta

Priprema:

Šećer u prahu pomešati sa dobro izlupanim belancima i izdvojiti jednu šolju za glazuru. Sneg će vam biti lepši ako dodate mrvicu soli!

Od badema pomešanih sa cimetom i ulupanim snegom od belanaca i šećera pažljivo napraviti vazdušasto testo. Razviti ga po radnoj površini (debljina maksimalno 1 cm) posutoj tankim slojem mlevenih badema i bogato prekriti slojem snega koji smo ostavili za glazuru.

Uz pomoć modle u obliku šestokrake zvezde praviti kolačiće i stavljati ih na puterom namazan pleh. Da bi modla ostajala “čista”, umačite je u hladnu vodu.

Ostatak testa ponovo izmesiti, dodati još malo mlevenih badema (s obzirom da sada ima više snega) i ponoviti postupak.

Ostaviti zvezdice da se osuše preko noći.

Staviti ih da se peku 7-8 minuta u rerni zagrejanoj na 160° C.

Površina treba da ostane bela, kolačići tvrdi spolja, a meki iznutra.

Kriške od lešnika

Sastojci za 40 komada:

2 jaja
150 g šećera u prahu
100 g mlevenih lešnika
200 g brašna
malo limunovog soka

Priprema: 20 minuta
Hlađenje: 1-2 sata
Pečenje: 15-20 minuta

Priprema:

Belanca i šećer umutiti u penušavu masu. Dodati lešnike, brašno i sok od limuna. Testo staviti na pleh posut brašnom, formirati veknu i premazati je žumancetom. Peći na blagoj vatri 15-20 minuta. Još vruću veknu rezati dijagonalno u kriške i ostaviti da se ohlade.

Keks od zobenih pahuljica

Sastojci:

250 g putera
300 g šećera
2 jaja
300 g zobenih pahuljica
150 g brašna
pola kesice praška za pecivo
100 g suvog grožđa

Priprema:

Izmutiti belanca pa dodati šećer, žumanca i polako sve sastojke da se dobije meko testo. Kašičicom izdvajati količinu testa za keks i stavljati na podmazan pleh. Peći ih u prethodno ugrejanoj rerni na 200° C 15 minuta. Ostaviti ih da se ohlade.

Svi ovi božićni specijaliteti svoju aromu razvijaju najbolje posle dve nedelje stajanja u hermetički zatvorenoj limenoj kutiji.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: