Film "Blejd Raner 2049” u bioskope stiže 5. oktobra. Režiju potpisuje Denis Vilnev, dok je za produkciju filma bio zadužen Ridli Skot. Ipak, pročitajte neverovatan put filmskog klasika za koji su svi mislili da će biti potpuna propast.
Ridli Skot je svoju karijeru započeo kao reditelj reklama, što mu je otvorilo vrata filmske industrije. Njegov rediteljski prvenac „Duelisti“ (1977) sa Harvijem Kajtelom i Kitom Karadinom je pobrao hvale kako publike tako i kritike, što je Ridliju omogućilo da režira visokobudžetni SF – „Osmi putnik“ (1979).
Po završetku snimanja „Osmog putnika“, Skotu je ponuđen još jedan naučnofantastični film - „Opasni dani“, po motivima knjige Filipa K. Dika „Sanjaju li androidi električne ovce?“ Priča prati penzionisanog detektiva Rika Dekarta, koji biva primoran da se vrati u službu ne bi li pronašao odbeglog androida Roja Betija i njegove drugove. Ridli nije bio zainteresovan za još jedan spektakl ispunjen specijalnim efektima i želeo je da promeni žanr, ali se posle smrti starijeg brata Frenka predomislio i uhvatio u koštac sa projektom koji će trajati naredne tri godine!
Isprva je sve delovalo da će ići kao po loju, scenario i makete su bili u završnoj fazi doterivanja, a uloge gotovo podeljene. Međutim, izbija štrajk scenarista. Studio je želeo da otkaže snimanje dok se štrajk ne završi, međutim kako je već bio u pripremama za snimanje, Ridli je odlučio da, umesto da sedi skrštenih ruku, razvije sve ostale aspekte filma oko gotovo završenog pisanog predloška.
Štrajk je reditelju dao vremena da se posveti traženju boljih lokacija i mogućnosti da izgradi zanimljivije kulise, ali i da se više posveti osmišljavanju specijalnih efekata, vozila i dizajna sveta. Jedna od prvih stvari koje su bile promenjene jeste dizajn policijskog vozila zvanog „spiner“. Originalni dizajn je ličio na leteću ciglu i bilo je veoma ružno, ali je dodatno vreme omogućilo da se ono dotera u završnu, i danas veoma prepoznatljivu, fazu. Tokom ovog perioda, naziv filma je iz „Opasni dani“ promenjen u „Blejd raner“.
foto: promo
Što se specijalnih efekata tiče, glavnu reč je dobio Daglas Trumbul, najpoznatiji po tome što je radio vizuelne efekte za „2001: Odiseju u svemiru“ (1968) Stenlija Kjubrika i „Bliske susrete treće vrste“ (1977) Stivena Spilberga. Dok su se holivudski pisci borili za svoja prava, Trumbul je pravio kulise, makete i osmišljavao kako da se što manje stvari radi tokom postprodukcije, a većina tokom samog snimanja.
Takođe, imalo se i više vremena za podelu uloga. Glavnog negativca Roja Betija je dobio da tumači na zapadu mahom nepoznati holandski glumac Rutger Hauer, a njegovu vernu pratilju tada sasvim nepoznata Deril Hana. Na predlog studija, Ridli je pristao da vidi Harisona Forda, koji je na audiciju došao pravo sa snimanja „Otimača izgubljenog kovčega“ (1981) vidno umoran i još u kostimu! Ali uprkos tome, uspeo je da ubedi reditelja da je on pravi čovek za tumačenje uloge Rika Dekarta, penzionisanog lovca na odbegle androide.
Posle gotovo šest meseci priprema, prva klapa je udarena 9. marta 1981. godine. Snimanje je bilo dugo i naporno jer se uglavnom odigravalo ili noću ili u zatvorenim prostorima. Takođe se ispostavilo da je Ridli, iako veoma talentovan i maštovit, previše zahtevan za holivudsku ekipu koja je navikla na drugačiji tempo rada. Naime, reditelj je do tada uglavnom radio sa britanskim filmadžijama, koji imaju drugačije radne navike i ne postavljaju previše pitanja oko toga zašto se nešto radi, dok su u Holivudu navikli da im se sve servira na tacni usled pravila filmskih sindikata.
foto: promo
Tokom snimanja došlo je do veoma zategnutih odnosa između reditelja, producenata i ekipe koja je radila. Ford i Skot su se stalno svađali, uglavnom jer je Harison imao 1001 pitanje koji je izluđivalo reditelja. Ovo je dovelo do toga da je Ridli u jednom trenutku prestao da komunicira sa glavnim glumcem i posvetio se mahom Rutgeru Haueru, što je za posledicu imalo proširenje njegove uloge u filmu ali i bolju humanizaciju lika.
Takođe, usled rediteljevih zahteva za perfekcijom, snimanje se oteglo duže no što je planirano i probijen je budžet. Kada je studio zatražio da vidi snimljeni materijal, Skot je odbio uz obrazloženje da ne bi trebalo da gledaju nezavršene scene, ali je pod pritiskom producenata ipak popustio.
Kada su videli u šta su uložili pare, čelnici sudija su pobesneli. Prvo, jer niko nije razumeo šta se dešava, drugo jer je sve izgledalo potpuno drugačije od tadašnjih standarda po kojima su SF filmovi snimani. Glavni producent i Skot su istog trenutka dobili otkaz, a studio se dao u potragu za novim rediteljem. Međutim, reditelj i producent su uspeli da izmole još nekoliko dana da završe započete scene o svom trošku.
Istovremeno, glasine sa snimanja su doprle i do pisca Filipa K. Dika, koji je iz straha da će mu „tamo neki Britanac“ upropasiti viziju, te je zahtevao da vidi sirovu verziju filma. Producenti i reditelj su se dogovorili da mu prikažu 10 minuta završenog materijala. Dik je došao ljutit u studio, seo u stolicu, pogledao film i jedino što je prkomentarisao je: „Ovo je neverovatno. Naprosto, neverovatno. Kako je ovo moguće? Ovo je tačno ono što sam zamišljao dok sam pisao roman! Kako je ovo moguće?!“ Nažalost, Dik nikada nije video završenu verziju filma jer je umro od srčanog udara malo pred premijeru.
foto: promo
Novac je polako curio, a dani snimanja su se bližili kraju. Film nije imao zadovoljavajući završetak a trebalo je snimiti i veliki okršaj između glavnih likova. Poslednjeg dana, negde oko tri ujutru, reditelj je otišao u svlačionicu Rutgera Hauera da prođu još jednom scenu borbe. Međutim, glumac ga je dočekao sa sopstvenim idejama i gomilom zgužvanih papira: „Razmišljao sam i mislim da je imam daleko bolju ideju za kraj. Napisao sam i monolog za tu priliku. Da li želiš da čuješ?“ Skot, iako iznuren i nervozan, je na kraju pristao i Rutgerova ideja je ušla u istoriju filma kao jedna od najčuvenijih replika.
Iako je snimanje završeno, put do velikog platna još nije bio gotov i „Blejd raneru“ će biti potrebno oko godinu dana pre no što se obreo u bioskopima. Iako je film isprva trebalo da košta svega 15 miliona, na kraju je, posle postprodukcije i izrade svih specijalnih efekata, koštao 28 miliona dolara! Studio je imao velika očekivanja, ali...
Kada je prvi put gotova verzija filma prikazana test-publici ona je bila veoma zbunjena onim što vidi i nije znala šta da misli. Film je premontiran i pušten u bioskope da bi bio povučen iz njih posle svega nedelju dana prikazivanja! Producenti su želeli da ubrzaju film i da ga preorijentišu da bude više akcioni SF a manje ljubavno-detektivska priča smeštena u XXI vek. Izbačena je većina „dramskih“ scena i dodata je naracija kako bi se pojasnile rupe u priči.
Harison Ford je toliko prezirao naraciju da ju je odradio ofrlje u nadi da će studio odbiti da je iskoristi, međutim ta „ziljava“ verzija se našla u filmu! Takođe je dodat i „srećan kraj“ u kome glavni junak odlazi u zalazak sunca sa izabranicom svog srca. Ovaj materijal se sastojao delom od izbačenih scena iz samog „Blejd ranera“ a delom iz neiskorišćenog materijala za uvod u film „Isijavanje“ (1980) Stenlija Kjubrika. Ridli Skot je tražio da mu se ime obriše sa špice, ali usled pravila Holivuda to nije bilo izvodljivo.
foto: promo
Međutim, ništa od svega ovoga nije pomoglo da film bude prihvaćeniji, kako od publike tako ni od kritike. „Blejd raner“ je ocenjen kao totalni promašaj i film je jedva uspeo da zaradi 17 miliona dolara na bioskopskim blagajnama. Holivud se odrekao Ridlija Skota po principu „ti više nikada nećeš raditi u ovom gradu“. Međutim...
Sa pojavom i naglim razvitkom VHS tržišta, malobrojni fanovi filma su uočili da sa svakim ponovnim gledanjem Ridlijevog dela otkrivaju nove detalje koji u mnogome menjaju percepciju o samom filmu. Glasine su počele da se šire a „Blejd raner“ polako dobija veoma solidnu bazu podrške koja je omogućila reditelju da, posle 10 godina, zatraži od studija da mu omogući „rediteljsku verziju“ koja je u stvari premontiran film, bez špica, sa izbačenom naracijom i vraćenim pojedinim scenama. Ova verzija „Blejd ranera“ je puštena u jednom malom bioskopu u Los Anđelesu tokom 1991. godine. Odziv je bio toliki da se tražila koja stotina karata više te su čelnici studija brže-bolje odobrili izradu „prave“ rediteljeve verzije koja je potom puštena u bioskope širom sveta i koja je doživela neverovatnu popularnost.
Mnoge rupe u zapletu su zakrpljene, na većinu dugogodišnjih pitanja su dati odgovori, ali su nikle neke nove nedoumice poput one: Da li je i glavni junak u stvari android?
Vreme je prolazilo i „Blejd raner“ je polako sticao hvale koje zaslužuje. Povodom 25 godina od premijere i povodom nove i konačne verzije ovog filma nazvane „Blejd raner: Finalna verzija“, jedan od najpoznatijih kritičara XX veka Rodžer Ibert je napisao hvalospevni esej u kome se izvinio kreatorima filma za svoju prvobitnu i veoma oštru reakciju. Danas ovo delo Ridlija Skota važi za kultni klasik koji je ne samo pomerio granice kako specijalnih efekata već i toga kako bioskopska publika percipira naučnofantastični film no je uspeo da odoli zubu vremena i vaspostavi se kao jedan od najboljih filmova ikada snimljenih!
Pogledajte trejler.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Banka Obotritia sa sedištem u Minhenu je insolventna. Međutim, prema tvrdnjama finansijskog regulatora BaFin, kupci iz Nemačke imaju pravo na odštetu, pišu nemački mediji.
U Kurskoj oblasti je opkoljeno oko 30 oficira iz zemalja NATO-a, koji koordinišu udare dronovima i raketama duboko u rusku teritoriju, rekao je za RIA Novosti Sergej Lebedev, koordinator proruskog Nikolajevskog otpora, pozivajući se na svoje kolege.
Dragan Stojković Piksi, selektor fudbalske reprezentacije Srbije, obraća se na konfereciji za medije pred mečeve baraža protiv Austrije za ostanak u "A" diviziji Lige nacija.
Povod za posete novog kanadskog premijera Marka Karnija Parizu i Londonu su napadi američkog predsednika Donalda Trampa na suverenitet i ekonomiju Kanade, potvrdio je visoki kanadski zvaničnik.
Vršilac dužnosti selektora rukometne reprezentacije Srbije Dalibor Čutura izjavio je posle poraza od Španije da je njegova ekipa odigrala dobru utakmicu.
Gradonačelnik Kočana Ljupčo Papazov, posle katastrofalnog požara u diskoteci, kada je poginula 59 osoba, a više od 150 povređeno, podneo je danas neopozivu ostavku.
Povod za posete novog kanadskog premijera Marka Karnija Parizu i Londonu su napadi američkog predsednika Donalda Trampa na suverenitet i ekonomiju Kanade, potvrdio je visoki kanadski zvaničnik.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je, povodom godišnjice martovskog pogroma, da se na današnji dan pre 21. godinu desio strašan zločinački poduhvat i pir albanskih ekstremista koji su se ustremili na sve srpsko.
U stravičnom požaru u diskoteci u Puls u Kočanima, poginulo je osam članova benda DNK, jedan je životno ugrožen, a za Anom Kostadinovskom, čija sestra je smrtno stradala, još uvek se traga.
Makedonski pevač Vladimir Blažev Pančo, koji je u bolnici na kiseoniku i sa opekotinama po celom telu u životnoj je opasnosti jer mu se tokom noći naglo pogrošalo stanje.
Jelena Tomašević, Kaliopi, Karolina Gočeva samo su od nekih poznatih ličnosti, koje su se dirljivim rečima oprostile od tragično stradalih u požaru u diskoteci u Kočanima.
Britanski Nacionalni zdravstveni sistem (NHC) stavlja devojke i mlade žene sa anoreksijom u komu i nasilno ih hrani "drakonskim" tretmanom, otkriva britanski Telegraf.
Ubrzavanje sagorevanja masti i održavanje zdravlja creva idu "ruku pod ruku", a jedan od najboljih načina da se podrži i jedno i drugo je konzumiranje hrane bogate vlaknima.
Kišne nedelje su stvorene za opuštanje i gledanje omiljenih serija. Predstavljamo vam izbor serija idealnih za maratonsko gledanje nakon nedeljnog ručka.
Netfliks je konačno objavio svoj najnoviji akcioni triler, The Electric State, film koji je bukvalno razbio sve budžete – sa neverovatnih 320 miliona dolara, odnosno oko 293 miliona evra.
Blizzard Entertainment je najavio povratak svog čuvenog događaja, BlizzCon-a, koji će se održati 12. i 13. septembra 2026. godine u Anahajmu u Kaliforniji.
The EU's High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, said today that the conditions that Russia presented in order to agree to a ceasefire in Ukraine show that Moscow does not want peace.
Eight members of the DNA band died in a terrible fire in the Puls night club in Kočani, one of them is in mortal danger, and the search is still on for Ana Kostadinovska, whose sister died.
It has been 21 years since the pogrom of Serbs in Kosovo, which broke out due to false news that Albanian boys drowned in the Ibar while fleeing from the inhabitants of the Serbian village of Zupče.
At least 59 people died in the fire at the "Puls" night club in Kočani, which broke out around 3:00 a.m. yesterday, the state news agency MIA reported, citing the Ministry of Internal Affairs of North Macedonia.
Najnovije glasine sugerišu da bi Assassin's Creed i druge Ubisoftove franšize u budućnosti mogle da postanu vlasništvo nove firme s manjinskim udelom Tencenta i drugih investitora.
Novi podaci analitičke kompanije Counterpoint Research za četvrto tromesečje 2024. godine potvrđuje dominaciju Androida kao najkorišćenijeg OS-a na pametnim telefonima.
Komentari 39
Pogledaj komentare