Cene skaču i bez ekonomskih razloga

Kroz cene, građani plaćaju slabljenje dinara i znatno veću vrednost evra, monopolsko ponašanje, pa čak i troškarenje države.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 11.12.2012.

10:56

Default images

Procene su da brojni, neekonomski razlozi, povećaju cene hrane barem 20 odsto.

Svi rizici proizvođača, uvoznika i trgovaca idu na teret potrošača. Čak ni pogodnosti koje se nude kupcima, poput počeka karticama ili čekovima na nekoliko meseci, nisu besplatne.

Mnogobrojni uvoznici su već početkom godine procenili da evro vredi čak 125 dinara i ovakav kurs uračunali u svoje cenovnike. Iste procene imaju i domaći proizvođači. Pad evra gotovo nikad se ne oseti na rafovima.

Ugrađeni rizik od inflacije u cenama je najmanje duplo veći od od projektovanog. Kako bi se zaštitili od opšteg rasta cena, ove godine mnogi su utvrdili da bi bilo najbolje uvećati cenovnike svoje robe za najmanje 15 odsto. To je skoro tri puta više od planirane inflacije.

"Imali smo najpre sušu, a čim se pretrpi takav udar, to mora da se odrazi na cene poljoprivrednih proizvoda", kaže za "Novosti" ekonomista Ljubomir Madžar.

"Drugo, cene hrane i u svetu već duže pokazuju tendenciju rasta. Mi smo zemlja sa velikim budžetskim deficitom, gde je ukupna tražnja stalno visoka, a tamo gde je velika tražnja nemoguće je da se to ne odrazi na ukupan nivo cena. U struci se, inače, pored navedenih razloga za česta poskupljenja spominje i monopol u spoljnoj trgovini. Psihološki faktor normalno deluje na poskupljenja, ali on je izazvan da bi se neka očekivanja inflacije kasnije ostvarila."

Gotovo da nema proizvoda koji ove godine nije poskupeo. Ovog leta, cene pojedinih namirnica su "podivljale". Meso je tada poskupelo za najmanje 30 odsto, kao i ulje. Poskupljenja nisu mimoišla ni ostale osnovne namirnice - hleb, mleko, jogurt, ali i sve ostalo što je neophodno jednom domaćinstvu.

Velika potrošnja države i monopol pojedinih privatnih i javnih preduzeća, glavni su uzroci rasta cena u Srbiji, kaže Goran Kovačević, vlasnik trgovine "Gomeks".

"Sistemska je bolest - trošimo više nego što zarađujemo. Prepišemo dobar zakon, ali izmislimo brojna podzakonska akta i stvorimo radna mesta u raznim agencijama, koje svi posle plaćamo. U privredi je ove godine otpušteno 400.000 radnika, a država stalno povećava svoj činovnički aparat. Jedina i istovremeno najjadnija kočnica rasta cena je slaba kupovna moć stanovništva", kaže Kovačević.

Uvoznici priznaju da visoke cene na tržištu diktira, pre svega, nedostatak konkurencije. Tamo gde je izbor proizvoda sveden na nekoliko proizvođača, ponuda je mala, a cenu bez kontrole može da povećava dobavljač. U uslovima kada se na rafovima nudi roba na desetine proizvođača, nema mesta za prevelike nadgradnje cena.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Nove cene cigareta

Od 1. maja važiće novi iznosi akciza usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Prema novim informacijama, već su ukalkulisane nove cene cigareta.

9:47

29.4.2024.

1 d

Podeli: