Pojedine banke požurile su da pre nego što 5. decembra počne primena Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga ponude građanima anekse ugovora.
Izvor: Blic, Press
Aneksi ugovora su, naime, sa povoljnijim kamatama od sadašnjih, ali ipak većim nego što su bile u trenutku zaključenja ugovora.
Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS), ali i ekonomski stručnjaci, upozoravaju građane da je najbolje da pre primene novog zakona ništa ne potpisuju.
Naime, novim zakonom banke su obavezne da kamate koje su neopravdano povećavale pozivajući se na promenjene uslove na tržištu, poslovnu politiku ili nešto slično, moraju da vrate na nivo iz vremena zaključenja ugovora."Dobila sam juče pismo u kojem me banka poziva da odem u najbližu ekspozituru i da potpišem pojedinačne anekse ugovora za kreditnu karticu koju koristim. U suprotnom, piše da će od 5. decembra promenjene kamatne stope primeniti u skladu sa zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga, jer su one za mene povoljnije u odnosu na trenutno važeće. Iskreno, ne znam šta da radim", kaže Stojanka M. iz Zemuna.
Ovih dana, ona nije jedina. Banke uveliko šalju obaveštenja građanima, što je i u skladu sa najavljenim zakonom.
Međutim, pojedine su poslale klijentima poziv da dođu u njihove filijale kako bi potpisali anekse za promenjene kreditne uslove za stambene kredite u francima. Ukoliko dobijete takav predlog, ne žurite, dobro se raspitajte da li je to za vas zapravo povoljno, kako ne biste došli u apsurdnu situaciju da vam novi uslovi budu nepovoljniji od trenutnih. Ovo upozorenje važi i kod promene modela formiranja kamatne stope.
"Građani treba da obrate pažnju na anekse i da ih ne potpisuju dok god imaju bilo kakvu dilemu. Savetujemo ih da se konsultuju, mogu i naše udruženje „Efektiva”, ali i ekonomiste, advokate. Banke koje su htele da pošteno primene novi zakon to su i učinile i uveliko šalju nove planove otplate. Iskustvo govori da neke banke koje su htele da izvrdaju zakon to pokušavaju nuđenjem specijalnih akcija, i to upravo pred 5. decembar", kaže Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata „Efektiva”.
Šta je ono na šta građani treba da obrate pažnju? Prvo, kako kaže naš sagovornik, ne bi trebalo da prihvataju da im obračun kamatne stope bude nedefinisan, odnosno da imaju fiksnu maržu a da se promenljivi deo usklađuje sa kretanjem libora.
Takođe, sumnju izaziva i predlog da se kamatna stopa obračunava po formuli koja podrazumeva stopu obavezne rezerve kroz određeni ponder, koja se nije nalazila u prvobitnom ugovoru. Ili ako pokušavaju da promene metod obračuna sa konformnog na proporicionalan.
Nacionalna organizacija potrošača Srbije upozorava građane da pre bilo kakvog pristanka na anekse dobro prouče sve elemente ugovora i uporede ih sa kamatama koje su važile na početku. Zoran Nikolić iz ove organizacije naglašava da nov zakon štiti sve korisnike finansijskih usluga, i to baš od samovolje banaka koje su bez pristanka klijenata menjale kamatne stope.
"Građani ne bi trebalo da paniče ili da budu zabrinuti, već da prijave takvu ponudu banke i ne potpisuju anekse", ističe Nikolić, i dodaje da bi potpisivanje aneksa značilo da klijent prihvata takve uslove i da se nov zakon ne može primeniti.
Urednik sajta Kamatica Dušan Uzelac kaže da su banke i ranije primenjivale stvari koje nisu dozvoljene, ali da se niko nije žalio, pa je to prolazilo.
"Slično je i sa ovim aneksima. Obaveštenja koja banke šalju klijentima nisu jasna. Građani ne shvataju da ne moraju da potpisuju bilo kakve anekse i da su banke dužne da od 5. decembra automatski promene, odnosno smanje kamate koje su podizali", navodi Uzelac.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će na velikom skupu Srpske naredne strane 27. i 28. juna u Beogradu biti predstavljen paket za penzionere, koji će poboljšati njihov ekonomski status.
Kompanija BDS Co. iz Srbije, deo grupacije Sport Vision, pokrenula je proces preuzimanja kompanija poljske grupe Marketing Investment Group (MIG) u Bugarskoj, Hrvatskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Srbiji, Slovačkoj i Sloveniji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je cilj države da najavljenim paketom mera pomoći obraduje gotovo sve penzionere, a posebno one sa najnižim primanjima, dodajući da se u okviru paketa razgovara i o sniženju cena lekova.
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI saopštila je da je u tajnosti podnela prijavu za izlazak na berzu uz potencijalnu procenu vrednosti do bilion dolara, čime se pridružuje konkurentskom Antropiku u trci za privlačenje kapitala.
Nemačka traži nove partnere za izgradnju borbenog aviona sledeće generacije, nakon što je prestižni projekat sa Francuskom propao zbog neslaganja između kompanije koje je trebalo da ga izrađuju, izjavio je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus.
Britanska Uprava za zaštitu konkurencije i tržišta (CMA) saopštila je da je pokrenula istragu o planiranoj kupovini kompanije "Vorner bros diskaveri" (WBD) od "Paramaunt skajdensa" vrednoj 110 milijardi dolara (oko 95 milijardi evra).
Evropsko tržište nekretnina sve više pokazuje koliko su razlike između velikih gradova drastične: dok se u pojedinim metropolama cene hlade, Švajcarska i Luksemburg i dalje drže vrh najskupljih stambenih tržišta na kontinentu.
Oko 60 odsto zaposlenih u Srbiji namerava da promeni posao u narednoj godini, po istraživanju Infostuda "Šta to rade uspešne kompanije u Srbiji?", među 3.111 zaposlenih i 759 šefova iz 15 industrija.
Sukob na Bliskom istoku – 102. dan. Američki vojni helikopter "Apač" srušio se u ponedeljak u blizini Ormuskog moreuza. Trampova administracija je primila poruke od Iranaca u kojima se navodi spremnost da prestanu sa pucanjem ako Izrael učini isto.
Rat u Ukrajini – 1.567. dan. U ruskom napadu na Harkovsku oblast poginulo je najmanje troje ljudi. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa izaslanicima predsednika SAD Donalda Trampa, Stivom Vitkofom i Džaredom Kušnerom.
Talibanske vlasti danas su nasilno ugušile protest u avganistanskom gradu Heratu, organizovan zbog kršenja strogih pravila oblačenja za žene, a prema iskazima brojnih svedoka čula se i pucnjava, piše AFP.
Američki helikopter "Apač" koji je pao u blizini Ormuskog moreuza pogođen je iranskim jurišnim dronom "Šahid", preneo je portal Aksios pozivajući se na neimenovanog američkog zvaničnika.
NASA je objavila sastav posade za misiju Artemis III, planiranu za 2027. godinu, i otkrila nove detalje o jednom od najsloženijih svemirskih poduhvata u novijoj istoriji.
Glumac Hju Lori priznao je da je bio "pomalo pijan" kada je odgovorio kritičarki "Doktora Hausa", hit-serije u kojoj je glumio od 2004. do 2012. godine.
Doktor Salvador Plasensija, jedan od lekara osuđenih za smrt Metjua Perija, podneo je žalbu na presudu od 30 meseci zatvora, tvrdeći da je delovao više kao diler droge nego kao lekar.
Glumac Entoni Gidera, poznat po ulozi u filmu "Kum 3", preminuo je u 65. godini, tri nedelje nakon što mu je srce iznenada stalo iz za sada nepoznatih razloga.
U epidemiji kolere koja je izbila početkom maja na severoistoku Nigerije preminulo je najmanje 74 osoba, a zaraženo je više od 7.800 ljudi, saopštila je danas organizacija Lekari bez granica.
Pedesettrogodišnji klinički mrtav čovek postao je prva osoba koja je dobila dva bubrega i celu jetru od genetski modifikovane svinje. Opreacija je izvedena u Kini.
Saša Zverev je osvojio titulu na Rolan Garosu pobedom u finalu protiv Flavija Kobolija. Ovaj trijumf ima istorijsku težinu jer teniser od malena boluje od dijabetesa tip 1, što ovaj uspeh čini posebnim.
Bubrezi su jedan od najvažnijih organa u ljudskom telu, a njihov zadatak je neprekidno filtriranje toksina i održavanje ravnoteže tečnosti. Iako često ne razmišljamo o njihovom zdravlju dok se ne pojave problemi, svakodnevna ishrana može imati značajan uticaj.
Naučnofantastični film "Dan razotkrivanja" (Disclosure Day) Stivena Spilberga, u kojem glavne uloge tumače Emili Blant, Džoš O'Konor i Kolin Firt, od sutra stiže u bioskope u Srbiji, a već ga nazivaju njegovim najboljim ostvarenjem u poslednjih 20 godina.
Projekcijom naučnofantastične drame "Avijatičar" reditelja Jegora Mihalkov-Končalovskog danas je u Ruskom domu otvoren Festival ruskog filma, koji će do 30. juna publici u deset gradova Srbije predstaviti savremena ostvarenja ruske kinematografije.
Ana Faris je otkrila da je iz najnovijeg nastavka franšize "Mrak film" izbačena scena u kojoj se šalila na račun kampanje "Budi najbolja" prve dame Melanije Tramp. b
Jedan od najvećih muzičkih superstarova današnjice, Lenny Kravitz, stiže 17. juna na Ušće, gde publiku očekuje open-air spektakl o kojem se već nedeljama priča širom regiona.
Izložba slika makedonskog autora Petra Mazev iz privatne kolekcije Igora Stankovića, pod nazivom "Saga o stvaralačkim nemirima" biće otvorena u petak 12. juna u 19h u Galeriji mts Dvorane, u okviru obeležavanja 30 godina makedonsko-srpskih diplomatskih odnosa.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, organizujemo League of Legends 2v2 turnir. Ako želiš da sa svojim duo partnerom odmeriš snage protiv drugih ekipa uživo, ovo je prava prilika da se prijavite.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, u subotu 13. juna organizujemo Clash Royale 1v1 turnir. Ako aktivno igraš i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, pozivamo te da se prijaviš.
U sklopu ovogodišnjeg Urusai Con eventa u Sava Centru, 14. juna organizujemo Hearthstone turnir. Ako igraš HS i želiš da odmeriš snage sa drugim igračima uživo, ovo je prava prilika.
President of the Republic of Serbia Aleksandar Vučić is welcoming the President of the Republic of Angola, João Manuel Gonçalves Lourenço, who is on an official visit to Serbia from June 8 to June 10.
A powerful storm has hit Wellington, the capital of New Zealand, bringing waves of up to nine meters, cancelled flights and ferry services, road closures, and evacuations of residents.
Russia and Belarus are ready to use all available means, including nuclear weapons, to protect the Union State, said Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The death toll from the 7.8-magnitude earthquake on the Richter scale that struck the Sarangani area on the Philippine island of Mindanao on Monday has risen to 37, the Office of Civil Defense (OCD) said.
Kineski humanoidni roboti dominiraju globalnim tržištem i privlače ogromnu pažnju svetske javnosti, ali neki eksperti upozoravaju da stvarna tražnja i dalje zaostaje za proizvodnim kapacitetima.
Gubitak pristupa GPS navigaciji bi napravio potpuni haos u vojnim manevrima. Upravo to bi moglo da objasni zašto Rusija, kako se čini, testira način za ometanje GPS signala širom Evrope.
Kompanija Anthropic, jedna od vodećih svetskih firmi kada je reč o razvoju veštačke inteligencije (AI), podnela je poverljivu prijavu za inicijalnu javnu ponudu akcija (IPO) u SAD.
Plan kompanije OpenAI je da u roku od nekoliko nedelja transformiše ChatGPT u takozvanu "superaplikaciju", prenosi FT pozivajući se na anonimne izvore.
Nakon što je na WWDC 2026 konferenciji premijerno prikazao iOS 27, macOS 27 Golden Gate, iPadOS 27 i watchOS 27, Apple je zvanično potvrdio i listu podržanih uređaja.
Dok pojedini proizvođači automobila, kao što su Volkswagen, Audij, Mercedes i Hyundai, vraćaju fizičke komande u kabinu, američki Rivian ide u potpuno suprotnom smeru.
Opel će da uloži više od milijardu evra u Nemačkoj do 2030. godine, saopštio je Stellantis, a cilj je ojačati proizvodnju i razvoj novih omdela na evropskom tržištu.
Stellantis je opozvao više od 1,3 miliona vozila marke Jeep širom sveta zbog rizika od požara i pozvao vlasnike da parkiraju vozila dalje od objekata i drugih automobila dok se ne sprovede popravka.
Komentari 8
Pogledaj komentare