Vlada očajnički krpi budžet

Povećanje akciza na cigarete i gorivo i manje povećanje plata i penzija od predviđenog, glavni su aduti vlade da namakne budžetske prihode u sledećoj godini.

Srbija

Izvor: B92

Četvrtak, 02.12.2010.

10:48

Default images

Vlada Srbije se nalazi u velikim teškoćama da budžet za 2011. godinu uskladiti sa zahtevom Međunarodnog monetarnog fonda da deficit bude samo 4,1 odsto BDP, zbog čega je između ostalog, odlučila da povećanje plata i penzija u januaru bude samo dva odsto, umesto predviđenih 6,5 procenata.

Takođe, prekršen je i dogovor sa duvanskom industrijom, pa će specifična akciza na cigarete biti povećana sa 17 na čak 23,5 dinara, umesto na 21 dinar, koliko je ranije bilo predviđeno.

Kako saznaje list iz dva izvora bliska vrhu Vlade Srbije, država se na povećanje akciza odlučila vodeći se načelom da bi „trebalo povećati one poreske oblike čije povećanje deluje normalno“, odnosno one koji neće naići na veliko protivljenje javnosti te da „nema sumnje da na sve načine pokušava da nađe izvore prihoda“ kojima će zatvoriti rupu u državnoj kasi. „Između države i duvanske industrije postoji ugovor o tome na koji način će se povećavati akcize i sigurno je da Vlada nije drage volje odlučila da prekrši taj ugovor, već da je to učinjeno iz nužde. U pitanju je kompromis, kojim je odlučeno da se povećaju nameti tamo gde će najmanje njih osetiti posledice“, kaže sagovornik lista.

Kako dodaje, duvanska industrija nema veliku političku podršku i jedino što oni mogu da urade je da odu iz Srbije ili da prestanu da kupuju duvan ovde, a ništa od toga se neće dogoditi jer su akcize kod nas i dalje znatno niže nego u okruženju.

„Jedino što bi oni eventualno mogli da urade je da pokušaju da sudski tuže državu zbog kršenja ugovora, ali jasno je da ni to neće uraditi pošto moraju da posluju ovde“, navodi isti izvor, koji ipak smatra da nije dobro to što država krši ugovor s obzirom na to da bi ona trebalo da kažnjava one koji krše svoje ugovorne obaveze prema njoj.

Najveći problem sa zatvaranjem budžetskog deficita napravljen je obećanjem da će se povećati plate i penzije, pošto je postalo „očigledno da ta obećanja ne mogu da se ispune što znači da su to bila loša obećanja“. Država je zato morala da odustane od toga da poveća plate i penzije za iznos šestomesečne inflacije, ali je i povećanje od dva odsto, koje će u januaru biti sprovedeno, „veliki izdatak od 14 - 15 milijardi dinara“. Urednik portala ekonomija.org Miroslav Zdravković podseća da je i 2008. godine odgovor Ministarstva finansija na povećanje penzija bilo podizanje akciza i da je to jeftin institucionalni mehanizam kako se Ministarstvo bori protiv deficita.

„Izvesno je da je to najlakši način. Međutim, akcize se povećavaju svakog januara u skladu sa rastom cena, tako da nas i sledećeg meseca očekuje cenovni šok, pošto će gorivo i cigarete poskupeti. Zbog rasta akciza, prošle godine je oborena potrošnja goriva za trećinu, a tek treba da se vidi koliko će pasti prodaja cigareta zbog akciza i zbog novog zakona protiv pušenja. To će dovesti do pada prihoda“, upozorava Zdravković. Miroslav Prokopijević, direktor Centra za slobodno tržište, kaže da Srbija „nije bogznašta kredibilna država“ i da u njoj obećanja ne vrede mnogo tako da je malo investitora koji računaju na reč vlasti. Zbog toga Prokopijević smatra da je ovakav potez Vlade, kojim se suprotno dogovoru sa duvanskom industrijom povećavaju akcize, „dokaz iznudice“.

„Uvek ima načina da se budžetski deficit dovede na predviđeni nivo. Mogu se smanjivati rashodi ili povećavati prihodi na drugim mestima. Uvek postoje alternative, ali država se ovog puta odlučila za akcize, kao nešto što je najlakše promeniti, ističe on.

Prema njegovim rečima, zbog toga što investitori u Srbiju dolaze nevođeni poverenjem u obećanja vlasti, nego isključivo zbog sopstvenih kalkulacija, narušavanje dogovora sa duvandžijama neće imati većih posledica po priliv novih investicija, „koje će ostati male“.

Goran Nikolić iz Centra za novu politiku napominje da su akcize „izdašan poreski oblik“, odnosno da je to jedan od poreza koje je realno moguće naplatiti u velikoj meri, za razliku od poreza na imovinu, na primer, koji nije izdašan.

Prema njegovim rečima, povećanje PDV-a nije bila izvodljiva opcija, kod carinskih prihoda je veliko pitanje da li će biti realnog rasta, pošto se smanjuju carine prema EU, a nije realno ni očekivati veći rast prihoda od poreza na dohodak, pošto „sam dohodak verovatno neće rasti u 2011“. To je kao glavne mere ostavilo povećanje akciza i, kako apostrofira Nikolić, smanjenje povećanja penzija i plata u javnom sektoru u januaru.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Srbija

Nove cene cigareta

Od 1. maja važiće novi iznosi akciza usklađeni sa prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto. Prema novim informacijama, već su ukalkulisane nove cene cigareta.

9:47

29.4.2024.

1 d

Podeli: