Rat za Arktik: Amerika upozorila Rusiju i Kinu, "nećemo trpeti"

Američka vlada je upozorila Rusiju i Kinu da SAD neće trpeti agresivne poteze u regionu Arktika.

Izvor: B92

Ponedeljak, 06.05.2019.

16:26

Rat za Arktik: Amerika upozorila Rusiju i Kinu,
Foto: Tanjug/AP/Mandel Ngan/Pool

Arktik se s rastom temperatura i topljenjem leda sve više otvara za razvoj i trgovinu.

Državni sekretar Majk Pompeo je u govoru u Finskoj rekao da će se SAD nadmetati za uticaj na Arktiku i suprotstaviti se pokušajima da se taj region učini strateškim zabranom bilo koje zemlje.

Prema njegovim rečima, da bi Arktik ostao miran mora prvladati vladavina prava. Pompeo je napao Rusiju i Kinu zbog, kako je rekao, prakse prinude koja bi destabilizovala "daleki Sever" ako bi se ponovila.

"Region je postao arena globalne moći i konkurencije i osam arktičkih država moraju da se prilagode toj novoj budućnosti", rekao je Pompeo u govoru dan pred početak sastanka ministara spoljnih poslova Arktičkog saveta.

On je naveo da je taj savet nekada mogao da se fokusira samo na nekontroverzna naučna, klimatska i kulturna pitanja ali da duboke promene u arktičkom okruženju i strateška rivalstva to više ne omogućavaju.

"Ulazimo u novo doba strateškog angažovanja na Arktiku", izjavio je Pompeo. Kako je naveo, za SAD to znači jačanje američkog bezbednosnog i diplomatskog prisustva putem novih vojnih vežbi, ledolomaca i proširenja operacije Obalske straže.

Šef američke diplomatije je posebno označio Kinu koja, za razliku od Rusije, nema teritoriju na Arktiku niti na nju polaže prava.

Kineski pokušaji da se uguraju u regionalne poslove kroz ogromne infrastrukturne projekte i investicije moraju biti osujećeni, rekao je šef američke diplomatije i odbacio kineske tvrdnje da je Kina "pri-arktička zemlja".

"Postoje samo arktičke i nearktičke države. Ne postoji treća kategorija i drugačije tvrdnje Kini ne daju pravo ni na šta", rekao je Pompeo.

On je naveo da su odgovorne kineske investicije na Arktiku dobrodošle, ali da je istorija kineskih agresivnih aktivnosti na drugim mestima razlog za brigu. "Obrazac kineskog agresivnog ponašanja na drugim mestima će pokazati kako će se odnositi prema Arktiku. Da li želimo da se Arktički okean pretvori u novo Južno kinesko more, ispunjeno militarizacijom i sukobljenim teritorijalnim pretenzijama?", rekao je Pompeo.

Pompeo je takođe upozorio da bi ruske namere na Arktiku mogle da se pokažu kao destabilizirajuće, imajući u vidu veliku kampanju širenja vojnog prisustva.

"Znamo da ruske teritorijalne ambicije mogu postati nasilne. To što je Arktik divlje mesto ne znači da treba da postane mesto bezakonja", naveo je on. Uprkos Pompeovim upozorenjima i obrazlaganju američkih stavova, mnogi članovi Arktičkog saveta i posmatrači su zabrinuti zbog skepticizma prema klimatskim promenama i ekološkoj politici vlade predsednika Donalda Trampa. Mnogi od njih se plaše da SAD žele da eksploatišu Arktik ne razmišljajući o posledicama. U pripremljenom Pompeovom govoru, koji je imao 2.400 reči, nijednom nisu pomenute "klimatske promene". Umesto toga se govori o "konstantnom smanjenju morskog leda". ali bez navođenja uzroka, s fokusom na mogućnosti koje se otvaraju topljenjem leda.

"Arktički pomorski putevi bi mogli postati Suecki i Panamski kanal 21. veka", naveo je on. Pompeo je Arktik nazvao "granicom mogućnosti i izobilja", s netaknutim rezervama nafte i gasa, uranijuma, minerala, plemenitih metala i dragog kamenja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

42 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: