Ponedeljak, 16.11.2020.

14:08

"Cilj Ministarstva povećati ocenu EK do kraja 2021."

Cilj Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je da se popravi ocena u Izveštaju Evropske komisije po pitanju vladavine prava u Srbiji.

Izvor: Tanjug

Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC

Cilj je da sa sadašnje ocene 2,2 do kraja 2021. godine bude povećana za 20 odsto, odnosno na 2,64, izjavila je danas resorna ministarka Gordana Čomić.

"Predlažemo da zajedno radimo na popravljanju svih ocena i na popravljanju svih indikatora, da političkim kriterijumima i dijalogom počnemo da menjamo Srbiju", kazala je Čomić na konferenciji za medije nakon održane sednice skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava.

Prema njenim rečima, ljudska prava su kao so, može se bez nje, ali je bljutavo i jedu se nepravde.

"Ako izvršna vlast ima moć, ona može da bude za nekoga ili nad nečim. Mi hoćemo da sva moć bude za nešto", istakla je Čomić.

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava Muamer Bačevac rekao je da se moraju ojačati mehanizmi kojima će se uređivati oblast ljudskih i manjinskih prava, kao i institucije i dodao da je potrebno ohrabrivati toleranciju u društvu Srbije.

Prema njegovim rečima, različitosti treba svi građani da shvate kao bogatstvo, a ne kao nešto što treba da izazove podele ili u najgorem slučaju mržnju i sukobe.

"Politički dijalog nije u nadležnosti Ministarstva"

Gordana Čomić je izjavila danas da politički dijalog nije u nadležnosti tog Ministarstva, već da je u nadležnosti Narodne skupštine i Evropskog palamenta i da Ministarstvo može samo da bude alat, odnosno da pomogne ako neko od njih zatraži pomoć od Ministarstva.

"Mi nismo nadležni za politički dijalog, to je nadležnost parlamentaraca iz Evrope i Srbije", kazala je Čomić odgovarajući na pitanje novinara u Skupštini da li će reagovati na optužbe poslanika koje upućuju tokom sednica političarima koji nisu u parlamentu.

Dodala je da će se na posredan način baviti i time i to tako što će se baviti političkom kulturom i pokušati da kod svih kroz društveni dijalog osvesti da je potrebno čitati ono što je napisano, čime bi se došlo do toga da svi budu upoznati sa nadležnostima.

"Politički dijalog između Narodne skupštine i Evropskog parlamenta nije, ne može biti i neće biti u nadležnosti Ministarstva. U suštini baviću se i time jer je promena ponašanja da svi pročitamo šta piše i saznamo nadležnosti jer nepoznavanje nadležnosti i nečitanje je nevaspitanje. Posredno ću se baviti političkom kulturom i nevaspitanjem pošto je štetno za Srbiju", kazala je Comić.

Upitana zašto nije reagovala na vređanja novinarke N1 Žakline Tatalović, Čomić je kazala da je posao vladavine prava da taj posao uradi onaj ko je iz budžeta plaćen da taj posao radi.

"Mogu lako i jednostavno da reagujem, ali onda je problem da ako kršim nadležnosti u jednom slučaju, da li će vam se sviđati i u drugim slučajevima. Ovde je tema mediji, a članu Vlade je zabranjeno da komentariše kako mediji treba da rade", kazala je Čomić.

Na insistiranje novinarke da se utvrdi da li je u njenoj nadležnosti da reaguje ako neko vređa žene, Čomić je kazala da jeste.

"Oglasiti se mogu jednostavno i zadovoljiti one kojima je nevažno da li time kršim svoje nadležnosti ili mogu raditi u okviru svojih nadležnosti pa imati dijalog o odgovornosti onih koji su zaduženi da se to u medijima ne dešava", dodala je Čomić.

Upitana koji su njeni motivi da preuzme dužnost ministra za ljudska i manjinska prava, Čomić je kazala da je Srbiji potrebno jedno takvo ministartvo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 1

Pogledaj komentare

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Orban otkrio plan NATO-a: Sprema se preokret?

NATO, u okviru svoje misije u Ukrajini, želi da stvori vojne baze u Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj radi koordinacije isporuke oružja Kijevu, rekao je mađarski premijer Viktor Orban za Radio Košut.

8:40

14.6.2024.

1 d

Podeli: