Osiguranje stambenih kredita: Gde je nastao problem i kako na to gledaju "sukobljene" strane?

Glas suda bio je jasan - banke su nezakonito naplaćivale premiju osiguranja za stambene kredite od 2006. godine.

Srbija

Izvor: B92

Utorak, 16.02.2021.

15:34

Osiguranje stambenih kredita: Gde je nastao problem i kako na to gledaju
Foto: Depositphotos, SergeyNivens

Naime, Vrhovni kasacioni sud ocenio je da je neustavno bilo naplaćivanje ove premije osiguranja preko Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK).

Ova tema privukla je veliku pažnju javnosti, ali šta to konkretno znači za građane i na koji način različite strane tumače navedeno?

Kako je stvar došla do suda?

“To je jedno rešenje po jednoj reviziji gde se banka žalila, bila je pravosnažna presuda u pitanju kojom je poništena ta odredba i naloženo je banci da dužniku vrati novac od osiguranja. Banka se na to žalila, izjavila je reviziju i Vrhovni kasacioni sud je tu reviziju odbacio i u jednoj rečenici rekao da zapravo nije jasan taj pravni osnov po kome banka, između ostalog, naplaćuje i premiju osiguranja kod Nacionalne korporacije. Nakon toga smo dobili još tri takva rešenja – dakle, ukupno četiri rešenja u kojima se to potvrđuje. Iz toga se možda vidi neki načelni stav Vrhovnog suda, to su četiri pravosnažne presude koje su donete u korist dužnika”, kazao je nedavno za TV Prva Dejan Gavrilović, predsednik organizacije Efektiva.

Koliko se plaćalo u tu svrhu?

Osiguranje se plaćalo jednokratno – kada uzmete kredit plaćate određeni procenat za to osiguranje.

“Procenat od visine odobrenog kredita se plaćao za osiguranje, plaćao ga je dužnik. On je zapravo svojim novcem osiguravao plasman banke, dakle, on za to maltene nije dobijao ništa. Taj procenat se kretao od 1,5 do 3 odsto. Ako uzmemo da su krediti u proseku bili 50.000 - 70.000 evra, lako se izračuna na 120.000 kredita osiguranih u ovom trenutku koliki je to novac u pitanju. Ako kažemo da je procenat bio 2,5 odsto, na kredit od 100.000 evra, to je 2.500 evra. To osiguranje je bilo neka vrsta mamca – odete u banku i oni vam kažu ‘Ako osigurate kredit imate kamatu 4 odsto, a ako ne osigurate imate 8 odsto’ i onda, naravno, svako kaže ‘Uzeću ovo za 4, kao jeftinije mi je’”, objasnio je Gavrilović.

Kako je dodao, postoje banke koje nisu u tom sistemu osiguranja kod Nacionalne korporacije i kamatne stope koje one nude su približno onim kamatama koje daju banke koje su u tom sistemu.

“Taj kredit je već dovoljno osiguran. Banka uzme hipoteku, lične menice, nekad i životno osiguranje, osiguranje nekretnine…”

Mogu li građani koji su platili to osiguranje sada da vrate svoj novac i kako?

"Pre ovog rešenja Vrhovnog kasacionog suda je doneto nekoliko desetina pravosnažnih presuda u kojima je naloženo bankama da vrate taj novac. Ova četiri rešenja o kojima govorim samo to potvrđuju. Sudski put je u ovom trenutku jedini način i sasvim izvestan način da građani povrate svoj novac koji su dali. Svako ko je tužio i dobio spor, dobio je novac nazad. Tu nije došlo do promene kamatne stope i uslova kredita - uslovi su ostali isti, kao da je kredit i dalje osiguran. U stvari, on jeste osiguran, samo je teret osiguranja prebačen na banku, onako kako je to trebalo da bude i u startu", zaključio je Gavrilović.
Foto: Depositphotos, Wavebreakmedia
Šta kaže Udruženje banaka Srbije?

Kako je danas saopšteno, Udruženje banaka Srbije (UBS) skreće pažnju na novu kampanju koja je, kako kažu, iz određenih interesnih grupa pokrenuta protiv banaka, to jest protiv Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK).

"S obzirom na to da ova kampanja može da izazove ozbiljne posledice Udruženje banaka Srbije želi da javnost upozna sa nekoliko činjenica. Osiguranje stambenih kredita kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita predstavlja zakonit postupak, uveden Zakonom o NKOSK iz 2004. godine i potvrđen odlukama Narodne banke Srbije. Osiguranje stambenih kredita uvela je država Srbija s razumljivom namerom da olakša dobijanje kredita građanima Srbije. Krediti osigurani kod NKOSK za klijenta su daleko jeftiniji nego krediti bez ovog osiguranja", navode u saopštenju.

Računica

Kolika je korist za građane od osiguranja stambenih kredita kod NKOSK vidi se, ističu, iz sledećeg reprezentativnog primera:

- kredit u vrednosti 50.000 evra

- na 300 mesečnih rata

Razlika u rati između osiguranog i neosiguranog kredita je 20 evra mesečno. U ukupnoj sumi klijent koji uzme kredit osiguran kod NKOSK platiće 6.020 evra manje nego da kredit nije osiguran. Za osiguranje kredita imaće trošak od 875 evra

"Uprkos jasnoj činjenici da je osiguranje kod NKOSK donelo veliku korist samim klijentima, interesna grupa koja ima značajnu materijalnu korist od pokretanja sudskih postupaka protiv banaka, javno poziva na masovno podizanje tužbi. Udruženje banaka Srbije dužno je da upozori da takvo ponašanje može da ima ozbiljne posledice na ekonomiju, ali i na život mnogih u Srbiji. Osiguranje stambenih kredita dovelo je do snižavanja cene kredita i time do mogućnosti za veliki broj građana Srbije da reše svoje stambeno pitanje. Ista mera pospešila je tržište nekretnina kao i aktivaciju građevinske industrije", napominju.

Masovne tužbe već zagušile pravosudni sistem Srbije

"Retroaktivnim menjanjem odavno ugovorenih i realizovanih poslovnih odnosa šalje se veoma loša poruka stranim i domaćim investitorima. Sigurnost u poslovanju je najvažnija za dosadašnja i buduća ulaganja, a navedena kampanja i tužbe ne idu tome u prilog. Masovne tužbe na poziv određenih grupa već su zagušile pravosudni sistem Srbije. Novi talas tužbi neće pogoditi samo banke već i celokupni sudski sitem i sve građane i preduzeća koji imaju potrebu da pred sudom reše određeni problem. Banke će nastaviti da ovaj stav brane ne samo u javnosti, već i pred pravosudnim organima, sa uverenjem da će odluke nadležnih organa biti donete u skladu sa zakonima Republike Srbije i odlukama odgovarajućih monetarnih vlasti", zaključuje se u saopštenju UBS.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 9

Pogledaj komentare

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: