Mali: Umesto planiranog deficita, u maju suficit dve milijarde

Umesto planiranog deficita u državnom budžetu, u maju smo opet zabeležili suficit veći od dve milijarde dinara, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 21.06.2019.

10:40

Mali: Umesto planiranog deficita, u maju suficit dve milijarde
Foto: Depositphotos, uroszunic

"U prvih pet meseci i dalje smo u suficitu. Mi smo u kumulativnom suficitu većem od 8,3 milijarde dinara i zato s pravom govorimo o tome da do kraja godine možemo da očekujemo povećanje plata i penzija", rekao je Mali.

Naveo je da će u budžetu za 2020. biti izdvojeno još više novca za investicije u infrastrukturu, i putnu i železničku jer to, dodaje, dovodi nove investitore.

"Prihodi od PDV-a i akciza koji su veći od projektovanih govore o tome da je situacija u privredi mnogo bolja nego što je bilo ko predvideo. Naravno, još puno toga mora da se uradi po pitanju razvoja infrastrukture i povećanja zaposlenosti, borimo se za svako radno mesto", kaže Mali.

Ministar je rekao da brojni investitori u svetu veruju da je Srbija na dobrom putu, te sada treba da se borimo za regionalni razvoj, nove kilometre auto-puteva, bolje budžete i veće plate.

Vest o srpskoj evroobveznici odjeknula u Evropi

Foto: Tanjug/Rade Preliæ
Vest da je Srbija prvi put posle šest godina emitovala 10-godišnju evroobveznicu u vrednosti od milijardu evra, i to na Londonskoj berzi, po najnižoj kamatnoj stopi koju je naša država ikada ostvarila na hartije ove ročnosti, najvažnija je vest na finansijskom tržištu Evrope, rekao je ministar finansija Siniša Mali.

Kamata iznosi samo 1,619 odsto, rekao je Mali, ističući da je to "istorijski uspeh, nikada bolji rezultat, i najniža kamatna stopa ikada na desetogodišnje obveznice u evrima emitovane od strane Republike Srbije na međunarodom finansijskom tržištu".

"Poređenja radi, cena obveznica denominovanih u dolarima iz 2011. i 2013. je bila 4,8 odsto i 7,5 odsto, a mi smo juče dobili 1,619 odsto", precizirao je ministar.

Prema njegovim rečima, delegacija Ministarstva finansija i Narodne banke Srbije, održala je niz sastanaka sa investitorima u Bostonu, NJujorku, Frankfurtu i u Londonu, nakon čega se 19. juna pristupilo prikupljanju ponuda. "Ostvarena je tražnja od preko 6,4 milijardi evra od strane respektibilnih svetskih fondova, osiguravajućih kuća i banaka uz veoma dobru geografsku disperziju", rekao je Mali i podvukao činjenicu da je tražnja investitora za našom hartijom od milijardu evra čak šest puta nadmašila ponudu, odnosno ukupnu vrednost emisije.

Mali je kroz primer objasnio koliko je smanje kamatne stope na evroobeznicu važno za našu zemlju, te je rekao da ukoliko čoveku koji ima svoje domaćinstvo i ispaćuje kredit čija je kamata na godišnjem noviu 7,2 odsto ukaže prilika da refundira taj kredit u drugoj banci koja mu omogućava kamatnu stopu 1,6 odsto, domaćinstvo će uštedeti puno i vlasnik kredita će razliku u novcu moći da investira u druge stvari.

Prema njegovim rečima, pet puta niža cena za kapital koji smo dobili, znači pet puta veće poverenje investitora i međunarodnog finansijskog tržišta u hartije Republike Srbije i u reforme koje je sprovela Vlada Srbije. "Na ovaj način možemo mnogo da uštedimo i otvaramo prostor za povećanje plata i penzija u Srbiji", rekao je Mali.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: