EU na pragu da kazni Srbiju zbog Železare?

Evropska komisija namerava da preduzme kaznene mere protiv kompanije Hestil Srbija ali i države Srbije zbog kršenja antidamping mera Evropske unije, piše Danas.

Srbija

Izvor: B92

Sreda, 05.07.2017.

17:27

EU na pragu da kazni Srbiju zbog Železare?
Foto: Tanjug

Kako tvrde sagovornici lista iz diplomatskih krugova vodećih zemalja EU, Vlada Srbije određenim manevrima zasad uspeva da spreči da do toga dođe, ali ni bliske veze sa Berlinom ne mogu dugoročno kompenzovati kršenje normi EU.

"Postoji osnovana sumnje da Kinezi izbegavaju antidamping mere preko svoje ćerke kompanije u Srbiji. Drugim rečima nadležni u Evropskoj komisiji su uvereni da Hestil svoju kompaniju u Srbiji koristi za "prepakivanje" proizvoda poreklom iz Kine", navode između ostalog, izvori lista.

Iako je na sajtu Ministarstvo privrede objavljen ugovor o kupoprodaji imovine Železare Smederevo koji je Vlada Srbije 18. aprila 2016. godine potpisala sa Hestilom, među zapadnim diplomatama u Beogradu postoji uverenje o tajnim aneksima ugovora.

Međutim, nadležni u Ministarstvu privrede Srbije negiraju sve izneto.

"Antidamping mere nisu izrečene Srbiji niti Železari d.o.o, Smederevo ili kompaniji Hestil Srbija. S obzirom na ovu činjenicu, koja je lako proverljiva na sajtu Evropske komisije, nije moguće niti izricanje sankcija Hestil Srbija. Navodno "prepakivanje" proizvoda je insinuacija, s obzirom da se zna da, kako Uprava carina tako i Evropska unija, pažljivo motre na poreklo i količinu uvezene robe", tvrde za Danas u Ministarstvu privrede. Dodaje se i da se "ovakvim tendencioznim i zlonamernim izjavama nanosi ogromna šteta i ugrožavaju radna mesta preko 5.000 zaposlenih radnika u Hestil Srbija, kao i ukupnoj privredi Republike Srbije.

U Ministarstvu privrede negiraju i tajne anekse ugovora o kupoprodaji imovine Železare Smederevo.

Ekonomista Milan R. Kovačević ističe da su kazne za kršenje konkurencije u Evropskoj uniji rigorozne te da će Hestil sigurno da se suoči sa njima u slučaju da Evropska komisija proceni da nisu poštovane antidamping mere.

"Takođe, država Srbija je dužna da kontroliše rad privrednih subjekata na njenoj teritoriji i u slučaju da se oni ogreše o propise EU i ona može da snosi sankcije to jest bude kažnjena", kaže Kovačević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: