Srbija – Kostarika 1:0 (0:0)

Reprezentacija Srbije savladala je Kostariku 1:0, u prvom kolu Grupe E Svetskog prvenstva u Rusiji.

Kolarov 56
  SRB   CRC
  1 : 0
Srbija! Srbija! Srbija!

Kraj!
Srbija je pobedila Kostariku!
96' Prijović neoprezan
Prijović je u jednom duelu udario rukom po licu igrača Kostarike. Posle pregleda VAR tehnologijom kažnjen je na sreću samo sa žutim kartonom.
Matić u klinču!
Nemanja Matić u žestokom sukobu sa klupom Kostarike koja ga je sprečavala da uzme loptu i vrati u igru.
Pet minuta dodatnog vremena
Još 300 sekundi do pobede.
89' Treća izmena u Srbiji
Krstajić osvežava napad pred finiš meča, umesto Mitrovića uvodi Prijovića.
90' Projektil
Dobar pokušaj Kostića sa disance, ali je lopta prozujala preko gola.
86' Mitrović opet upropastio zicer!
Opet je Milinković-Savić servirao gol šansu za Mitrovića, ali se naš napadač spetljao u kaznenom prostoru i pao preko igrača Kostarike.
85' Raste pritisak "Tikosa"
Pet minuta do kraja utakmice, žestok pritisak Kostarike.
Bedem!
Duško Tošić dominira u odbrani, ide glavom gde Kostarikanci postavljaju nogu!

82' Selektor pojačava odbranu
Osam minuta pre kraja utakmice Krstajić uvodi i petog defanzivca, umesto Tadića ušao je Antonio Rukavina.
Bitno je trčati
Fudbaleri Srbije pretrčali su tokom 80 minuta 89 kilometara, jedan više nego rivali.
Kako je proslavljen gol na Trgu Nikole Pašića
76' Navas vrhom rukavice sprečio 2:0!
Još jedna fantastična akcija Srbije, akcija je krenula sa leve strane, Mitrović je dobio loptu u sredini kaznenog produžio je na desnu stranu do Tadića, on ubacuje u petarac, ali Navas vrhom prsta zahvata loptu taman dovoljno da spreči Kostića da je ubaci u gol.
75' Uffff!
Sjajna kombinacija "Orlova" kroz sredinu, kombinovali su Tadić i Mitrović, otvorio se prostor za šut za Milinković-Savića, ali loša završnica.
73' Bleki dominira!
Fantastična prilika za Kembela, krenuo je sam ka Stojkoviću, ali je impresivno reagovao mladi Milenković koji ga je stigao u svega nekoliko koraka i izbacio loptu u korner.
72' Odbrana na nivou
Pokušali su Kostarikanci iz prekida, ali odbrana Srbije za sada igra bez greške.
70' Menja i Krstajić
Umesto Ljajića ulazi Filip Kostić, koji će omogućiti brže kontranapade po levoj strani.
60' Odmah promena u timu Kostarike
Prva izmena na meču, Venegasa menja Bolanjos u ekipi Kostarike.
67' "Tikosi" pojačali napad
Druga izmena u timu Kostarike, umesto najisturenijeg igrača tima Urenje ulazi dobro poznati Džoel Kempbel.
63' Pritisak Kostarike
Kostarikanci momentaln preuzimaju inicijativu, srpski fudbaleri se povlače na svoju polovinu terena, nekoliko pokušaja rivala da dubokim loptama zaprete Stojkoviću, ali bez konkretne opasnosti po gol "Orlova".
Kapitenova magična levica
56' GOOOOOL!
Srbija vodi 1:0! Fantastičan gol kapitena Aleksandra Kolarova iz slobodnog udarca sa oko 25 metara!

54' Prekidi ne donose rezultat
Pokušaj Srbije posle kornera, loptu je dobio Mitrović, ali nije uspeo dobro da šutira posle snažnog duela sa štoperom Kostarike.
51' Mirović propustio šansu koja ne sme da se propušta!
Fantastično je Milinković-Savić proigrao Mitrovića u kaznenom prostoru, naš najbolji strelac je imao situaciju "jedan na jedan" sa Navasom, koji je pokazao zašto se toliko pričalo o njemu uoči utakmice.

Kolarov se žali na povredu!

Čeka se gol "Orlova"

Bez izmena na poluvremenu
Srbija (4-2-3-1): Stojković – Kolarov (C), Tošić, Milenković, Ivanović – Matić, Milivojević – Tadić, Milinković-Savić, Ljajić – Mitrović

Kostarika (5-4-1): Navas – Gonsales, Duarte, Akosta, Gamboa, Kalvo – Gusman, Borhes, Ruis (C), Venegas – Urenja
Kako ćemo u drugih 45'?
Nastavljen je meč u Samari.

Majstorija

Iskustvo
Startnih 11 Kostarike protiv Srbije je najstariji tim koji je zaigrao na jednom meču Svetskog prvenstva. Prosek starosti ove ekipe je 29 godina i 346 dana.

Statistika
Poluvreme – 0:0
Fudbaleri Srbije kontrolisali su ritam meča u prvih 45 minuta, nekoliko puta opasno zapretili Kejloru Navasu, koji je bio siguran između stativa gola Kostarike, a imao je i dobru podršku svojih defanzivaca. S druge strane, ni Vladimir Stojković nije bio besposlen, ali su "Tikosi" mnogo ređe pretili.

45+1' Tošić impresivan u odbrani
Još jedan brz napad Kostarikanaca preko Urenje, ali Tošić fenomenalno reaguje u kaznenom prostoru, iznosi loptu iz opasne zone, nakon čega je oštro fauliran.

43' "Makazice" Sergeja, Navas brani, sudija pogrešio
Fantastičan pokušaj Milinković-Savića, "makazicama" je šutirao na gol Kostarike, ali Navas brani. Sudije su signalizirale i ofsajd, iako je usporeni snimak pokazao da je sve bilo regularno.
42' Novi pokušaj "Tikosa"
Povukli su se srpski fudbaleri na svoju polovinu terena i prepustili inicijativu Kostariki, koja brzo preti, ali lopta opet odlazi pored gola.
Nije bilo naivno

39' Pretnja po gol Srbije
Okliznuo se Tošić pa se "otvorio" prostor za Kostariku, ali Urenja šutira daleko preko gola.
Dani Mils očekuje novi gol Mitrovića
Sve angažovaniji
Tadić postepeno preuzima konce igre u svoje ruke.

33' "Orlovi" pletu mrežu, "Tikosi" u bunkeru
Fudbaleri Srbije potpuno kontrolišu igru, traže "rupe" u odbrani Kostarike, ali je centralni deo veznog reda previše odsečen od najisturenijih igrača. "Orlovi" imaju posed nad loptom 66% vremena,
31' Nekoliko poteza viška
Tadić i Milinković-Savić su kombinovali na levoj strani kaznenog, Sergej se umesto za šut odlučio za dribling i akcija je propala.
Navijači na trgu Nikole Pašića

27' Lažna uzbuna
Sergej Milinković-Savić propušta zicer, Navas mu brani u situaciji "jedan na jedan", ali i da ga je savladao ne bi bio gol. Srbin je bio u ofsajdu.
26' Opet Mitrović
Fantastičan prijem Mitrovića u kaznenom prostoru, ali defanzivac Kostarike uspeva da ga zaustavi neposredno pred šut.
FSS

24' Tadić i Ljajić nadigrali odbranu
Još jedna dobra kombinacija po desnoj strani, Tadić je poslao sjajnu loptu za Ljajića pred petarac, ali fudbaler Torina loše odigrava u sredinu kaznenog.
21' Kostarika "stala na loptu"
Usporili su Kostarikanci tempo nakon višeminutnog pritiska Srbije.
Mitrović u akciji

16' Bane traži Mitra
Još jedna akcija u kojoj je Ivanović tražio Mitrovića, ovaj put visokom loptom, ali naš centarfor ne uspeva da zapretio Navasu.
15' Zamalo!
Sjajan prodor Ivanovića po levoj strani, ubacio je loptu u petarac za Mitrovića, ali je Navas sjajno reagovao.
15' Bleki "iskusno" reaguje
Novo ubacivanje Kostarikanaca kroz sredinu iza leđa odbrane Srbije, ali Milenković sjajno "zatvara" Urenju i izbacuje loptu u polje.
13' Mitar vs Navas
Dobra lopta za Mitrovića ispred kaznenog prostora, pronašao je prostor za šut, lopta je zakačila jednog igrača Kostarike, ali Navas lako hvata fudbal.
12' Zicer za Kostariku
Opet je Gonsales ostao sam na skoku u blizini petarca, bukvalno je ispred sebe imao samo Stojkovića, ovaj put šutira preko gola.
Sa tribina u Samari grmi...
...Srbija! Srbija! Srbija!

Srbija! Srbija!
8'
Golu Kostarike sa distance je zapretio kapiten Kolarov, ali je lopta završila u gol-autu.
"Orlovi" u Samari

5' Novi korner za Srbiju
Agresivna igra Srbije, prva akcija Tadića, ali opet samo korner za "Orlove".
Odmah u centru pažnje

3' Stojković ima posla
Nova šansa za Kostariku, Gonsales je šutirao glavom posle centaršuta sa leve strane, ali pravo u Stojkovića.
2' Opasnost i za Stojkovića
Brza akcija Kostarike, savršen pas u prazan prostor za Urenju, ali Stojković izbacuje u korner.
1' Odmah šansa za Srbiju!
Sjajna dubinska lopta za Mitrovića, loš prijem sprečio je našeh napadača da izbori više od kornera. Šutirao je i posle kornera, ali interveniše odbrana rivala.
Napred, "Orlovi"!
Počeo je duel Srbije i Kostarike u Samari.

Srbija se gleda i u Sidneju
Navas vs Mitarović
Evo i Srba!

Bane rekorder!
Branislav Ivanović ulazi u istoriju srpskog fudbala. Protiv Kostarike će odigrati 104. meč u dresu reprezentacije. Nadmašio je dosadašnjeg rekordera Dejana Stankovića

Srcem svim

"Tikosi" spremni, gde su Srbi?
Utakmica na Kosmos Areni počinje za 45 minuta, navijači Kostarike su već privukli pažnju fotoreportera u Samari, ispred i na stadionu, dok za sada nema Srba.

Premijer liga uz "Orlove", Njukasl zaboravio Mitrovića
Ko je kapiten Srbije?
Zvanični sajt FIFA nije bio siguran ko je kapiten Srbije, pa smo "dobili" trećeg u poslednja tri meseca.
Kostarikanci u "bunkeru"

"Orlovi" stigli u arenu
ANKETA: Koji će biti ishod meča?
Kolarov: Meč koji odlučuje tok SP
"Meč protiv Kostarike će sigurno biti jedan od najbitnijih u istoriji posle dugo vremena. Odlučiće dalji tok Svetskog prvenstva", rekao je kapiten Aleksandar Kolarov.

Sastavi: Srbija u 4-2-3-1
Srbija: Stojković – Kolarov, Tošić, Milenković, Ivanović – Matić, Milivojević, Tadić, Milinković-Savić, Ljajić – Mitrović

Kostarika: Navas – Kavlo, Gonsales, Akosta, Duarte, Gamboa – Ruis, Gusman, Borhes, Venegas – Urenja
Kosmos Arena, kapacitet 44.970 mesta
Kostarika voli premijere
Fudbaleri Kostarike tradicionalno igraju dobro na otvaranju svetskih prvenstava, 1990. su pobedili Škotsku 1:0, 2002. su nadigrali Kinu 2:0, 2006. su izgubili od Nemačke 4:2, da bi 2014. savladali Urugvaj 3:1
Dan 4.
Srbija vs KONKAKAF
Srbija (Jugoslavija) je dobila poslednja tri meča protiv selekcija iz KONKAKAF zone – Meksiko 4:1 (1950), Honduras 1:0 (1982) i SAD 1:0 (1998).
Pravdu dele Senegalci – glavni sudija je Malang Dediju, pomoćnici su Đibril Kamara i Hađi El Samba, dok je četvrti Etiopljanin Bamlak Tesema Vejesa. U VAR sobi glavni je Francuz Klemon Turpan, a pomažu mu zemljak Siril Gringor, Poljak Pavel Gil i Portugalac Artur Dijas.

Nismo favoriti
Kostarika je na prošlom SP stigla do četvrtfinala. U grupnoj fazi je pobedila Urugvaj i Italiju i remizirala sa Engleskom. Potom je izbacila Grke na penale, nakon što je na isti način zaustavljena od Holandije.

Koji ste tim izabrali?
Dok čekamo zvanične sastave dva tima, ovo je srpskih 11 koje ste izabrali u našoj anketi:

Stojković Kolarov, Tošić, Milenković, Ivanović Matić, Kostić, Tadić, Milinković-Savić, Ljajić Mitrović
Fudbaleri Srbije počinju u 14 časova svoj nastup na Svetskom prvenstvu. Rival je Kostarika, trenutno 23. tim na FIFA rang listi.