Jelašić upozorava na rast cena

Do kraja godine u Srbiji se očekuje rast cena naftnih derivata, PTT i komunalnih usluga i cigareta, izjavio je guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić.

Izvor: B92, Tanjug

Petak, 04.09.2009.

12:59

Default images

Inflacija u ovoj godini neće biti dvocifrena, ali je rast cena koje kontroliše država i lokalna samouprava već dostigao nivo planiran za celu godinu, rekao je guverner Radovan Jelašić. U četvrtom tromesečju očekuje se rast cena naftnih derivata, PTT i komunalnih usluga, kao i cigareta. A lekovi bi trebalo da pojeftine.

Guverner smatra da je skoro nemoguće da pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) ne budu uspešni.

U memorandumu sa MMF-om samo jedna rečenica se odnosi na Narodnu banku Srbije - sugerisano je da bi bilo dobro olabaviti monetarnu politiku, odnosno smanjiti referentu kamatnu stopu.

Guverner Jelašić tvrdi da on ništa neće prepustiti slučaju.

“Sve ono što se tiče izmene za nas je najbitnije ono što će se dešavati u 2010. godini. Zato treba da sačekamo okvire, i kakav ćemo imati budžet u 2010. godini”, poručuje guverner.

Sve ostalo, što piše u memorandumu, tiče se poteza države i vlade. Njima je ostavljeno da reformišu državnu upravu.

Ukoliko pregovori sa MMF-om budu neuspešni to bi moglo da poremeti finansijku stabilnost zemlje.

Guverner tvrdi da je malo verovatno da pregovori propadnu.

“Ne bi me čudilo da, na predstojećim pregovorima, MMF obrati značajnu pažnju i na regulisane cene. Ja ne očekujem da će u slučaju regulisanih cena doći do smanjenja, ali u kojoj meri će doći do povećanja to će biti deo pregovora sa MMF-om", kaže Jelašić.

"Mi zagovaramo da cene treba da dostignu regulisani nivo, a ne da se njima drži nekakva veštačka stopa inflacije”, navodi on. Predstavnici Vlade kažu da imaju platformu za predstojeću posetu MMF-a u oktobru.

“U svakom slučaju će Vlada Fondu pripremiti program u kome neće biti povećanja poreza, niti plata, niti PDV-a. Mi ćemo videti kako će ta realizacija ići, ali je velika želja da se zaista država okrene toj reformi, jer ona je neophodna nezavisno od MMF-a”, kaže ekonomski savetnik premijera Srbije, Jurij Bajec.

Guverner Jelašić je još naveo da smanjenje budžetskih rashoda ne mora da znači samo smanjenje broja zaposlenih, već su tu i diskrecioni izdaci, različiti transferi, penzije, plate, pa i investicije.

On procenjuje da bi eventualno povećanje PDV-a od dva odsto uticalo na povećanje inflacije za jedan odsto.

Deficit budžeta 63 milijarde dinara

Budžetski deficit Srbije u minulih osam meseci dostigao je 63,8 milijardi dinara, objavilo je Ministarstvo finansija.

Prihodi budžeta u ovom periodu bili su 410,2 milijarde dinara, a rashodi 473,9 milijardi dinara. Najveći budžetski prihod u osam meseci ostvaren je od poreza na dodatu vrednost - 189,9 milijardi dinara, a prihod od akciza bio je 72,1 milijardu dinara.

Od poreza na dohodak građana ostvareno je 46,6 milijardi dinara, od poreza na dobit preduzeća 21,2 milijarde dinara, a od carina 30,9 milijardi dinara.

Najveći izdatak budžeta u osam meseci bili su transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja - 170,1 milijarda dinara, dok su rashodi za zaposlene bili 121,7 milijardi dinara.

Među najvećim rashodnim stavkama su i socijalna zaštita iz budžeta i transferi ostalim nivoima vlasti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

13 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: