Proizvodnja u Azotari zamrla

U nekada najvećoj fabrici za proizvodnju veštačkog đubriva u Srbiji, ali i na Balkanu, pančevačkoj Azotari, proizvodnja je gotovo stala.

Izvor: B92

Utorak, 16.12.2008.

16:55

Default images

Umesto da od fabrike napravi regionalnog lidera, kako je obećao, litvansko-srpski konzorcijum, koji je pre dve godine kupio Azotaru, u međuvremenu je prodao jedan pogon i preselio mašine u Rusiju. Ovo je učinjeno bez dozvole Agencije za privatizaciju.

Umesto da proizvodi milion tona veštačkog đubriva godišnje, Azotara ga sada uvozi, a radnici veruju da vlasnici žele potpuno da ugase proizvodnju.

Svakodnevna slika u Azotari - radnici provode vreme čekajući da stigne amonijak iz Rusije, kako bi konačno počeli nešto da rade.

Ne proizvodi se veštačko đubrivo, rade još samo kotlovi za grejanje fabrike.

“Sada sam poslovođa jednom čoveku, odnosno trojici, tu nešto kao radimo… Gledamo, ne znamo šta ćemo sa sobom, vodimo računa o kotlovima za grejanje, grejemo fabriku”, kaže Jovan Tomić, radnik HIP Azotare.

U junu su zbog neisplaćenih plata i otpremnina štrajkovali mesec dana, ali ni to nije dalo rezultata.

Plate i dalje kasne, a od 1. decembra većina od oko 1000 zaposlenih je na prinudnom odmoru.

“Mesecima ništa, osam sati ništa... Sedeli smo, ništa nismo radili”, rekla je radnica HIP Azotare Vera Tranovac.

Pančevačku Azotaru 2006. godine kupio je konzorcijum dve litvanske kompanije, Arvi i Saniteks, i srpske kompanije Univerzal holding za 13 miliona evra.

Vlasnik Univerzala je Dušan Stupar, nekadašnji direktor Službe bezbednosti Beograda.

Radnicima je tada obećano da će Azotara postati regionalni lider u proizvodnji veštačkog đubriva. U međuvremenu su od tog plana odustali, jer su, kako tvrde sindikati, procenili da je uvoz đubriva isplativiji nego da ga nekadašnji srpski gigant proizvodi.

“U šta se Azotara pretvorila, ne znam šta da kažem. Trenutno - u trgovinsku radnju”, navodi Petar Naumović iz sindikata Nezavisnost.

Sindikati tvrde da konzorcijum nije ispunio mnoge obaveze iz kupoprodajnog ugovora, kao i da je prekršio zakon prodajom pogona “Karbamid dva” za proizvodnju veštačkog đubriva.

Bez dozvole Agencije za privatizaciju, pogon je prodat ruskoj kompaniji za gotovo tri puta veću cenu od one po kojoj je kupio celu azotaru. U sindikatu tvrde da je oprema završila u Rusiji.

“Taj pogon je razmontiran, i po naš im saznanjima, izvezao ga je u Rusiju konzorcijum koji je kupio ovu fabriku. Mi uporno pitamo državu - ko je dao papire da taj pogon izađe iz zemlje, odgovore nismo dobili”, rekao je Milan Ivović iz Samostalnog sindikata Srbije.

Ista pitanja, B92 postavila je Agenciji za privatizaciju u kojoj nisu želeli da govore pred kamerama nego su nam odgovore dostavili u pisanoj formi.

Agencija navodi da je konzorcijum Azotare zbog prodaje pogona “Karbamid dva” kažnjen sa oko 10 miliona evra.

Agencija, međutim, ne raspolaže podacima gde je razmontirana oprema završila i kako je prešla granicu. Za odgovor na to pitanje, Agencija je uputila na Upravu carine.

Dok radnici tvrde da vlasnik ne isplaćuje otpremnine i time takođe krši obaveze iz kupoprodajnog ugovora, u Agenciji kažu da do njih nisu stigle takve primedbe zaposlenih.

Odgovor na ova pitanja B92 nije dobila ni od direktora konzorcijuma Vujadina Jankovića, koji nije odgovarao na pozive.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

12 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

1 d

Svet

Kina i Francuska se dogovorile: "Dozvolićemo"

Kina će dozvoliti uvoz proteinske hrane svinjskog porekla iz Francuske, kao i uvoz svinjskih iznutrica iz te evropske zemlje, navodi se u današnjim odvojenim saopštenjima kineske carine i francuskog ministarstva poljoprivrede.

19:05

7.5.2024.

1 d

Podeli: