Hrvatska "lovi" poreske dužnike

Izmenama opšteg poreskog zakona koje priprema hrvatsko ministarstvo finansija biće omogućeno javno objavljivanje imena poreskih dužnika.

Region

Izvor: B92

Sreda, 21.03.2012.

18:59

Default images

Vlasnicima nelikvidnih preduzeća i članovima njihovih familija biće zabranjeno da osnivaju nova u narednih deset godina.

Nakon stupanja zakona na snagu, država će objaviti imena svih gradjana s više od 10.000 kuna (1.330 evra) poreskog duga, kod zanatlija je granica 50.000 kuna (6.650 evra), a kod preduzeća 100.000 kuna (13.330 evra), piše Večernji list.

Svim vlasnicima nelikvidnih kompanija biće zabranjeno da oni ili članovi najuže familije osnivaju nove, a postaviće se i pitanje njihove lične odgovornosti za loše poslovanje. I do sada su vlasnici novih preduzeća potpisivali izjavu da nisu vlasnici ili suvlasnici blokiranih preduzeća, ali će novi zakonski propisi braniti svima koji iza sebe ostavljaju firmu u dugovima, kao i članovima njihovih familija, da idućih deset godina osnivaju novo preduzeće.

Uvešće se i skraćeni upravni postupci, s rešenjima u roku od 60 dana, koji će omogućiti poveriocima blokiranih preduzeća da naplate potraživanja iz imovine drugih preduzeća ako ih dužnici imaju ili iz njihove lične imovine.

Novi zakon o finansijskoj odgovornosti koji se tek priprema uvešće ličnu odgovornost svih članova uprave i nadzornih odbora za poslovanje preduzeća, kao kod zanata čiji vlasnici za poslovanje garantuju svojom imovinom. To će se odnositi i na vlasnike društava s ograničenom odgovornošću, pa će, ako se dokaže da su zloupotrebili položaj, i oni ostati bez privatne imovine.

Država će pokušati da spasi firme sa zaposlenima, i to tako što bi se u postupku koji ne bi trebao trajati duže od 90 dana, s 50 odsto poverioca dogovarao model spasa, reprogramiranje ili otpis dugova, pretvaranje potraživanja u vlasničko učešće i slično.

Inače, u 37.000 blokiranih preduzeća ima 44.000 zaposlenih, a kod blokiranih zanatlija ih je 24.000. Blokirane kompanije bez imovine i zaposlenih kojih je oko 26.000 i koje duguju oko 19 milijardi kuna (oko 2,53 milijardi evra) brisaće se iz sudskog registra.

Nakon što je vlada pozvala preduzeća da reprogramiraju poreski dug ili da ga plate uz otpis kamata prijavilo se preko 1.000 dužnika. Njih 959 zatražilo je reprogramiranje poreskog duga na tri godine u ukupnoj vrednosti od 3,25 milijardi kuna (432 miliona evra), dok je 309 dužnika najavilo da će odmah platiti 50 miliona kuna (6,65 miliona evra) poreskog duga, na osnovu čega će im država otpisati 14,5 miliona kuna (1,92 miliona evra) kamata.

Prema podacima Finansijske agencije, 19.622 preduzeća duže od pet godina duguju 9,7 milijardi kuna (1,29 milijardi evra), još približno 5.000 preduzeća u blokadi je četiri do pet godina, a 7.000 od tri do četiri godine. Svi bi njihovi vlasnici trebalo da dobiju zabranu bavljenja bilo kakvim poslovnim aktivnostima.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: