Izvor: B92, KJ

Na samo 11 kilometara od Kuršumlije, prve prestonice Nemanjića, nalazi se Kuršumlijska banja.

Ovo mesto, u kome je uživala i rimska vlastela, poznato je po lekovitim blagodetima koje pruža. U banji se nalaze izvori sumpornih i alkalnih voda različitih temperatura, koje imaju terapeutska svojstva za lečenje steriliteta, reumatizma i posttraumatskih stanja.

Aleksandar Karađorđević je 1925. godine banju proglasio opštekorisnim dobrom, što je bio početak njenog procvata i modernizacije. Tada se gradila i "Vila Jugoslavija", arhitektonski dragulj modernog izgleda, popularan među narodom i plemstvom. Kralj Aleksandar je, prema pričama, boravio u njoj. Između dva svetska rata vila doživljava punu afirmaciju.

Nakon Drugog svetskog rata, nova vlast prepoznaje potencijal banje i nastavlja da ulaže u nju, čime vila dobija na značaju, a njeni smeštajni kapaciteti su konstantno puni. Objekat je bio centar kulturnih događanja (sabori, priredbe) i poznat po vrhunskoj usluzi.

Po otvaranju tadašnjeg hotela "Žubor", popularnost vile počinje da opada, a zatvorena je tokom devedesetih. Teško oštećena tokom NATO bombardovanja, vila je ostala u lošem stanju i danas.

Danas banja privlači brojne turiste iz Srbije i regiona, posebno nakon renoviranja i otvaranja hotela "Planinka".

Podeli:

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.