Sreda, 21.05.2008.

13:50

NBS: Restriktivne mere neizbežne

Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić upozorio je da se zbog neizvesnosti i odugovlačenja formiranja nove vlade ugrožava i ekonomska stabilnost Srbije.

Izvor: B92, Beta

Podrazumevana plava slika

Bazna inflacija se već popela na osam odsto, a imajući u vidu dalja inflatorna kretanja, nove restriktivne mere će biti neizbežne, upozorava Jelašić. Guverner Jelašić objašnjava da su mere Narodne banke samo posledica ekonomskih kretanja u zemlji.

On je upozorio da na monetarnu politiku neće uticati samo to ko će formirati vladu, već i kada će se to desiti.

Srbija i dalje ima najveći godišnji rast cena hrane u regionu.

Posle nedavnog poskupljenja mesa za 15 odsto, za nekoliko dana očekuje se i nova cena benzina, veća za skoro sedam dinara.

Narodna banka Srbije upozorava da država i dalje ne vodi računa o smanjenju realne potrošnje, rast plata niko nije spreman da obustavi, a to, kako Jelašić objašnjava, direktno utiče na rast inflacije.

Prosečna zarada 32.562 dinara

Prosečna neto zarada u Srbiji u aprilu iznosila je 32.562 dinara, što je realno za 3,82 odsto, a nominalno za 5,69 odsto više nego u martu, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.

Kako se navodi u saopštenju, prosečna neto zarada bila je realno veća za 5,59 odsto, a nominalno za 22,27 odsto nego u aprilu prošle godine.

Bruto plata, u koju su uključeni porezi i doprinosi, u aprilu ove godine u Srbiji je iznosila 45.355 dinara i realno je bila veća za 3,92 odsto, a nominalno za 5,79 odsto nego u martu 2008. godine, a u odnosu na april prošle godine realno je porasla za 5,52 odsto, a nominalno za 22,19 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: