Fajman: Ceo zapadni Balkan u EU

Austrijski kancelar Verner Fajman ističe da je cilj integracija svih zemalja zapadnog Balkana i da je evropska perspektiva za Srbiju veoma važna.

Izvor: B92

Nedelja, 30.06.2013.

11:28

Default images

"Srbija je dosta toga uradila za dobijanje perspektive pristupa. Važna tačka je slabljenje nacionalizma, koji uvek vodi ka ekstremnoj politici. Evropska perspektiva za Srbiju je odlučujuća i pristupna konferencija će biti održana u januaru", rekao je austrijski kancelar u intervjuu bečkom dnevniku "Kurir".

Fajman je ukazao da je Srbija još daleko od pristupa EU i da se danas još ne može govoriti o datumu prijema u članstvo.

"Integracija svih zemalja Balkana je naš cilj. Medjutim te zemlje najpre moraju nadoknaditi zaostajanje u oblastima vladavine prava, politike i ekonomije. Videli smo prošli put da kandidati za prijem nisu uvek dostizali te standarde EU. Približavanje nivou EU je potrebno", poručio je Fajman.

Prema njegovim rečima, proširenje EU je politički i istorijski zadatak, obezbedjivanje mira, posebno u regionu koji je tako blizu Austrije.

Fajman je mišljenja da će pristup Hrvatske podstaći privredu, dodajući da se ta zemlja, medjutim, nalazi pred bitnim zadacima.

"Biće potrebno još vremena za prilagodjavanje penzija, plata i industrijalizaciju, ali ako Hrvati članstvo u EU vide kao šansu za bolju budućnost, onda je ta ocena ispravna“, poručio je on.

Inače, iako je Hrvatska omiljena letnja destinacija Austrijanaca, svega 46 odsto podržava članstvo te države u EU, pokazuje istraživanje Austrijskog društva za evropsku politiku (OeGfE).

Istovremeno je 29 odsto striktno protiv pristupa Hrvatske, a 22 odsto kaže da im je svejedno.

"Hrvatska je zemlja čiji pristup Austrijanci, u poredjenju sa drugim kandidatima, najviše podržavaju“, ukazao je generalni sekretar OeGfE Paul Ssmit.

Najveću podršku pristupanje Hrvatske ima u austrijskoj pokrajini Koruška (64 odsto), Burgenlandu (58), a najmanju u Forarlbergu (32). Pre dve godine podrška prijemu Hrvatske u EU bila je veća, i iznosila je 2011. čak 54 odsto.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 3

Pogledaj komentare

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: