ANALITICARI O ODLUCI DOS-A

Izvor: B92

Nedelja, 26.05.2002.

19:00

Default images
Odluka DOS-a kojom se DSS-u prakticno bitno smanjuje broj poslanika u republickom parlamentu, analiticar Djordje Vukadinovic sa Fakulteta politickih nauka ocenjuje kao kulminaciju politicke krize: "Ono sto je za objektivne analiticare odavno jasna i evidentna cinjenica to je da u voom trenutku nikakvog prostora za kompromis izmedju DS-a i DSS-a nema. Ja ovaj, tako bih ga nazvao - parlamentarni udar, kao simptom naraslog gubljenja osecaja za realnost i elementarnu demokratsku proceduru koji je prisutan u ponasanju vecinskog dela DOS-a, pri cemu iritira dosta povrsna i prozirna demagogija kojom se ovaj parlamentarni udar pokusava pravdati - pozivanje na to da ne moze da se dobije plata, a da se ne radi, pri cemu se previdja cinjenica da je obezbedjivanje skupstinske vecine posao upravo te skupstinske vecine. Ukoliko se taj posao ne moze realizovati, to je najbolji dokaz da ta parlamentarna vecina ne postoji i da je to potvrda da treba ici na neke druge aranzmane, a najpozeljnije i najprihvatljivije je raspisivanje prevremenih izbora".

Sociolog Slobodan Cvejic ne deli Vukadinovicevo misljenje da je na sceni parlamentarni udar: "Ja ne znam da li bih mogao tim imenom da nazovem ovo sto se desilo, posebno sto od samog pocetka imamo to institucionalno dvojstvo - da li se neka odluka donosi na Predsednistvu DOS-a ili u parlamentu. Dok s jedne strane posmatramo sukob u DOS-u i raslojavanje, s druge strane mozemo da vidimo da u parlamentu dolazi do ukljucivanja stranaka koje su sada opozicione u politicku borbu, gde glavne uloge imaju DS i DSS. Ne bih rekao da se radi o parlamentarnom udaru, ali da se radi o udaru unutar DOS-a, tu bih se slozio".

Djordje Vukadinovic kao posebno opasno u izjavi za Radio B92 navodi to sto DOS pothranjuje utisak da sve sto radi, radi uz podrsku zapadnih zemalja: "Time se u nasu, balkansku pricu uvlace medjunarodni faktori na jedan los nacin, kao sto je otprilike, samo sa drugacijim predznakom, cinio Milosevic i time se pothranjuje antizapadno, antievropsko, i pogotovo antiamericko raspolozenje koje i ionako postoji unutar srpske javnosti. Sve to skupa dodatno blamira upravo te evropske, reformske ideale za koje se vecinski deo DOS-a navodno bori". Slobodan Cvejic ponasanje SDP-a o tome da ne glasa za oduzimanje mandata poslanicima u Skupstini Srbije komentarise novom raspodelom moci na politickoj sceni: "Ove socijaldemokratske partije sticu novu ulogu, ona nije velika mereno kolicinom moci kojom oni raspolazu, ali imaju specificnu poziciju u ovom trenutku ostrog sukoba izmedju dva velika bloka. Najveci politicki kapital kojim raspolazu je mogucnost da dovedu DS kao najjacu stranku u DOS-u da bude vrlo ovisan o ovim strankama".

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: