Srbija

Četvrtak, 07.06.2012.

00:27

Šest banaka nam kroji kurs dinara

Šest velikih banaka praktično određuje visinu kursa dinara u odnosu na evro. Oni kupuju i prodaju evro i svakako mogu da isteraju kurs na nivo koji im odgovara.

Izvor: Novosti

Default images

One, trgujući devizama na takozvanom međubankarskom deviznom tržištu, stvaraju ponudu i tražnju za evrima i direktno utiču na cenu evropske valute.

Kada postoji pretnja da kurs u toku samo jednog dana značajnije padne ili poraste, reaguje Narodna banka, uključujući se u trgovanje. Od početka godine NBS je tako isključivo prodavala evro na ovom tržištu, u ukupnom iznosu od preko 1,28 milijardi, što je uticalo na ublažavanje pada dinara. Razlog za ovoliki porast evra, za 12 dinara od početka godine, leži i u činjenici da su kupci državnih hartija od vrednosti, kada ih naplate u dinarima, odmah "bežali" u evro.

Najlakše je "izaći" iz blagajničkih zapisa koje emituje NBS, kaže sagovornik Novosti i objašnjava da oni dospevaju na svakih 14 dana, a trenutno se u ovim zapisima nalazi oko 50 milijardi dinara.

Kada to uporedimo sa činjenicom da je ovaj iznos krajem prošle godine bio preko 100 milijardi dinara, jasno je da su investitori iz zapisa pobegli u evro, a to je veliki pritisak na slabljenje dinara.

Kod zapisa trezora situacija je nešto drugačija, pošto se oni emituju na nešto duže rokove: tri meseca, šest meseci, godinu, dve... Takođe, kupci ovih hartija su i inostrane banke, a ne samo domaći investitori.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

60 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina besna: "Tražite rat – dobićete ga"

Ministarstvo trgovine Kine objavilo je danas da se oštro protivi povećanju carina na kinesku robu u Sjedinjenim Američkim Državama i najavilo da će preduzeti odlučne mere da odbrani svoja prava i interese.

17:18

14.5.2024.

1 d

Svet

Rusija se okrenula Kini, ali uzalud

Ruski Gasprom mogao bi da se suoči s dugim periodom lošeg poslovanja, dok pokušava domaćim tržištem i izvozom u Kinu da popuni prazninu nastalu evropskim bojkotom.

20:22

13.5.2024.

2 d

Podeli: