Posle Kine, Srbija "napada" još dva tržišta

U Kini postoji veliko interesovanje za jagnjećim mesom iz Srbije a otvaranjem tržišta za izvoz mesa stvaraju se temelji za razvoj srpskog stočarstva.

Srbija

Izvor: B92

Ponedeljak, 22.05.2017.

08:27

Posle Kine, Srbija
Foto: Thinkstock

"Nakon otvaranja tog tržišta osvajaćemo i druga, jer kada imamo tržišta imamo osnov za razvoj. Time pravimo temelje za narednih pet, 10, 15 godina za srpsko stočarstvo", rekao je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović za RTS i dodao da će Srbija "napasti" tržišta Irana i Emirata.

Prema njegovim rečima, Kinezi nisu tražili minimalnu količinu jagnjetine koju bi Srbija morala da isporuči.

"Nema apsolutno ograničenja, koliko možemo da isporučimo oni će primiti", dodao je Nedimović i dodao da je činjenica je da nema količine, ali da je važno tržište kako bi moga da bude napravljen finansijski okvir, da se ulaže i razvija stočarstvo.

Nedimović je dodao da je u Srbiji izdata prva dozvola za izvoz jagnjetine u Kinu koju je dobila klanica iz Pećinaca - Industrija mesa Đurđević, a da će tokom juna još osam dozvola biti izdato.

Ministar je naveo da domaće meso ima dobar kvalitet i da se čeka cena. Suština je da srpski proizvodi koji su kvalitetni, budu prodati po dobroj ceni, rekao je ministar.

Ministar je dodao da Vlada Srbije već pomaže razvoj stočarstva i po grlu ovce daje 7.000 dinara, a za jagnje 2.000 što su kako je ocenio tri puta veće subvencije nego u zemljama okruženja.

Želimo da oživimo i uzgoj druge stoke, rekao je Nedimović i dodao da bi dogovor o izvozu govedjeg mesa trebalo da bude gotov veoma brzo, a svinjskog narednih meseci.

Kinezi dobro plaćaju - jedan prema osam, rekao je Nedimović i podsetio da je proizvodnja govedine mala jer nedostaje tržište.

Ministar je naveo i da država radi na obnavljanju zadruga, jer je jako važno udruživanje poljoprivrednika koji će na taj način izbeći da svoje kvalitetne proizvode prodaju jeftino.

Upitan šta misli o nezadovoljstvu i nastojanjima građana da spreče da u Srbiji počne uzgoj GMO proizvoda, ministar je rekao da je tu oblast regulisao zakon koji je jasan - proizvodnja GMO ne dolazi u obzir, što kako je dodao, znači da postoji potpuna zabrana.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zvanično: "Ne" ruskom uranijumu

Američki Senat jednoglasno je usvojio zakon o zabrani uvoza ruskog uranijuma, nakon što je i Predstavnički dom u decembru usvojio ovaj predlog zakona, preneli su američki mediji.

15:01

2.5.2024.

1 d

Podeli: