Svet 0

04.05.2024.

12:51

Inflacija u Turskoj na skoro 70%

Godišnja stopa inflacije u Turskoj je u aprilu porasla sa martovskih 68,5 na 69,8 odsto, objavio je institut za statistiku Turkstat.

Izvor: Biznis.rs

Inflacija u Turskoj na skoro 70%
Shutterstock/Efasein

Podeli:

Inflacija u Turskoj je sada najviša od novembra 2022. godine, prenosi Mina.

U aprilu su na godišnjem nivou najviše porasle cene u sektoru obrazovanja i to 103,86 odsto, kao i cene usluga u hotelima, kafeima i restoranima 95,82 odsto i cene transporta 80,39 odsto.

Hrana i bezalkoholna pića su godišnje poskupeli 68,5 odsto, alkoholna pića i duvan 78,53 odsto, a odeća i obuća 51,2 odsto.

Na mesečnom nivou, inflacija je porasla 3,18 odsto.

Godišnja stopa bazne inflacije u Turskoj je takođe porasla u aprilu, sa martovskih 75,21 odsto na 75,81 odsto.

Turska centralna banka odlučila je 25. aprila da zadrži referentnu kamatnu stopu na 50 odsto.

Banka je navela da su inflatorni pritisci i dalje prisutni zbog inflacije u sektoru usluga, rasta cena hrane i geopolitičkih rizika.

Podeli:

Tagovi

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp: SAD i Venecuela postigli dogovor

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su Karakas i Vašington postigli dogovor o izvozu venecuelanske sirove nafte u Sjedinjene Američke Države u vrednosti do dve milijarde dolara.

8:00

7.1.2026.

14 h

Svet

Grenland u problemu

Ekonomija Grenlanda se suočava sa usporavanjem privrednog rasta i pogoršanjem javnih finansija, upozorila je danas Danska narodna banka u novoj proceni ekonomskih kretanja na ovom autonomnom području u sastavu Danskog kraljevstva.

14:41

6.1.2026.

1 d

Podeli: