Stiven Hoking još prkosi bolesti

Britanski naučnik Stiven Hoking je razotkrio neke od najzamršenijih tajni kosmosa, ali je jednu ostavio nerešenu - tajnu svog preživljavanja uprkos teškoj bolesti.

Zdravlje

Izvor: B92

Subota, 07.01.2012.

17:03

Default images

Slavni astrofizičar i kosmolog od 21. godine boluje od amiotrofne lateralne skleroze (ALS), poznatije kao Lu Gerigova bolest. I dok većina pacijenata umre samo nekoliko godina nakon uspostavljanja dijagnoze, Hoking se sprema da sutra, u nedelju, proslavi 70. rođendan.

"Ne znam nikog ko je uspeo da tako dugo preživi", kazao je za AP Amar Al-Čalabi, direktor Centra za negu i istraživanje bolesti motornog neurona pri Kraljevskom koledžu u Londonu.

"Neobično je za pacijente obolele od ALS-a da tako dugo žive, mada postoje takvi slučajevi", izjavio je dr Rup Tandan, profesor neurologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Vermontu. Štaviše, većina onih koji uspeju da se duže održe u životu dišu pomoću aparata, što nije slučaj i sa Hokingom.

Poznati naučnik je prvi put skrenuo pažnju šire javnosti 1988. godine knjigom "Kratka istorija vremena", u kojoj je pojednostavljenim jezikom objasnio funkcionisanje univerzuma.

Knjiga je prodata u više od 10 miliona kopija širom sveta. Njegove teorije izvršile su revoluciju u modernom shvatanju fenomena poput crnih rupa i Velikog praska.

U želji da obeleži njegov rođendan, Univerzitet u Kembridžu, na kojem je Hoking dugi niz godina predavao na katedri koju je svojevremeno držao Isak Njutn, organizovaće sutra javni simpozijum pod naslovom "Stanje univerzuma" (The State of the Universe). Pored Hokinga, na skupu će govoriti 26 vodećih svetskih naučnika.

Hoking, koji danas radi kao direktor Centra za teorijsku kosmologiju u Kembridžu, uspeo je da ostvari zavidnu karijeru, iako je gotovo potpuno paralizovan i prikovan za invalidska kolica od 1970.

Komunicira isključivo putem kompjutera i glasovnog sintisajzera.

"Jedini problem sa sintisajzerom je taj što mi daje američki naglasak", našalio se jednom prilikom britanski naučnik.

Džudit Krosdel, Hokingova lična asistentkinja, opisala je svog "šefa" kao neverovatno strpljivu osobu.

"Način na koji on komunicira se većini ljudi može učiniti frustrirajuće sporim, ali on ne dozvoljava da to utiče na njegovo rasuđivanje", kazala je ona u izjavi za AP.

Hoking obično dolazi u svoju kancelariju nakon obilnog doručka tokom kojeg čita novine, ispričala je ona, dodavši da naučnik "nije ranoranilac, ali da zato ostaje da radi do kasno", do 7 ili 8 sati uveče.

Hokingova kancelarija, koja se nalazi u potkrovlju univerziteta, prepuna je knjiga o fizici, ali i svakojakih predmeta, među kojima je puno porodičnih fotografija.

Njegova popularnost ga je dovela do pojavljivanja u nekim od njegovih omiljenih TV serija, poput "Simpsonovih" i "Zvezdanih staza".

"On voli da je u centru pažnje", kaže Kiti Ferguson, autorka dve Hokingove biografije, dodajući da naučnik ima i uvrnut smisao za humor.

"Programirao je svoj kompjuter da nepoznatim osobama koje ga pitaju da li je on zaista Stiven Hoking odgovori ''ne, ali me često brkaju s njim''", ispričala je ona.

Svakodnevno suočen sa bolešću, Hoking kaže da pokušava da ne razmišlja o svojim ograničenjima.

"Bolujem od Lu Gerigove bolesti praktično od punoletstva, pa ipak me to nije sprečilo da vodim veoma zanimljiv porodični život i da budem uspešan u svom poslu", napisao je na svom vebsajtu.

"Trudim se da vodim koliko je to moguće normalan život i da ne razmišljam o bolesti ili da žalim za stvarima koje zbog nje ne mogu da radim, a kojih i nema previše", naveo je Hoking.

Fotografije koje dokumentuju njegova dostignuća kao da potvrđuju njegove reči. Uramljene slike pokazuju britanskog astrofizičara u društvu poznatih ličnosti i na proputovanju u Kini i na Uskršnjim ostrvima.

Čak je leteo i u svemirskom simulatoru. Godine 2007, Hoking je po prvi put nakon 40 godina napustio invalidska kolica i osetio uticaj bestežinskog stanja, leteći u specijalno konstruisanom reaktivnom avionu.

Dva puta se ženio i ima troje dece i tri unuka. Sa svojom kćerkom Lusi, napisao je nekoliko knjiga o fizici za decu.

"On je jedna zaista neverovatna osoba. Uspeo je da nađe rešenje za svaki problem koji mu je bolest stvorila", kazao je Al-Čalabi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

1 d

Podeli: