EL: Kaha prošla, Makabi iznenadio

U poslednjem kolu TOP16 faze Evrolige Kaha Laboral je posle produžetka savladala Cibonu i obezbedila prolaz u TOP8, dok je Makabi u Madridu savladao Real.

Četvrtak, 11.03.2010.

23:39

Izraelski tim je ovom pobedom obezbedio prvo mesto u grupi F i prednost domaćeg terena u četvrtfinalnim mečevima sa Partizanom koji je poražen od Barselone (82:64). Himki je pobedio Olimpijakos sa 96:83, ali nije prošao dalje. U mečevima bez rezultatskog značaja Unikaha je dobila Prokom u Poljskoj (82:63), dok je Montepaski bio bolji od Efesa, 93:87.

Grupa H

Himki – Olimpijakos 96:83 (32:19, 23:21, 23:19, 18:24)

Ruski Himki je dočekao Olimpijakos u Moskvi. Himkiju je bila neophodna pobeda, ali i da Cibona savlada ekipu Kaha Laboral u Španiji, dok je Olimpijakos ušao u ovaj meč kao jedina naporažena ekipa u TOP16 fazi Evrolige.

Himki je odlično otvorio utakmicu i već posle dva minuta vodio sa 10:2, a posle pet minuta bilo je 23:4 za domaću ekipu. U prvih pet minuta susreta Keli Mekarti je postigao 11 poena. Do kraja prve četvrtine grčki tim je uspeo da stigne do pristojnih 32:19 za Himki.

Druga četvrtina je bila izjednačena, ali je Himki uspešno držao prednost od petnaest poena, pa se na odmor otišlo sa rezultatom 55:40 za ruski tim. Mekarti je prvo poluvreme završio sa 17 poena, Raul Lopez je ubacio 11, a Lenford 8. U ekipi iz Pireja Kleiza je ubacio 10 poena, a Miloš Teodosić devet.

Sredinom treće deonice posle četiri vezana poena Lengroda Himki je imao i +22, 64:42. Olimpijakos nije uspevao da priđe na manje od 20 poena. Do kraja susreta došlo je do opuštanja u domaćem timu pa su “crveno-beli“ iz Atine u 38. minutu prišli i na -8, 89:81. Ipak Himki je na kraju slavio sa 96:83.

U domaćem timu su se istakli Lengford sa 24 poena i 7 asistencija, Mekarti sa 21 poenom i Raul Lopez sa 14 poena, 6 skokova i 4 asistencije. U ekipi iz Atine najbolji pojedinac je bio srpski reprezentativac Miloš Teodosić koji je postigao 17 poena i imao 4 asistencije i 3 skoka.
FoNet
Kaha Laboral – Cibona 102:90 (18:19, 14:18, 17:18, 29:23, 24:12)

Utakmica između kahe Laboral i Cibone direktno je odlučivala o tome koja će ekipa kao drugoplasirana iz grupe H da prođe u TOP8. Španskoj ekipi je bila neophodna pobeda, dok je Ciboni bio potreban trijumf sa više od 4 poena i poraz Himkija od Olimpijakosa.

Prva četvrtina bila je izjednačena, Kahe je vodila sa 18:12, ali je Cibona posle serijo od 7:0 na prvi dvominutni odmor otišla sa poenom viška. U drugoj četvrtini Cibona je vodila i sa devet poena razlika, ali je trojkom Teletovića i poenima Baraća Kaha na pauzu otišla sa -5.

U zagrebačkoj ekipi posle prvih 20 minuta najefikasniji je bio Samo Udrih sa 10 poena, dok je Mirza Teletović ubacio 8 poena za svoj tim. Cibona je igrala veoma sigruno u prvoj polovini trećeg perioda i u 35. minutu vodila sa 49:36. Na odmor pred poslednju četvrtinu se otišlo sa šest poena prednosti za goste, 55:49.

Zagrepčani su uspešno održavali visoku predost tokom poslednje četvrtine i imali rezultat koji ih vodi u TOP8, ali je u tim trenucima Himki imao nedostižnu prednost meču sa Olimpijakosom. Tri minuta pre kraja susreta Cibona je vodila sa +14, 72:58, a onda je Kaha serijom 20:6 u poslednjih tri minuta stigla do izjednačenja i produžetka.

U dodatnih pet minuta susreta košarkaši Cibone su elovali potpuno nezainteresvano i Kaha je na kraju došla do ubeljive pobed, 102:90.

U domaćem timu standardno najbolji je bio Mirza Teletović sa 25 poena i 9 skokova (indeks 27)i San Emetrio sa 19 poena, 5 skokova i 3 asistencije. U ekipi Cibone najbolji je bio plejmejker Marko Tomas sa 23 poena, Vukšić je postigao 20, a Gordon i Udrih po 13 poena.

OLIMPIJAKOS 5/1
KAHA LABORAL 3/3

Himki 3/3
Cibona 1/5
FoNet
Prokom – Unikaha 63:82 (21:20, 18:19, 16:23, 8:20)

U grupi G u meču bez rezultatskog značaja sastali su Prokomi Unikaha. Prokom je ranije zajedno sa moskovskim CSKA obezbedio plasman za TOP8.

Utakmica je u prvom poluvremenu bila u potpunosti izjednačena pa se na odmor otišlo sa nerešenim rezultatom 39:39. U domaćem timu Ratko Varda je za samo sedam minuta uspeo da postigne 12 poena i 3 skoka, dok je na drugoj strani posle prvih 20 minuta najefikasniji bio Frilend sa 13 poena.

I u trećoj četvrtini nijedna ekipa nije uspela da stekne značajniju prednost. Minut pre kraja ove deonice rezultat je bio 55:55, a onda je Unikaha koševima Kuka, Himeneza iFrilenda stekla prednost od sedam poena, 62:55. Igrači poljskog tima su se u poslednjoj četvrtini u potpunosti opustili, pa je Unikaha na kraju stigla do ubedljivog trijumfa 82:63.

U španskom timu najefikaniji su bili Frilend sa 17, berni Rodrigez sa 15 i Karlos Himenez sa 13 poena. U ekipi Prokom najbolji je bio Ratko Varda sa 16 poena i 9 skokova.

CSKA MOSKVA 5/1
PROKOM 3/3

Unikaha 2/4
Žalgiris 2/4
FoNet
Real Madrid – Makabi 64:66 (17:10, 14:11, 14:15, 19:30)

U grupi F u meču koji je direktno odlučivao o tome ko će zauzeti prvo mesto u grupi sastali su Real i Makabi.

Madridski tim je bolje otvorio utakmicu i tokom prve četvrtine konstanto povećavao prednost i poesle prve četvrtine vodio sa 17:10. Celo prvo poluvreme obeležile su čvrste odbrane i loš procenat put iz igre igrača oba tima. Gosti su posle prvih 20 minuta postigli samo 21 poen, pa je na poluvremenu Real vodio sa 31:21.

U domaćem timu Ljulj je bio najbolji sa 9 poena, dok je u ekipi Makabija Blutental postigao 7 poena.

Real je kontrolisao utkamicu i tokom cele treće četvrtine i imao konstantu prednost od 9 do 13 poena. Međutim u poslednjoj četvrtini gosti su se raspucali i postigli neverovatnih 30 poena, u odnosu na 36 koliku su postigli u prethodne tri.Igračitima izjerusalima polako su smanjivali prednost gostiju, a posle dva pogođena slobodna bacanja Čaka Eidsona Makabi je vodio 64:61, samo 39 sekundi pre kraja susreta.

Real je na drugoj strani uspeo da postigne neverovatno trojku preko Hansena uz zvuk sirene. Onda je fauliran večeras neprimetni Anderson, koji pogodio oba bacanja i postavi konačan rezuultat 66:64. Domaći košarkaši su loše realziovali poslednji napad, i nisu uputili šut ka košu.

Serhio Ljulj je postigao 14 poena za madridski tim, a Ante Tomić i Priđone po 10. Marko Jarić je imao po tri poena i skoka, dok Novica Veličković nije ulazio u igru. U ekipi Makabija Fišer i Blutental postigli su po 13 poena, a Lazme i Eidson po 11 poena uz po sedam odnosno šest skokova.

Montepaski Sijena - Efes Pilsen 93:87 (26:18, 24:22, 23:28, 20:19)

U drugom meču grupe F sastali su u Sijeni Montepaski i Efes Pilsen u meču bez rezultatskog značaja. Italijanski tim je bolje igrao u prvom poluvremenu, i na odmor otišao sa deset poena prednosnosti, 50:40. Gosti su uspeli da uhvate rezultatski priključak u trećoj deonici, ali je Sijena ipak na kraju slavila sa 93:87.

Najbolji u domaćem timu bili su Houkins i Sato sa 22 poena , a kod gostiju je Smit postigao 15, a Torton 14 poena. Igor Rakočević je postigao 5 poena uz tri skoka, dok je Bojan Popović bio uspešniji sa 9 poena, 4 asistencije i tri skoka.

MAKABI 4/2
REAL MADRID 3/3

Montepaski 3/3
Efes Pilsen 2/4

Prvi mečevi četvrtine finala Evrolige na programu su 23. i 25. marta a sastaju se: