Da li će revolucija Srbima pokvariti odmor?

Ako ste se odlučili da baš ove godine posetite zemlje najstarijih civilizacija, uživajući u gostoprimstvu beduina, da po prvi put osetite vrelinu Sahare u karavanima na kamilama i sve lepote Crvenog mora, možda su vas u tome omeli nedavni događaji u Egiptu i Tunisu. Da li, međutim, zaista ima razloga da odustanete od svog putovanja?

Izvor: Ivana Veljin

Ponedeljak, 14.03.2011.

13:31

Default images

Statistike sa nedavno održanog Sajma turizma govore da je trenutno veći broj turista iz Srbije zainteresovan za odmor na sigurnim, već proverenim letovalištima u Grčkoj, Crnoj Gori i Turskoj.

Iako se poslednjih nedelja u javnosti vodi debata koliko je bezbedno boraviti u nekoj od severnoafričkih zemalja, domaće turističke agencije ipak su nedavno izašle sa ponudama za ove daleke destinacije. Kako nam je potvrđeno, budući da je stanje u Egiptu i Tunisu stabilizovano, prvi letovi su već otvoreni, dok broj interesenata iz dana u dan raste.

Prema istraživanju koje je pre nekoliko dana sprovela YUTA na uzorku od 4.350 ispitanika, za Egipat se ove godine odlučilo 150 osoba. Oni kažu da se interesovanje nije smanjilo bez obzira na trenutnu krizu u tim zemljama.

„Vlasnici iz Egipta, kažu da je stanje stabilno, te da nakon što je nastupio talas demokratskih promena, može da se oseti nova energija koja će se svakako odraziti i na ovogodišnju turističku sezonu. Potvrda za to jesu i bukirani aranžmani u Zapadnoj Evropi. Do sada je potvrđeno oko 15 hiljada gostiju“ , navela je Marijana Sekulić, direktorka marketinga agencije United.

„Problem kod naših turista je što nisu bili dovoljno upućeni u situaciju u Egiptu. Naime, u popularnim letovalištima poput Hurgade i Šarm el Šeika nije bilo nemira“ , dodala je ona.

Oprezno kroz Dolinu Kraljeva

Misr gamila avi, ili što bi na našem jeziku značilo, Egipat je predivan. U ovo ne treba sumnjati kada je u pitanju civilizacija koja je stara više od 5 hiljada godina. Međutim, ako ste planirali da obiđete piramide u Gizi, muzeje u Kairu ili krstarite Nilom, takvih ponuda skoro i da nema. Fokus domaćih turstučkih agencija je na destinacijama koje se nalaze na Crvenom moru. Ipak, Kontiki je izašao sa ponudom za krstarenje Nilom od 24. marta, koja obuhvata plovidbu brodom između Luksora i Asuana, a sve po ceni od 589 evra.
Piramide u Gizi (Foto: Ricardo Liberato / Wikipedia Commons)
U agenciji Argus Tours dobili smo potvrdu da je moguće rezervisati letovanje u Hurgadi. Prvi direktan čarter let će krenuti već 19. aprila. Za taj odmor u hotelu sa dve zvezdice potrebno je izdvojiti 259 evra. Ukoliko želite da izbegnete vrelinu afričkog kontinenta, poslednji polasci u oktobru stajaće 239 evra.

Odnedavno je na našem tržištu aktivna i agencija United Travel International, koja se isključivo bavi aranžmanima za Egipat, tako da je putovanje moguće tokom cele godine. Međutim, ono što je jedinstveno u ponudama ove agencije jesu luksuzni hoteli po pristupačnim cenama. Tako je za hotel sa pet zvezdica Imperial Šabs Abu Soma u Hurgadi, početkom juna neophodno odvojiti 400 evra. Boravak u hotelu Verginija Šarm u Šarm el Šeiku, koji ima samo jednu zvezdicu manje, u istom periodu iznosi 285 evra.

Letujmo na Sinaju

Novina koju je agencija United Travel donela na srpsko tržište je i gradić Taba. Mesto koje se nalazi na obroncima planine Sinaj udaljeno je svega 50 kilometara od granice sa Izraelom. Ova lokacija je postala interesantna sedamdesetih godina pre svega zahvaljujući hipicima. Budući da je tek od 1989. godine u sastavu Egipta i dalje je najpopularnija destinacija mnogih Izraelaca. Ne samo da obiluje luksuznim hotelima i kampovima, Taba je postala i centar mnogih kazina.

Ukoliko ste ljubitelj vodenih sportova, možete se baviti skijanjem na vodi, ronjenjem među koralima ili pak probati morski kajak.

Na 70 kilometara od Tabe nalazi se kanjon koji pruža veličanstven doživljaj, gde je moguće uživati u stenama svetloljubičaste, žute, oker, ružičaste, plave i zelene boje. Fosilni ostaci i erozija stena ukazuju da se kanjon nekada nalazio pod morem.
Foto: alljengi/flickr
Na samo 5 kilometara od Tabe nalazi se vulkansko ostrvo Faraum koje je okruženo koralima. Ono pruža panoramski pogled na Arapsko poluostrvo, Jordan i Izrael.

Iz ovog gradića moguće je otići i na izletišta van Egipta. Naime, brodom se stiže do jordanske luke Akaba, te se zatim planira odlazak do drevnog grada Petre. Takođe, kroz klance nekadašnjeg grada Nabatejaca moguće je doći i na konjima.

Za sve one koji žele da vide Sveti grad, neophodno je preći 320 kilometara. Pored odlaska do Golgote i Vitlejema, možete se okupati u Mrtvom moru.

Krstarenje tek od oktobra

Ako želite da krstarite Crvenim morem u aprilu je poslednja prilika, poručuju stručnjaci. Kako nam je potvđeno, krstarenje toplijim morima atraktivno je od oktobra do aprila. Nakon tog perioda kruzeri se sele na Severno more, Baltik ili Pacifik.

U agenciji Supernova Travel dobili smo objašnjenje da su dva broda koja su redovno plovila Crvenim morem, zbog političkih previranja povučena sa tog područja. Brod Costa Allegra saobraćao je na relaciji Izrael-Jordan, ali se sada zajedno sa brodom Costa Marina vraća se u prvobitnu namenu.

U agenciji Kontiki kažu da prvo krstarenje koje je zakazano za 14. mart neće biti realizovano, jer nije bilo prijavljenih. Međutim, Nebojša Mićić iz agencije Supernova Travel nam je potvrdio da nema zainteresovanih ni kada je u pitanju ponuda za april. Naime, ova ruta obuhvata boravak od 4 dana u Šarm el Šeiku, kao i dva dana u Elatu, luci u Izraelu, obilazak Agabe u Jordanu, ali i Safage i Sohne u Egiptu.

Tunis, mesto u kome sam sada

Iako smo više slušali o nemirima u Egiptu, odnosno o oštećenoj Tutankamonovoj grobnici, o građanima koji brane muzeje i poginulima u Aleksandriji, vesti iz Tunisa su bile nešto blaže. Vlada Tunisa je pokrenula kampanju uz slogan „Volim Tunis, mesto u kome sam sada“. Budući da je priliv novca od prošlogodišnje sezone bio 2,5 milijardi dolara, rezultati pokazuju da je u januaru, nakon protesta, sektor turizma oštećen za 40 odsto.

Međutim, državnici u Tunisu su vrlo optimistični jer smatraju da su nedavni događaji učinili Tunis još poznatijim u svetu. Starim gostima poručuju da mogu da se vrate jer vlada atmosfera mira i slobode. Tako su i naše agencije već ponudile aranžmane za ovu godinu.
Sus (Foto: BishkekRocks/Wikipedia Commons)
U Argus Tursu su nam potvrdili da se sve odvija po planu. Prvi čarter letovi u saradnji sa Tunis Air-om su već ugovoreni. Već u martu moguće je obići Sus po ceni od 155 evra, dok je za istu destinaciju u Kontikiju cena veća za desetak evra.

Tokom jula u Susu se održava međunarodni festival koji je posvećen mladima. Ne samo što je moguće pogledati filmove čiji su autori deca, već je moguće uživati i u najvećoj paradi brodova u Africi.

Najpopularnije i najstarije letovalište u Tunisu je Hamamet, na to ukazuje i ime, jer u prevodu sa arapskog Al Hamamat, znači kupati se. Najveći broj suvenira u ovom gradu izrađen je od jasmina, koji je postao i zaštitni znak turističke sezone.

Tako je i izgrađen kompleks Jasmin Hamamet, nova destinacija, koji je od centra grada udaljen svega osam kilometara. Cvet, koji je u nazivu ove turističke zone, simbolizuje život i sreću, dok će vam ljubazni domaćini udeliti buket kao znak dobrodošlice i gostoprimstva.

Dok plaže podsećaju na mondenska letovališta na Azurnoj obali, na kraju šetališta tokom godine usidrene su jahte iz celog sveta. Nije retko da se sretnu i najluksuzniji automobili.
Hamamet
Jasmin Hamamet je postao poznat i po zabavnom parku Kartagelend, inače jedinog na tlu afričkog kontinenta. Park je izgrađen u tunižanskom i rimljanskom stilu, dok ceo kompleks obilaze rimljanski vojnici sa kojima se može fotografisati. Ipak, Kartagelend je namenjen mlađoj populaciji, tako da je najveći broj tobogana, piratskih brodova i automobila na sudaranje. Park takođe sadrži i zoološki vrt gde je moguće videti kamile i lavove. Ono što je najbitnije, ulaznice su vrlo pristupačne i važe za ceo dan, što znači da možete otići do hotela na ručak i vratiti se zabavi u poslepodnevnim časovima.

Polaske za ovo odredište Kontiki agencija planirala je od 14. juna, dok je u agenciji Sunline Travel, to moguće učiniti svakog utorka i četvrtka.

Hoćemo li u Đerbu?

Iako su nam za vreme Sajma turizma predstavnici tunižanske ambasade rekli da se za naše turiste otvara nova destinacija po imenu Đerba, za sada je moguće samo pogledati ponudu hotela na sajtu agencije Sunline Travel. Nismo uspeli da dobijemo potvrdu da li će i kada moći da se rezervišu aranžmani za ovo mesto koje popularno nazivaju tunižanskim Maldivima.

Ovo ostrvo, koje je sa kopnom spojeno mostom dugim 6 kilometara, najpre je privuklo turiste iz Australije, Novog Zelanda i Češke.

Koliko je Đerba stara možda najbolje svedoči grčka mitologija. Naime, po starom predanju upravo ovde su živeli Lotofagi, ljudi koji su se hranili lotosom. Kada se Odisej iskrcao na ostrvo, većina vojnika, koji su bili opijeni narkotičnim dejstvom ove biljke nije htela da napusti ostrvo. Ipak, na kraju, Odisej je sa svoja tri člana posade uspeo da nastavi plovidbu.
Ðerba (Foto: SuperManu/Wikipedia Commons)
Za mlađe generacije Đerba je postala popularna jer su se neke scene iz Ratova zvezda 1977. godine snimale upravo na lokalitetima ovog ostrva. Ono što Đerbu čini jedinstvenom u odnosu na druge deloveTunisa jeste arhitektura, jer bele kuće daju potpuno drugačiji vizuelni efekat. Gostoprimljivi domaćini će vam uvek ponuditi da se pridružite svadbenoj povorci i uživate u tradiciji kako nošnje, koja je za ove prilike u Tunisu vrlo specifična i raskošna, tako i običaja i muzike.

Iako je za eksploziju u Đerbi 2002. gde je poginula 21 osoba, Al Kaida preuzela odgovornost, turisti su vremenom počeli da se vraćaju na ovo odredište. Ipak, ovih dana postavlja se drugačije pitanje bezbednosti jer se ovo ostrvo nalazi na granici sa Libijom.

Ne može se poreći da Tunis nije vredan obilaska. Pored raznih kulturno-istorijskih spomenika moguće je videti i najlepše mozaike. Naime, ova zemlja je poznata po najvećem broju mozaika u svetu.Neizostavni su i festivali. U koje god seoce da svratite nećete pogrešiti jer je kalendar festivala u Tunisu bezgraničan. Od najmanjih ribarskih festivala, preko tradicionalnih i festivala posvećenih Odiseju, do internacionalnih muzičkih festivala.

Dok šetate ulicama Tunisa iako ćete sretati kuće koje liče jedna na drugu, obratite pažnju na vrata. Skoro svaka su islikana živopisnim bojama i predstavljaju kreativni izraz, svaka za sebe. Ako postanete isuviše nostalgični tu je Ulica Jugoslavije u kojoj možete po vrlo povoljnim cenama obedovati u nekom od restorana. Ne zaboravite da probate i neka od crnih i belih vina, alkoholni napitak od urme ili rakiju od smokava.

Olakšavajuća okolnost je da za Tunis nije potrebna viza. Dovoljno je da imate pasoš koji važi najmanje 30 dana od datuma povratka. Jedino vam ostaje da popunite formular, gde jedan deo ide imigracionoj službi, a drugi ostaje vama u slučaju da dođe do gubitka dokumenata.

Ako i dalje verujete da je Severna Afrika trusno područje gde su iznenađenja moguća verovatno ćete čekati preporuke vaših prijatelja. Ipak, pokušajte da posmatrate stvari iz drugog ugla - ne samo što ćete prošetati tlom najstarijih civilzacija, već ćete biti i svedok novih istorijskih reformi, a i takvo iskustvo može biti vredno.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: