Poslanici o predlogu budžeta

Poslanici danas raspravljaju o predlogu budžeta za 2015. kojim su planirani prihodi od 924,4 milijarde dinara, a rashodi od oko 1.115,7 milijardi dinara.

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 22.12.2014.

00:34

Default images

U skupštini se razmatra predlog rebalansa ovogodišnjeg budzeta kojim je predviđeno preraspodela pola milijarde dinara za zaposlene u preduzećima u restrukturiranju i povećanje subvencija za poljoprivredu.

Kada je u pitanju budžetski deficit u narednoj godini, on će iznositi 191,3 milijarde dinara, što je oko četiti odsto od procenjenog bruto domaćeg proizvoda (BDP).

U deficit će prvi put biti uračunati rashodi "ispod crte" koji se odnose na otplatu glavnice za ranije pozajmica (30,7 milijardi dinara) i na nabavku finansijske imovine (2,1 milijarda dinara). Bez tih troškova, budžetski deficit bi iznosio 158,6 milijardi dinara.

Budžet je projektovan na osnovu procene da će BDP u 2015. godini biti manji za 0,5 odsto, da će se inflacija kretati u rasponu od 2,5 do 5,5 odsto i da će stopa nezaposlenosti biti 21,3 odsto.

Prihodi budžeta od naplate poreza, kako je predviđeno, iznosiće 764,2 milijarde dinara, od čega je naplata PDV-a 399,4 milijarde.

Od naplatae akciza očekuju se prihodi od 215,7 milijardi, od čega je akciza na naftne derivate 122,4 miljarde. Po osnovu napalate carina prihodi državne kase trebalo bi da budu 29,2 milijarde dinara.

Najveći izdaci budžeta za narednu godinu biće dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja u vrednosti od 274,8 milijardi dinara i za isplate plata u iznosu 241,2 milijarde dinara.

Rashodi državne kase za socijalnu zaštitu iznosiće oko 126,2 milijarde dinara.

Budžetske subvencije planirane su u iznosu od oko 80,6 milijardi dinara, a kapitalni izdaci biće 49,2 milijarde dinara.

Predlogom budžeta za 2015. godinu za isplatu otpremnina predviđeno je više od 20 milijardi dinara, a najviše za zaposlene u preduzećima u restrukturiranju.

Kako je predloženo, Vlada Srbija dogodine će se zadužiti 706,6 milijardi dinara za potrebe finansiranja budžetskog deficita, nabavku finansijske imovine i otplatu glavnice kreditorima, dok će državne garancije za kredite javnih preduzeća iznositi do 81,72 milijarde dinara, odnosno 681 milion evra.

Pre rasprave o budžetu za narednu godinu, poslanici će razmatrati Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o budžetu za 2014. godinu.

U pitanju je drugi rebalans ovogodišnjeg budzeta kojim se ne menja masa budžeta, već se sredstva prerasporeduju.

Kako je navedeno u obrazloženju, rebalansom su povećana sredstva za subvencije Upravi za agrarna plaćanja u iznosu od 4.033.430.000 dinara za izmirenje dospelih obaveza.

Sredstva će se koristiti za isplatu regresa za gorivo i đubrivo, podsticaja za biljnu proizvodnju, premije osiguranja i podsticaja za priplodna grla.

Rebalansom je predviđeno 500.000.000 dinara za zaposlene u preduzećima koja su bila u procesu restrukturiranju i pripreme za privatizaciju "Tranzicioni fond", koje će biti preraspoređene Ministarstvu za rad, zaposljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Ugljanin: Deo iz budžeta za povratak prognanih

Šef poslanickcog kluba SDA Sandžaka - PDD Sulejman Uglajnin zatražio je danas da se jedan odsto, odnosno 400 miliona dinara iz uštedjenih para iz budžeta, usmeri na realizaciju započetog vladinog programa za povratak izbeglih i raseljenih Bošnjaka iz opstine Priboj poslednje decenije prošlog veka.

Vlada i država tako će poslati jasnu poruku svim gradjanima da se više nikada neće ponoviti iseljavanje gradjana zbog različite verske i nacionalne pripadnosti, a gledajući budžet, ni u jednom ministarsvu, koji je na bilo koji način vezano za manjinska pitanja, nisu predvidjena ta stradstva“, rekao je Uglajnin na sednici parlamenta na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta za tekuću i budžet za narednu godinu.

Prema njegovim rečima, nadležna ministarstva su dužna da ta stredstva obezbede ukoliko žele nešto da učine za manjine.

"Cilj da Srbija izađe iz krize"

Poslanica Nove Srbije Dubravska Filipovski izjavila je danas da je Predlog budžeta za 2015.godinu realan i štedljiv i da je krajnji cilj svih mera da Srbija izadje iz krize.

Ovaj budžet je realan, štedljiv, cilj ovog budžeta je da se smanje rashodi u našim finansijama, da se završi sa privatizacijom javnih preduzeća, koja moraju postati efikasnija, kao i da se nastave strukturne reforme koje imaju za cilj zapošljavanje, privlačenje investicija, a pre svega zapošljavanje mladih”, rekla je Filipovski.

Prema njenim rečima, subvencije se ovim budžetom smanjuju, dok se kapitalna ulaganja povećavaju za šest odsto.

Nezaposlenost se takodje smanjuje i ona će po projektovanom budžetu u 2015.godini biti 21,3 odsto i kao što je ministar Vujović rekao, sve ovo su sredstva da bismo došli do cilja, a cilj je da Srbija izadje iz krize”, navela je ona.

Filipovski je izrazila uverenje da će mere štednje dati rezultate i da će deficit Srbije biti smanjen.

Čanak: 250 miliona evra sakriveno u fusnoti

Šef poslaničkog kluba LSV Nenad Čanak izjavio je danas da budžet za narednu godinu nije u potpunosti transparentan istakavši da se „250 miliona evra nalazi u fusnoti“, kao rashodi koji idu na gubitaše - Galeniku i Srbijagas, dok je AP Vojvodina još od 2006. godine usrkaćena za više od milijardu evra neispunjavanjem ustavne obaveze.

Čanak je na sednici parlamenta, gde se raspravlja o rebalansu i predloženom budžetu za narednu godinu, upitao i zašto je Srpska pravoslavna crkva izuzeta od plaćanja poreza na imovinu, pošto je jedina kojoj je vraćena imovina izuzetno velike vrednosti.

Lider LSV je ocenio i da kriza u Srbiji nije ekonomska već politička i da traje godinama.

Onaj ko kaže da je sve jasno neće da kaže da je najlakše sakriti u velikom broju strana i da se 250 miliona evra nalazi u fusnoti - to su rashodi koji idu na gubitaše Galeniku, Srbijagas, što znači da će polovina budžeta ići na otplatu dugova, što znači da je polovina okrenuta prošlosti. Ta polovina jasno govori da se moramo zadužiti za tu polovinu budžeta i još dve milijarde“, rekao je Čanak.

Prema njegovim rečima, kada je reč o finansiranju AP Vojodine, od 2006. do danas nijedna vlada nije poštovala Ustav, koji predviđa da treba da ima budžet minimalno sedam odsto od budžeta Srbije, zbog čega je uskraćena za više od milijardu evra.

Vojvodina je uskraćena za oko 145 milijardi dinara samo prošle godine, što je oko 641 evro po svakom građaninu Vojvodine, izračunao je Čanak i dodao da „toliko duguje Srbija svojoj rođenoj AP Vojvodini po svom rođenom Ustavu“ i da se US S nikada po tom pitanju nije oglasio.

To je toliko novca da je mogla da se izgradi kanalizacja u više od 400 mesta gde kanalizacije nema, da se zaposle hiljade ljudi, tim novcem je Vojvodina mogla sama da otkupi NIS i to dva puta i zato pitam - ako Srbija ne postuje rođeni Ustav, kako misli da je bilo ko shvati kao pravnu državu koja će se držati onoga što je sama sebi nametnula“, pitao je Čanak.

On je ocenio da Srbija više plaća gubitaške firme nego Vojvodinu, da je agrar u Vojvodini, kada su bile poplave, izvukao bruto nacionalni dohodak zemlje, a da su smanjene subvencije.

Ne investira se u ono što jedino može da izvuče zemlju, a to je poljoprivreda. Vojvođanski paori su izvukli ovu zemlju i pitam zašto se oduzima od njih, od prosvetara koji danas štrajkuju, a niko ne razmišlja o budžetskim korisnicima koji samo troše novac“, dodao je Čanak.

On je precizirao da tu misli i na SPC, koja je „van fiskalnog sistema ove zemlje“.

SPC je vraćen ogroman imetak u nekretninama i zašto samo ona ne plaća porez na imovinu, nego to treba da rade svi ostali, ako mogu da štede političke stranke i penizioneri, onda može i ckrva“, rekao je Čanak.

Čanak je takođe negodovao što poslanici nisu čuli ni reč o naplati rudne rente, podsetivši da se ona NIS-u naplaćuje u iznosu od tri odsto, da je zakonska obaveza sedam, dok je u okruženju oko 10, a u Rusiji čak 17 odsto.

Đurišić: Jedinu korist od rebalansa ima MUP

Šef Poslaničke grupe opozicione Socijaldemokratske stranke (SDS) Marko Đurišić ocenio je da jedinu korist od rebalansa budžeta imaju pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), jer će im biti plaćena zaostala dugovanja.

On je u toku rasprave u Skupštini Srbije upitao ministra finansija Dušana Vujovića zašto su isplaćena zaostala dugovanja baš pripadnicima MUP, a ne i zdravstvu i prosveti gde sigurno postoje neka dugovanja.

Đurišić je rekao da se u rebalansu, na prihodnoj strani budžeta, ne vidi veća naplata poreza.

"Rebalans o kome vi govorite ceo dan zvuči kao da sa 1.000 dinara u džepu krenete u grad i kažete da ćete da potrošite 2.000 dinara, pa se vratite kući i kažete, super potrošio sam samo 1.500 dinara, znači uštedeo sam 500", rekao je on i dodao da Vlada u rebalansu ništa nije uštedela.

Đurišić je ocenio i da je u Predlogu budžeta za sledeću godinu veoma optimistična procena Ministarstva finansija da će u 2015. pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) biti 0,5 odsto.

"Kretanja u 2014. godini ne govore da će biti tako", istakao je šef Poslaničke grupe opozicione SDS.

On je rekao da su planirani prihodi u 2015.godini veći kada se uporede sa prihodima u ovoj godini, ali manji nego 2013. godine, iako je došlo do povećanja poreskih stopa u međuvremenu.

"Jedino značajnije povećanje prihoda na koje računate je dobit javnih preduzeća", rekao je Đurišić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: