N. Sad: Sednica o Deklaraciji

U Skupštini Vojvodine u toku je sednica na kojoj se razmatra Predlog deklaracije o zaštiti ustavnih i zakonskih prava Vojvodine.

Izvor: Beta, Tanjug

Ponedeljak, 20.05.2013.

07:32

Default images

Taj Predlog deklaracije izazvao je velike polemike u političkoj javnosti.

Sednici prisustvuje 50 od ukupno 120 poslanika. Skupština je na samom početku, većinom glasova, odbila predlog poslanika SNS Vladimira Galića da se rasprava povodom Deklaracije ograniči na 10, umesto propisanih pet minuta.

Poslanici vladajuće koalicije u Skupštini Vojvodine najavili su danas da će glasati za deklaraciju o ustavnim i zakonskim pravima Vojvodine, dok su opozicioni poslanici najavili da će biti protiv nje, uz optužbe za "separatizam" na račun vlasti i za podele koje će Deklaracija, kako su ocenili, izazvati.

Šef poslaničke grupe opozicione Srpske napredne stranke (SNS) Igor Mirović rekao je da se njegova stranka bori protiv stvaranja "nezavisne države Vojvodine". On je rekao da deklaracija neće dovesti do boljeg života građana Vojvodine, već će imati suprotan efekat. "To je opasan politički pamflet, koji sadrži neke više, neke manje opasne teme, a neke su i potpuno besmislene. Najopasnija je namera da se delimo. Produbiće se jaz između centralne i pokrajinske vlasti, između pokrajinske i lokalnih vlasti... Ionako krhki mostovi tako će biti srušeni, a građani Vojvodine neće imati ništa od toga", kazao je Mirović.

On je upitao predsednika Vlade Vojvodine i potpredsednika Demokratske stranke (DS) Bojana Pajtića zašto nije govorio o pravima Vojvodine dok je vlast u Republici imao njegov DS.

Saša Santovac iz Srpske radikalne stranke rekao je da postoje separatističke namere kada je u pitanju Vojvodina. "Krajni cilj je vraćanje nadležnosti Vojvodini iz 1974. godine, kroz promenu Ustava Srbije", rekao je Santovac i poručio da u tom scenariju učestvuju i DS i SNS.

Šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Šandor Egereši ocenio je da se "podigla velika prašina" oko Predloga deklaracije i dodao da je deklaraciju trebalo usvojiti pre tri ili četiri godine, jer od tada traje narušavanje ustavnih i zakonskih prava Vojvodine. On je ocenio da je potrebna revizija postojećeg ili donošenje novog, evropskog ustava Srbije kako bi se definisala autonomija Vojvodine.

"U deklaraciji nisam primetio ni slovo 's' od separatizma, ali sam primetio malo slovo 'a' od autonomije", rekao je Egereši i dodao da SVM povlači amandmane na Predlog deklaracije koje Vlada Vojvodine nije prihvatila. "Odgovorno tvrdim da su pripadnici manjinskih nacionalnih zajednica u Vojvodini lojalni građani države Srbije. A Vojvodina je toliko srpska, koliko mađarska, toliko bunjevačka koliko rumunska, toliko slovačka, koliko hrvatska...", poručio je Egereši.

Šef poslaničke grupe Lige socijaldemokrata Vojvodine Branislav Bogaroški rekao je da je bilo potrebno precizirati šta je to istorijsko i prirodno pravo građana Vojvodine na autonomiju. "Godine 1945. svi vojvođanski narodi na skupštini su doneli odluku da Vojvodina bude sastavni deo Srbije. Vojvodina kao autonomna pokrajina u sastavu Republike Srbije upravo proizlazi iz te odluke iz 1945. Autonomna Pokrajina Vojvodina nastala je na vrednosti antifašizma, a Evropska unija se upravo zasniva na vrednosnom sistemu antifašizma", poručio je Bogaroški.

Šef poslaničke grupe opozicione Socijalističke partije Srbije Pavle Budakov rekao je da deklaracija nije način za rešavanje otvorenih pitanja u vezi sa Vojvodinom i dodao da otvorenih pitanja ima, poput Zakona o finansiranju Vojvodine, koji ne postoji, zatim Zakon o nadležnostima pokrajine, koji je Ustavni sud Srbije osporio, kao i Statut Vojvodine, o kojem će se sutra raspravljati pred Ustavnim sudom. "Svi mi želimo da Vojvodina pre svega u ekonomskom smislu napreduje. Mi smo apsolutno za autonomiju Vojvodine, u granicama Ustava i zakona Srbije. Zato smo razočarani jer nismo bili uključeni u izradu deklaracije, koja je dovela do podizanja političkih tenzija u Srbiji, i do narastanja ekstremnih ideja, poput ideje o republici Vojvodini ili o ukidanju Vojvodine", kazao je Budakov.

Šef poslaničke grupe DS-a Borislav Novaković rekao je da su države koje su decentralizovane naprednije, efikasnije i poštuju prava svojih regiona i svojih lokalnih samouprava.

Poslanik opozicione Demokratske stranke Srbije Milenko Jovanov optužio je tvorce deklaracije za separatističke namere i rekao da se sve odvija po scenariju po kojem je Crna Gora postala nezavisna država.

Za raspravu o Predlogu deklaracije prijavilo se oko 50 poslanika, od ukupno 120, koliko ih ima u Skupštini Vojvodine.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da se deklaracijom o zaštiti ustavnih i zakonskih prava pokrajine apeluje na vladavinu prava i na poštovanje obaveza prema Vojvodini čime se - kako je rekao - istovremeno apeluje i na poštovanje obaveza prema svim građanima Srbije.

Obraćajući se poslanicima pokrajinskog parlamenta uoči rasprave o tom predlogu pokrajinske vlade, Pajtić je naglasio da se deklaracija tiče svih građana Vojvodine, jer - kako je rekao - "kad bismo dobijali onoliko sredstava koliko nam po Ustavu sleduje, mogli bismo pet puta više ljudi da zapošljavamo i imali bi mnogo investicija".

Pajtić je istakao da "građani Vojvodine misle da skupština Vojvodine ne sme da ćuti" i zato je, kako je objasnio, ovaj predlog danas upućen pred poslanike vojvođanskog parlamenta.
Tanjug
Napominjući da o nadležnostima pokrajine, koje su neosporne, ne može biti sporenja, Pajtić je istakao da, ako je Ustavom određeno da pokrajini pripada sedam odsto republičkog budžeta, onda bi to trebalo tako i da bude, na isti način kao što pokrajina ima pravo da bira one za koje misli da će je najbolje predstavljati i obavljati javne poslove.

"Ako je nešto po zakonu vlasništvo stanovnika Vojvodine, onda nužno Vojvođani raspolažu tim vlasništvom", rekao je Pajtić. On je upozorio na to da se pokrajini za njen razvoj daje manje od 100 dinara mesečno po stanovniku, što je, kako je rekao, nemoguće ako želimo razvoj pokrajine i bolji život njenih građana.

Predsednik pokrajinske vlade smatra da građani Vojvodine imaju pravo da im se vrati ono što su zaradili, da biraju "one koji će da im služe i da raspolažu onim što je njihovo vlasništvo", a to je, kako je napomenuo, sadržano u predlogu ove Deklaracije.

Pajtić je napomenuo i to da je predloženim dokumentom zatraženo poštovanje ustava i zakona Republike Srbije kada je reč o položaju i nadležnostima pokrajine i napomenuo da je u proteklom periodu, od objavljivanja predloga te deklaracije bilo burnih političkih reagovanja iz,medju ostalog i demonstracija i protesta u Novom Sadu. Ujedinjeni regioni Srbije smatraju da je deklaracija o kojoj se danas raspravlja u Skupštini Vojvodine nepotrebna i da je njen cilj bio dizanje političkih tenzije i ističu da umesto toga probleme treba rešavati kroz dijalog.

"Bez obzira da li se prihvate ili ne amandmani na deklaraciju, bez obzira na to da li će biti usvojena ili ne, ona (deklaracija) neće proizvesti nikakvo dejstvo", izjavio je v.d. predsednika Pokrajinskog odbora URS Đorđe Đukić.
Tanjug
On je takođe istakao da je pokrajinska Skupština danas jedini regionalni parlament koji raspravlja o tome da li treba da se poštuje ustav i zakoni ove zemlje. Pajtić je obraćajući se poslanicima ocenio da ne bi smelo biti povoda za ovakvu raspravu u državi koja se nada da će uskoro dobiti datum za početak pregovora za priključenje EU.

O tekstu Predloga deklaracije pre sedam dana raspravljao je i Odbor za pitanja ustavno - pravnog položaja pokrajine, koji je, većinom glasova, prihvatio tekst dopunjen sa pet amandmana Saveza vojvođanskih Mađara i jednim amandmanom Lige socijaldemokrata Vojvodine. Pred početak sednice, predstavnici opozicionih stranaka u Skupštini Vojvodine predali su na pisarnici Vlade Vojvodine oko 160.000 potpisa građana koji podržavaju zahtev za ostavku predsednika pokrajinske vlade Bojana Pajtića, zbog loše ekonomske situacije, gubljenja legitimiteta Vlade Vojvodine na lokalnim i pokrajinskim izborima, kao i zbog Deklaracije.

Podsetimo, opozicione partije u Skupštini Vojvodine organizovale su u aprilu miting sa zahtevom da pokrajinska vlada podnese ostavku. Predstavnici opozicionih Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i Demokratske stranke Srbije optužili su vlast u Vojvodini za "separatizam". DS, LSV i SVM odbacili su te optužbe i kazali da im je jedini cilj da zaštite ustavna i zakonska prava Vojvodine koja se, po njihovom mišljenju, neprestano krše.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

133 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

17 h

Podeli: