Bujanovac: Nema bojkota izbora

Oko 2.000 Albanaca protestovalo je danas u centru Bujanovca zbog hapšenja pet Albanaca iz te opštine osumnjičenih za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Izvor: B92, Tanjug

Subota, 05.05.2012.

08:59

Default images

Protest, na kome su okupljeni istakli albanske i jednu američku zastavu, je počeo u podne intoniranjem himne Albanije, a završen je bez incidenata.

Kako javlja novinar B92 s mesta zbivanja, okupljenim građanima je poručeno da izađu što masovnije na sutrašnje izbore.

Takođe, danas je održan sastanak političkih predstavnika Albanaca s juga Srbije na kom se razgovaralo i o mogućnosti bojkota izbora. Međutim, iako se pominjalo da bi oni mogli odlučiti da bojkotuju izbore 6. maja, takva odluka ipak nije donesena, saznaje B92.

Učesnici Skupštine albanskih odbornika Preševske doline smatraju da je hapšenje osam Albanaca u Bujanovcu neprihvatljiv čin, koji je u funkciji destabilizacije političke i bezbednosne situacije na jugu Srbije, ali su ipak pozvali sve sunarodnike da zbog toga ne bojkotuju izbore.

"Akcija žandarmerije je izazvala uznemirenje i revolt Albanaca, građana Bujanovca. Akcija je organizovana uz drastično kršenje svih zakonskih normi sa osnovnim ciljem da se izazovu strah i konfuzija među građanima albanske nacionalnosti", stoji u zaključcima skupštine.

Ta akcija, kao i sve dosadašnje, kako se tvrdi u zaključcima, predstavlja nastavak državne politike kojom se želi maskirati nedostatak političke volje Vlade Srbije da ispuni preuzete međunarodne obaveze prema građanima Bujanovca, Preševa i Medveđe.

Posle sednice skupštine Albanci su se okupili na skupu kako bi izrazili protest zbog jučerašnje akcije žandarmerije.

Predsednik Skupštine Jonuz Musliju poručio je na skupu da će "Preševska dolina i Bujanovac uskoro biti albanski".

Protestni skup u Bujanovcu protekao je bez incidenata.

"Hapšenje je nastavak državnog terora prema Albancima u Bujanovcu i Preševu"

"Jučerašnja akcija srpske Žandarmerije nastavak je državnog terora, koji se sprovodi nad Albancima u Bujanovcu i Preševu od 1990“, bila je prva rečenica kojom se novinarima juče u Bujanovcu obratio narodni poslanik Riza Halimi, lider Partije za demokratsko delovanje, inače najjače partije Albanaca na jugu Srbije.

On je rekao i da će Albanci pažljivo proučiti novonastalu situaciju, da neće dozvoliti da budu isprovocirani, tražeći ujedno od srpske vlade da se izjasni da li ona stoji iza akcije koju je organizovao srpski ministar policije Ivica Dačić.

Šaip Kamberi, predsednik opštine Bujanovac, koji je sazvao konferenciju za novinare, rekao je da je jučerašnja akcija Žandarmerije novi pokušaj Ivice Dačića da u tom delu Srbije uvede vanredno stanje i da nikada nije nijedan sud iz Srbije uspeo da dokaže da u Bujanovcu i Preševu postoji organizovani terorizam.

"Imali smo slučaj 2009, kada je policija upala kod sela Lučane. Tada je izvedeno nekoliko spektakularnih akcija s ciljem da se uhvate albanski teroristi. I ne samo tada, bilo je još takvih akcija, ali nikada nijedan srpski sud nije uspeo da dokaže da ovde postoji organizovani terorizam ili da su Albanci zainteresovani za nasilje“, kazao je on.

Kamberi je rekao i da je Dačić teško oštetio Partiju za demokratsko delovanje, jer su pripadnici Žandarmerije juče uhvatili i prebili njihovog visokog funkcioinera Izeta Ćazimija, brata ubijenog Rizvana Ćazimija, poznatijeg kao komandant Leši, inače jednog od čelika Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca.

"Katastrofalno je po pravdu, ali svesni smo da je ovakva pravda koju nudi Vukčević, kao specijalni tužilac, i Ivica Dačić, kao ministar policije, selektivna. Katastrofalno je da se upada u tuđe kuće, a da se pritom ne pokaže nalog“, dodao je Kamberi.

Međutim, bujanovački Srbi drugačije gledaju na jučerašnju akciju Žandarmerije. Svetislav Veličković, predsednik Odbora za ljudska prava, smatra da je akcija zakasnela i da ima puno razloga što je ona upravo u ovo vreme organizovana.

"Hapšenje je moglo mnogo ranije da se obavi jer su uhapšeni odavno bili poznati u policiji“, kazao je on.

Član opštinskog veća u Bujanovcu Miodrag Milković ovaj slučaj upoređuje sa oslobađajućom presudom Fatmiru Ljimaju, zbog čega je konstatovao da pravda na tamošnjem prostoru skoro da i ne postoji.

"Svakako da svi koji su činili ratne zločine treba da odgovaraju. Međutim, međunarodna zajednica, pre svega, i državice koje su stvorene raspadom bivše Jugoslavije nemaju ni moći ni želje da procesuiraju ljude koji su zaista počinili ratne zločine“, kazao je on.

Podsetimo, Žandarmerija je u četvrtak rano ujutro na jugu Srbije uhapsila osumnjičene za ratne zločine. U toj akciji je privedeno osam osoba i pretreseno nekoliko objekata.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

97 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajina je "pukla"?

Rusija udvostručila svoju ofanzivu u Donbasu tokom prošlog meseca, postižući značajan napredak dok Ukrajina čeka pojačanje u snabdevanju oružjem sa Zapada, navodi AFP.

12:03

7.5.2024.

1 d

Podeli: